Oto najlepsze alternatywy dla pelletu. Nadają się do tego samego pieca, a kosztują o wiele mniej
Piece na pellet powoli wypierają kotły na węgiel oraz inne, mniej opłacalne źródła ciepła. Okazuje się, że niektóre z urządzeń spalających biomasę są przystosowane do kilku typów opału. Co jeszcze można wkładać do pieca na pellet? Czy stosowanie zamienników na pewno będzie opłacalne, a co najważniejsze – bezpieczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym można palić w piecu na pellet drzewny?
Popularność kotłów na pellet stale rośnie. Polacy coraz chętniej instalują w swoich domach urządzenia wykorzystujące paliwo produkowane z odpadów drzewnych. Takie kotły zostały stworzone z myślą o spalaniu pelletu i są przystosowane właśnie do tego typu opału. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie na podajniku wyłącznie charakterystycznym granulek składających się z resztek drewna. Co zrobić, gdy w naszym przydomowym magazynie zabraknie pelletu? Czy możemy zastąpić go innym surowcem?
W teorii jest to możliwe, o ile producent pieca dopuszcza taką ewentualność. Niektórzy uważają, że w kotłach na biomasę można palić na przykład:
- ziarnami kukurydzy,
- ekogroszkiem,
- zbożem,
- pestkami owoców.
Chociaż korzystanie z zamienników pelletu w niektórych przypadkach jest dozwolone, to właściciele pieców powinni zachować szczególną ostrożność. Generalnie dopuszcza się spalanie w tych urządzeniach paliw jednorodnych o niskiej wilgotności, jednak stosowanie jakichkolwiek zamienników pelletu zawsze powinno być ostatecznością. Szczególnie dużo wątpliwości wzbudza wkładanie do kotła na pellet ekogroszku czy zboża, które nie jest przeznaczone do celów spożywczych. Zawsze, gdy rozważamy wprowadzenie alternatywnego opału, musimy zadbać o dostosowanie parametrów podajnika oraz dostarczanego powietrza.
Palenie owsem i trocinami – ciekawe zamienniki pelletu
W ostatnich miesiącach sporo mówi się o tańszej alternatywie dla pelletu, jaką jest owies. Ten typ opału staje się coraz popularniejszy, ale decydują się na niego głównie osoby mające dostęp do dużej ilości zboża, które nie nadaje się do spożycia. Spalanie tego surowca w kotle na biomasę jest możliwe i nie powinno prowadzić do uszkodzenia urządzenia grzewczego. Należy jednak pamiętać, że kaloryczność owsa jest stosunkowo mała, co wymaga częstego dozowania opału.
Żeby móc spalać owies w piecu na pellet, konieczne będzie dokupienie specjalnej nakładarki, dzięki czemu dozowanie opału stanie się łatwiejsze. Poza modernizacją podajnika konieczne będzie także częstsze opróżniane popielnika oraz dokładne czyszczenie komory spalania. System automatycznego usuwania popiołu nie zawsze radzi sobie z ziarnami owsa i czasem wymaga manualnego wspomagania.
W piecach na pellet można bezpiecznie spalać trociny oraz drewniane zrębki – najważniejsze, aby na podajniku znajdował się tylko czysty surowiec. Urządzenie powinno być wyposażone w duży podajnik ze stalowym ślimakiem, który umożliwia transport paliwa o nieregularnych kształtach.
Nie każdy opał nadaje się do kotła na biomasę – zwróć na to uwagę!
Spore kontrowersje wzbudza temat wkładania zwykłego drewna opałowego do kotła na biomasę. Ten typ surowca znacznie różni się od granulatu drzewnego, dlatego nie można wykorzystywać go w klasycznych piecach na pellet, gdyż nie będzie kompatybilny ani z systemem dozowania, ani z paleniskiem. Nie oznacza to wcale, że palenie drewnem w kotle na biomasę nie jest możliwe – da się to robić w piecach typu dual, które są dostosowane zarówno do pelletu, jak i surowca w większych kawałkach.
Nie wszyscy producenci zakazują palenia w piecach na pellet ekogroszkiem lub zbożem. Stosowanie takich zamienników może okazać się dobrym pomysłem, o ile korzystamy z nich przez krótki czas. Długotrwałe wykorzystywanie alternatywnych surowców może prowadzić do poważnych uszkodzeń komory spalania, a także przyczyniać się skrócenia żywotności urządzenia. Warto pamiętać o tym, że to spalanie pelletu będzie najbardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy spalać w piecu na biomasę zwykłego węgla kamiennego. Ten surowiec może doprowadzić do natychmiastowego uszkodzenia kotła, utraty gwarancji producenta, a nawet niebezpiecznego pożaru.