Ekspert ostrzega: Podłączenie tych urządzeń do przedłużacza grozi pożarem.

Zbyt mała liczba gniazdek w mieszkaniu lub gniazdko zlokalizowane o kilka centymetrów za daleko – znasz ten problem? Rozwiązaniem są przedłużacze, znacznie zwiększające elastyczność aranżacyjną wnętrz i komfort użytkowania urządzeń elektrycznych. Paul Martinez, właściciel Electrified NYC, ostrzega, że nie każde urządzenie podłączone do przedłużacza jest bezpieczne. Co więcej, niewłaściwe użytkowanie przedłużacza może nawet grozić spięciem, poparzeniem i pożarem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Te urządzenia po podłączeniu do przedłużacza mogą wywołać pożar
Według danych statystycznych prezentowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Polsce co roku dochodzi do średnio 500 pożarów związanych z eksploatacją elektrycznych urządzeń grzewczych. Około 30% tych przypadków wynika z niewłaściwego użytkowania urządzeń i nieprzestrzegania zaleceń producentów. Jak postępować w przypadku pożaru? Wskazówki przedstawiamy tutaj.
Komfort użytkowania mieszkania i urządzeń elektrycznych są istotne, ale priorytetem zawsze powinno pozostawać bezpieczeństwo. Paul Martinez, elektryk z Brooklynu, właściciel Electrified NYC, ostrzega, że urządzenia wyposażone w element grzewczy lub o mocy przekraczającej 1500 W mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną podłączone do przedłużacza. Warto w tym miejscu nadmienić, że ostrzeżenia Paula Martineza dotyczą amerykańskich standardów elektrycznych – w Polsce maksymalna moc obciążeniowa wynosi ok. 2500 W.
Elektryk tłumaczy, że urządzenia wyposażone w element grzewczy, takie jak mikrofale lub bardzo popularne w ostatnim czasie frytkownice beztłuszczowe air fryer, po podłączeniu do przedłużacza mogą doprowadzić do przegrzania, poparzenia, a w ostateczności nawet do pożaru, stając się bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Frytkownice beztłuszczowe air fryer
Frytkownice beztłuszczowe w ostatnim czasie zyskały na popularności. Air fryer to niedrogie urządzenie, pozwalające na szybkie przygotowanie wielu różnorodnych potraw. Innowacyjne urządzenie air fryer to opcja zwłaszcza dla osób, które pragną zmienić styl życia na nieco zdrowszy, a posiłki na takie o mniejszej kaloryce i zawartości tłuszczu.
Frytkownice beztłuszczowe różnią się mocą w zależności od modelu i rozmiaru, jednak mimo wszystko, zwłaszcza większe i mocniejsze urządzenia, mogą stanowić zagrożenie, jeśli czerpią energię elektryczną przez przedłużacz.

Mikrofalówki
Mikrofalówka jest urządzeniem, które ma zarówno zwolenników, jak i wielu przeciwników, ale mimo to znajduje się w znacznej większości polskich domów. Mikrofala pozwala na szybkie podgrzanie niemal każdej potrawy i stanowi na tyle standardowe rozwiązanie, że wiele projektów kuchni zakłada specjalne miejsce do jej zabudowania.
Mikrofale nie zawsze charakteryzują się wysoką mocą. Moc niektórych z mniejszych modeli nie przekracza nawet 1000 W. Mimo to, z uwagi na wyposażenie w element grzewczy, mikrofalówki powinny działać na własnym, dedykowanym obwodzie.

Grzałki i grzejniki elektryczne
Grzejniki i grzałki elektryczne to urządzenia często wykorzystywane do dogrzewania poszczególnych pomieszczeń, zwłaszcza łazienek, w sezonie zimowym. Jak wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej niewłaściwe użytkowanie takiego urządzenia grzewczego lub pozostawianie go bez opieki może doprowadzić do pożaru.
Po podłączeniu grzejnika elektrycznego do przedłużacza może dojść do stopienia wtyczki, a nawet całej listwy. Urządzenia grzewcze powinny być bezwzględnie użytkowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji oraz podłączane bezpośrednio do gniazdka.

Opiekacze, tostery, piekarniki elektryczne
Opiekacze i tostery to niewielkie urządzenia, które wbrew pozorom zużywają dużo energii i mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli podłączone są do przedłużacza. Znane są przypadki, że użytkowanie tostera lub opiekacza zakończyło się poważnymi poparzeniami ciała, a nawet pożarem i utratą całego dobytku. Ważne jest, by przestrzegać zaleceń związanych z eksploatacją i wszelkich środków bezpieczeństwa.
Jeśli na blacie w kuchni nie mamy wystarczająco dużo miejsca, by toster miał dostęp do osobnego gniazdka, warto go schować i wyciągać wtedy, gdy jest potrzebny, odłączając inne urządzenie i zapewniając mu dedykowany obwód.

Lodówki
Lodówki nie zużywają tak dużo mocy, jak ma to miejsce w przypadku wyżej wymienionych urządzeń elektrycznych, jednak również nie powinny być podłączane do przedłużacza. Lodówka pracuje przez cały czas, a gdy pobiera energię elektryczną przez listwę, może dojść do awarii, przegrzania bądź pożaru.
W instrukcjach lodówek zazwyczaj zawarty jest zapis, że należy używać wyłącznie prawidłowo zamontowanego gniazda elektrycznego z uziemieniem oraz nie należy stosować rozgałęźników i przedłużaczy. Warto pamiętać, że w przypadku awarii, użytkowanie urządzenia niezgodnie z zaleceniami producenta może skutkować utratą gwarancji.
Podłączanie przedłużacza do przedłużacza
Podłączanie przedłużacza do kolejnego przedłużacza to praktyka znana w świecie elektryki jako łączenie szeregowe. Ten sposób łączenia jest kategorycznie zabraniany przez profesjonalistów. Jeśli po zastosowaniu przedłużacza odległość od urządzenia do źródła energii elektrycznej wciąż jest zbyt duża, warto zainwestować w dłuższe kable, zamiast ryzykować pożarem.
Szeregowe łączenie przedłużaczy może prowadzić do przepięcia, zwłaszcza w sytuacji, gdy do każdej z listew podłączone są dodatkowe urządzenia elektryczne. To z kolei może spowodować przegrzanie obwodu, stopienie przewodów i pożar.

Źródła
- https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/keep-your-air-fryer-away-from-extension-cords-heres-why-its-dangerous/