Na takim dachu nie należy montować fotowoltaiki! Sprawdź, czy montaż będzie u Ciebie możliwy
Montaż paneli fotowoltaicznych jest dziś powszechny w całej Polsce. Nie każdy może jednak zainstalować je na dachu. Wybór odpowiedniego miejsca na fotowoltaikę jest kluczowy dla jej efektywności i sprawności. Dowiedz się, na jakich dachach nie zaleca się montażu paneli fotowoltaicznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dachy, na których lepiej nie montować fotowoltaiki
Orientacja dachu jest ważnym czynnikiem determinującym możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych. Najmniej korzystne są dachy skierowane na północ w półkuli północnej oraz na południe w półkuli południowej. W ciągu dnia jest na nich mała ilość słońca, w związku z czym ich efektywność bardzo się obniża. W przypadku dachów skierowanych na północ lepiej zainstalować fotowoltaikę na gruncie lub specjalnej konstrukcji.
Jednym z największych wrogów fotowoltaiki jest zacienienie. Nawet mały cień może obniżyć efektywność systemu. Uważaj więc na kominy, anteny i drzewa. Sąsiednie budynki również mogą nie pomagać. Dachy zacienione przez większość dnia są nieodpowiednie dla paneli słonecznych. Instalacji nie sprzyjają również dachy o niekorzystnym kącie nachylenia. Optymalny kąt nachylenia zależy od szerokości geograficznej i zwykle wynosi od 30 do 40 stopni. Panele będą mniej efektywne na dachu płaskim lub o zbyt małym kącie nachylenia. Jednak przekroczenie 45 stopni też nie jest polecane. Montaż paneli na takim dachu będzie trudny i kosztowy.
Na tych dachach nie instaluj paneli słonecznych!
Montaż paneli fotowoltaicznych niezalecany jest na dachach z azbestem. Obecnie używanie eternitu zawierającego azbest jest zakazane, jednak w Polsce wciąż zdarzają się takie dachy. Instalacja fotowoltaiki na dachach z azbestu jest trudna i niebezpieczna. Azbest może się kruszyć i uwalniać szkodliwe włókna w trakcie montażu paneli, co jest zagrożeniem dla zdrowia i życia fachowców oraz domowników. Popularny w latach 70. azbest wciąż można spotkać na wielu posesjach. Trzeba pamiętać, że ten szkodliwy dla zdrowia materiał budowlany należy bezwzględnie usunąć ze wszystkich budynków do 2032 roku.
Fotowoltaiki nie powinno się zakładać na dach w złym stanie technicznym. Wliczają się do nich dachy uszkodzone, stare i wymagające remontu. Panele dodają dodatkowy ciężar i mogą sprawić, że dach zepsuje się jeszcze bardziej. Przed montażem należy przeprowadzić dokładną inspekcję oraz dokonać niezbędnych napraw lub wymienić pokrycie dachowe. Złym pomysłem będzie też montowanie paneli na dach o skomplikowane konstrukcji. Problematyczna jest duża ilość wykuszy, załamań i lukarn. Na takich dachach zwiększa się ryzyko zacienienia i komplikacje techniczne podczas montażu.
Rodzaje dachów, które są złe dla paneli fotowoltaicznych
Wśród niepolecanych na montaż fotowoltaiki mamy dachy m.in. z ograniczoną powierzchnią. Małe dachy mogą nie zmieścić wystarczającej ilości paneli słonecznych, aby instalacja się opłacała. Mimo że technicznie często jest to wykonalne, ograniczona powierzchnia może obniżyć ilość generowanej energii. Na jakich jeszcze dachach nie zaleca się instalowania paneli fotowoltaicznych?
- Dachy z nietypowym pokryciem – nie każdy materiał pokrywający dach nadaje się do montażu paneli. Na pewno nieodpowiednia jest strzecha, łupek naturalny i niektóre rodzaje blachy trapezowej. Materiały mogą być za delikatne i za kruche, aby zamocować na nich fotowoltaikę.
- Dachy o złej strukturze nośnej – mimo że panele fotowoltaiczne nie są bardzo ciężkie, stają się obciążeniem dla dachu. Jeśli ma słabą strukturę nośną, dach może nie wytrzymać takiego obciążenia. Niestety, to krótka droga do niebezpiecznych sytuacji i uszkodzeń. Zanim zamontujesz panele, należy ocenić wytrzymałość konstrukcji dachu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się jej wzmocnienie.
- Dachy chronione przez konserwatora zabytków – niektóre budynki, zwłaszcza te o wartości historycznej, objęte są ochroną konserwatorską. Wówczas na takich obiektach nie można instalować paneli fotowoltaicznych. Można zrobić to wyłącznie po uzyskaniu specjalnych zezwoleń i zgody konserwatora zabytków, co nie jest łatwym procesem. Jest to również bardzo kosztowne.
- Dachy w obszarach z trudną pogodą – w regionie, gdzie występują ekstremalne warunki pogodowe, ciężko zamontować panele. W miejscach silnych wiatrów, opadów śniegu i gradu fotowoltaika musi być szczególnie zabezpieczona, a dach odpowiednio przygotowany do obciążenia. Często konieczne stają się specjalne systemy montażowe, aby zainstalować panele. Niestety, to zawyża koszty fotowoltaiki.
Wybór odpowiedniego dachu jest kluczowy dla instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu panele mogą działać z pełną efektywnością. Dachy zapewniają też trwałość konstrukcji. Jak widzisz, nie każdy nadaje się jednak do montażu systemu. Zanim podejmiesz pochopną decyzję, dokładnie przeanalizuj wszystkie czynniki instalacji na danym dachu. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów i będziesz mógł maksymalnie korzystać z potencjału paneli słonecznych.