Tego nie rób na działce. Największe błędy przy aranżacji ogrodu
Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym będziesz wypoczywać nie tylko w sezonie wiosenno-letnim? Jeżeli dopiero chcesz założyć swój zielony zakątek, sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane przy aranżacji ogrodu. Mając ich świadomość, masz szansę na to, aby zaoszczędzić dużo pieniędzy, czasu oraz stresu, które wiążą się z nietrafionymi decyzjami podczas urządzania ogrodu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Brak pomysłu na ogród
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania ogrodu jest brak pomysłu na to, w jaki sposób powinien się on prezentować. Okazuje się, że to również pociąga za sobą brak projektu ogrodu. Dlatego bardzo często przed swoim domem działamy w sposób chaotyczny, nie za bardzo wiedząc, w jakim kierunku podążamy.
Nie jesteśmy zdecydowani na to, jakie nasadzenia chcemy mieć w swoim ogrodzie, czy zależy nam na jakimś konkretnym stylu, a także, jakie strefy chcemy wydzielić na terenie posesji. Niestety takie spontaniczne kupowanie oraz sadzenie różnych roślin ozdobnych wiąże się z tym, że będą one żyły swoim życiem.
W ciągu kilku lat możemy przekonać się, że posadziliśmy gatunki bardzo ekspansywne obok tych, które bez odpowiedniej ilości światła, a także zasobów mineralnych, nie są w stanie przetrwać. Ponadto ostateczny charakter ogrodu może okazać się po prostu nijaki. Natomiast, gdybyśmy dokładnie zaplanowali wygląd naszego ogrodu, moglibyśmy zyskać naprawdę przyjemne dla oczu miejsce. Wtedy wiedzieliśmy, jakie gatunki idealnie sprawdzą się w naszych warunkach, czy też, jakie gatunki kwiatów ze sobą łączyć, aby sezon kwitnących roślin trwał jak najdłużej. Zobacz też, w jaki sposób zaaranżować ogród na balkonie.
Brak znajomości roślin
Niestety jest to kolejny najczęściej popełniany błąd, który oczywiście wiąże się z brakiem przemyślanego planu. Ponieważ brak znajomości roślin, będzie wiązało się z tym, że nie będziemy wiedzieli, jakie są ich dokładne wymagania uprawowe. Pamiętajmy o tym, że poszczególne gatunki roślin, krzewów i drzew ozdobnych mają swoje wymagania związane z pH gleby, jej użyźnieniem, czy też intensywnością podlewania.
Wśród roślin wyróżnimy gatunki mniej wymagające, które będą rozrastać się praktycznie w każdych warunkach. Inne natomiast będą potrzebować miejsca zacisznego, nasłonecznionego, a także osłoniętego od wiatru. Ponadto musimy dowiedzieć się, czy konkretne gatunki wymagają okrywania na zimę, czy jednak zaliczają się do roślin mrozoodpornych.
Dlatego jeżeli przyjdzie nam do głowy sadzenie roślin zasadolubnych, takich jak lilaki, czy też budleje Dawida przy iglakach, będziemy mogli je nawet spisać na straty. Warto przed zakupem konkretnych nasion lub sadzonek nie skupiać się na pięknie rośliny, ale zobaczyć, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe oraz pielęgnację. Wtedy nasz ogród dostosujemy również do naszych możliwości. Ponieważ nie każdy ma czas na ciągłe nawożenie, przycinanie, a także intensywne podlewanie.
Ścieżki i architektura ogrodowa bez wcześniejszego planu
Plan ogrodu powinien obejmować nie tylko rodzaje roślin oraz miejsce ich nasadzenia. Jest to również czas na to, aby zastanowić się nad tym, w jakim miejscu poprowadzić ścieżki lub zlokalizować altanki, garaże, oczka wodne itp. Dlaczego to jest takie ważne?
Jeżeli w pewnym momencie będziemy chcieli wybudować altanę ogrodową lub zdecydować się na oczko wodne, wtedy może się okazać, że nie ma dla nich miejsca. A wyodrębnienie powierzchni w ogrodzie będzie wiązać się z wykopaniem istniejących już roślin, które niekoniecznie będziemy mogli przesadzić w inne miejsce. Ponadto każdy z takich obiektów będzie również lepiej prezentować się przy konkretnych nasadzeniach.
Natomiast ścieżki ogrodowe wiodą w dowolne miejsce lub są wykonane z materiałów, które kompletnie nie współgrają z całością ogrodu. Bardzo często pojawiającym się błędem jest również to, że takie ścieżki wykonane są z kolorowej kostki brukowej, tworząc zbyt wzorzyste dróżki. Niestety nie wygląda to zbyt harmonijnie.
Porywanie się na gatunki kolekcjonerskie
Bardzo dużo sklepów internetowych próbuje skusić klientów do zakupu gatunków roślin określanych jako kolekcjonerskie. Możemy również znaleźć oferty nie tylko krzewów i drzewek ozdobnych, ale również nasion, które gwarantują nam niezapomniane okazy.
W takim przypadku trzeba być naprawdę czujnym, ponieważ kupowanie takich roślin w niesprawdzonych źródłach może okazać się zwykłym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. W najgorszym przypadku nawet nie doczekamy się, aby z zakupionych nasion cokolwiek wykiełkowało. A nawet, gdy już będziemy mieli w swoim ogrodzie sadzonki, to nasze warunki atmosferyczne nie będą sprzyjające dalszemu wzrostowi tej rośliny.
Oczywiście nie jest powiedziane, że wszystkie gatunki kolekcjonerskie zaliczają się do błędnych decyzji. Jednak ich zakup powinien być wielokrotnie przemyślany. Przede wszystkim, czy rzeczywiście zakupione okazy są od rzetelnego sprzedawcy. A po drugie, czy jesteśmy w stanie spełnić ich warunki uprawowe oraz zadbać o właściwą pielęgnację. Ponieważ zazwyczaj takie gatunki zaliczają się do bardzo wymagających, które na przykład nadają się do ogrodów zimowych, ponieważ są bardzo wrażliwe na zimno. Zobacz, w jaki sposób przygotować ogród warzywny w skrzyniach.
Źródła:
- https://lezczok.pl/najczestsze-bledy-podczas-aranzacji-ogrodu/
- https://kaktus-ogrody.pl/wpisy/najpopularniejsze-bledy-podczas-aranzacji-ogrodu/
- https://www.greenthinking.pl/7-bledow-w-urzadzaniu-ogrodu-cz-1/