Fotowoltaika i pompy ciepła z dotacjami. Sprawdź, gdzie i do kiedy możesz wnioskować o dofinansowanie do OZE!

Dom z panelami słonecznymi, czy w Warszawie będzie można spotkać go jeszcze częściej?
Władze Warszawy oferują 9 mln złotych wsparcia na instalację OZE. Jak otrzymać część tej kwoty?, fot. reimax16
ikona podziel się
Opublikowano: 19.03.2024 r., 8:49 | Autor: Adrian Kowalczyk
Chciałbyś zacząć czerpać energię z jej odnawialnych źródeł, lecz nie możesz pozwolić sobie na samodzielne sfinansowanie inwestycji? Jeżeli mieszkasz w Warszawie, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Do końca kwietnia b.r. możesz wnioskować o dotacje na OZE w kwocie nawet 40 tys. złotych. Jakie warunki muszą jednak zostać spełnione, by otrzymać finansowe wsparcie?

Kto może wnioskować o dofinansowanie do OZE?

W Warszawie wnioski o uzyskanie dofinansowania do OZE są składane już od pierwszego dnia marca. Mieszkańcy stolicy mają na to czas do 30 kwietnia, lecz – jeśli komuś rzeczywiście bardzo zależy na otrzymaniu pieniędzy – warto zrobić to jak najwcześniej. Władze stolicy są bowiem skłonne przeznaczyć na pokrycie części kosztów instalacji OZE w ograniczonej kwocie, która wynosi dokładnie 9 mln złotych.

Przed złożeniem wniosku radzimy również upewnić się, czy należysz do grupy uprawnionych do otrzymania wsparcia. Są to bowiem:

  • osoby fizyczne;
  • przedsiębiorcy;
  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe;
  • fundacje.

Przynależność do jednej z powyższych grup nie jest przy tym jednym warunkiem, który należy spełnić. Ważne jest również to, że obiekty mające czerpać energię z odnawialnych źródeł nie mogą być ogrzewane za pomocą kotłów bądź palenisk korzystających z oleju napędowego lub paliw stałych. Co także ważne, o wsparcie mogą wnioskować jedynie ci mieszkańcy stolicy, którzy do tej pory nie przystąpili do realizacji planowanej inwestycji.

Wnioski o dofinansowanie do OZE należy składać w Urzędzie Dzielnicy w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Istnieje również możliwość dostarczenia ich za pośrednictwem poczty na adres Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Przypominamy o niezwlekaniu z ubieganiem się o uzyskanie finansowego wsparcia, ponieważ za datę złożenia wniosku przyjmuje się dzień jego dostarczenia do odpowiedniego urzędu, nie zaś dzień nadania przesyłki.

Na jak duże dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy Warszawy?

Wspomniane przez nas środki finansowe w wysokości 9 mln złotych są przeznaczone na dofinansowanie następujących rodzajów instalacji:

Od czego jednak zależy to, ile pieniędzy mogą otrzymać warszawianie inwestujący w OZE? O kwocie wsparcia decyduje rodzaj wybranej instalacji. Przykładowo w przypadku pompy ciepła typu powietrznego maksymalna kwota dofinansowania to 30 tys. złotych (1 tys. na każdy kW mocy), a w przypadku jej gruntowego odpowiednika – już 10 tys. złotych więcej (2 tys. na każdy kw mocy).

Jak zatem widać, istnieje możliwość uzyskania realnego wsparcia, dzięki któremu sfinansowanie kosztów związanych z instalacją OZE powinno być znacznie łatwiejsze. Władze Warszawy zachęcają do tego z różnych powodów. Po pierwsze, ze względu na mało korzystny stan powietrza panującego w stolicy w okresie grzewczym, co jest jednak cechą charakterystyczną także wielu innych dużych miast. Po drugie zaś, odchodzenie od „tradycyjnych” metod czerpania energii ma sprawić, że z czasem nasz kraj stanie się niezależny pod względem energetycznym.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że w Warszawie można ubiegać się o dofinansowanie także na inne cele niż instalacja OZE. Władze miasta przypominają m.in. o dostępnych dotacjach na likwidację azbestu z budynków, podłączenie obiektów do miejskiej sieci kanalizacyjnej czy likwidację źródeł ogrzewania funkcjonujących dzięki paliwom stałym lub olejowi napędowemu.

Źródła:

  • https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/9461612,dofinansowanie-na-oze-mozna-otrzymac-nawet-40-tys-zl.html
  • https://gazetawroclawska.pl/mozesz-otrzymac-nawet-40-tys-zl-dotacji-musisz-tylko-zlozyc-jeden-wniosek-zyskaj-wsparcie-na-montaz-pompy-ciepla-lub/ar/c9-18369571
  • https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/ruszyl-nowy-nabor-wnioskow-o-dofinansowanie-mozna-dostac-od-15-do-40-tys-zl-aa-3n4V-8N19-ook3.html
Zielona energia, dlaczego władze kolejnych miast zachęcają do korzystania z niej?
Czy „zielona energia” stanie się bardziej popularna wśród mieszkańców Warszawy dzięki dotacjom?, fot. Andrey Popov
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto