Nie myj płyty indukcyjnej w ten sposób – zniszczysz ją!
Płyta indukcyjna jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń w kuchni. Aby mogła służyć przez lata, należy o nią odpowiednio zadbać. Jakich błędów nie popełniać, czyszcząc indukcję? Sprawdź, na co uważać podczas mycia kuchenki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Płyta indukcyjna jest bardzo delikatna
Płyty indukcyjne mają gładką, szklaną powierzchnię, która jest estetyczna i funkcjonalna. Właśnie ta powłoka wykazuje tendencję do uszkodzeń mechanicznych, zwłaszcza w przypadku używania niewłaściwych środków chemicznych i narzędzi. Najpoważniejsze zagrożenie dla indukcji stanowią agresywne preparaty do czyszczenia i ostre przedmioty, takie jak:
- metalowe gąbki,
- noże,
- szorstkie szczotki.
Nieodpowiedni sprzęt i środki do mycia kuchenki indukcyjnej doprowadzić mogą do jej zarysowania, odbarwienia, a nawet popękania. Zarysowania są bardzo niebezpieczne, ponieważ gromadzą się w nich resztki jedzenia, a to utrudnia czyszczenie i stopniowo pogarsza stan urządzenia. Z czasem obniżyć to może wydajność gotowania – płyta przestanie przylegać do naczyń, co zakłóci jej prawidłową pracę.
Unikaj tego podczas czyszczenia kuchenki indukcyjnej
Poważnym błędem, który może zniszczyć kuchenkę indukcyjną, jest stosowanie środków ściernych i twardych narzędzi. Produkty np. stalowe gąbki i ostrza do skrobania mogą uszkodzić delikatną powierzchnię urządzenia. Niebezpieczne mogą być silne detergenty o zasadowym lub kwasowym odczynie. Doprowadzić mogą bowiem do odbarwień lub trwałego zmatowienia powierzchni indukcji.
Błędem mogącym trwale zniszczyć płytę indukcyjną jest czyszczenie jej na gorąco. Myj urządzenie wyłącznie po ostudzeniu. Jeśli zaczniesz czyścić indukcję zaraz po gotowaniu, gdy jest jeszcze ciepła, doprowadzisz do uszkodzenia jej powierzchni i pojawienia się odkształceń. W dodatku zimna woda doprowadzić może do szybkiego skoku temperatury, co w konsekwencji grozi pęknięciem kuchenki indukcyjnej.
Bezpieczne narzędzia i usuwanie trudnych plam
Czasem mimo delikatnego mycia na płycie indukcyjnej pojawiają się ciężkie do usunięcia plamy np. przypalenia. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalistyczne skrobaczki do indukcji. Są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie usunąć resztki jedzenia bez zarysowania powierzchni. Możesz również zastosować pastę z sody oczyszczonej i wody. W tym celu należy nanieść ją na zanieczyszczenie, zostawić na kilka minut i delikatnie przetrzeć miękką ściereczką. Soda działa bardzo delikatnie i jednocześnie usuwa przypalenia oraz resztki tłuszczu.
Jak już wiesz, do czyszczenia indukcji najlepiej wykorzystać specjalne środki dedykowane do takich powierzchni. Możesz użyć m.in. miękkiej ściereczki z mikrofibry lub gąbki o delikatnej powierzchni – działają skutecznie i nie powodują rys. Unikaj tkanin o szorstkich włóknach i narządzi, które mogą zarysować powierzchnię. Jeśli ich nie masz, skorzystaj z wody zmieszanej z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.
Nie zapomnij o tym, czyszcząc indukcję!
Pamiętaj o tym, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z czyszczeniem indukcji jest regularna pielęgnacja. Po każdym użyciu płyty należy przetrzeć ją wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby skutecznie pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Regularne mycie indukcji zapobiega gromadzeniu się przypaleń i tłuszczu. Unikaj też nadmiernej siły podczas czyszczenia, aby nie uszkodzić indukcji.
Płyta indukcyjna jest inwestycją na lata – oczywiście, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Kluczem do zachowania urządzenia w idealnym stanie jest unikanie agresywnych metod czyszczenia, a także stosowanie delikatnych narzędzi i środków do mycia. Uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne doprowadzić mogą do poważnych problemów z indukcją. Ich naprawa bywa niezwykle kosztowna.
Jeśli będziesz odpowiednio dbać o indukcję, przedłużysz jej żywotność, a także zapewnisz sobie wygodę korzystania z urządzenia. Wygląd kuchenki indukcyjnej będziesz też nienaganny przez wiele kolejnych lat.