Nie słuchaj natrętnych telemarketerów - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o fotowoltaice

Mężczyzna montujący fotowoltaikę na dachu, jak uniknąć umowy z nieuczciwym sprzedawcą fotowoltaiki
Sposoby na to, żeby nie dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom paneli fotowoltaicznych, fot. dusanpetkovic1
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 19:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Chyba każdy, kto jest właścicielem domu jednorodzinnego, choć raz miał okazję rozmawiać z przedstawicielami fotowoltaiki. Niestety w wielu przypadkach telefony są nachalne, a przedstawiciele wręcz nie akceptują braku zainteresowania ich ofertą. Nawet jeżeli jesteś zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych na swoim budynku, warto sprawdzić, co należy wiedzieć na ten temat, aby nie dać się oszukać.

Prężnie rozwijający się rynek fotowoltaiki w Polsce

Jeszcze jest za wcześnie na podsumowania 2023 r. pod względem sprzedaży paneli fotowoltaicznych w Polsce. Jednak wiadomo jest, iż w 2022 r. osiągnięto rekord na rynku fotowoltaiki. Polska stała się liderem, ponieważ pod koniec roku osiągnięto 12,4 GW z samych paneli fotowoltaicznych. Jednocześnie odnotowano wzrost aż o 61% względem roku 2021, w którym moc wzrosła o 7,7 GW. Są to dane wskazane przez Raport IEO “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”.

Natomiast pierwszy kwartał 2023 r. pokazał nową moc ogólną zainstalowania paneli fotowoltaicznych na poziomie wyższym niż 13 GW. Należy również dodać, że tylko 5% wkładu w ogólną moc PV, to wkład dużych farm. Należy mieć na uwadze również, iż Unia Europejska zwiększyła cel OZE na 2030 r. do 45%, co oznacza, iż do tego czasu w całej UE ogólna moc ma wynieść już 600 GW.

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat fotowoltaiki sprzedawanej przez przedstawicieli handlowych

O ile montaż paneli fotowoltaicznych ma naprawdę duży sens, w celu zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, to już niestety praca wielu przedstawicieli handlowych nie zawsze jest etyczna. Warto dowiedzieć się 3 faktów na temat fotowoltaiki sprzedawanej przez handlowców, a także samego sposobu nakłaniania do jej zakupu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób rozliczać fotowoltaikę krok po kroku, to zajrzyj tutaj.

3 rzeczy, które warto sprawdzić, zanim zdecydujesz się na ofertę przedstawiciela handlowego sprzedającego fotowoltaikę:

  • Firma, którą reprezentuje dany przedstawiciel handlowy - należy pamiętać o tym, iż firm zajmujących się dystrybucją paneli fotowoltaicznych na terenie Polski jest całkiem sporo. To również powoduje zwiększoną konkurencję oraz rywalizację pomiędzy handlowcami. Niestety wielu z nich sięga po nieetyczne, a nawet nielegalne kroki w celu pozyskania klienta. Warto zatem zapytać przedstawiciela handlowego, jaką reprezentuje firmę. Jeżeli handlowiec będzie unikał odpowiedzi, lub co gorsza powie, iż dzwoni reprezentując urząd gminy, należy zakończyć rozmowę. Innym rozwiązaniem jest pociągnięcie do odpowiedzialności w związku z pozyskaniem danych osobowych. Najprawdopodobniej przedstawiciel handlowy pozyskał je w sposób nielegalny i niezgodny z przepisami RODO. Dlatego jeżeli nie mamy jasnej odpowiedzi, którą moglibyśmy zweryfikować, tak naprawdę nie mamy pojęcia, z jaką firmą rozmawiamy i mielibyśmy ewentualnie podpisać umowę. Być może nawet rozmawialiśmy ze zwykłym oszustem, chcącym wyłudzić pieniądze.
  • Zawyżone ceny i niska jakość paneli fotowoltaicznych - rynek fotowoltaiki w ostatnich latach prężnie się rozwija. Niestety jest to również pokusa dla nieuczciwych nie tylko przedstawicieli handlowych, ale również firm. Dlatego jeżeli już handlowiec przedstawi nam, jakie przedsiębiorstwo reprezentuje, to powinniśmy dokładnie prześwietlić ofertę, a także opinie na temat tej firmy. Handlowcy za sprzedaż paneli fotowoltaicznych zarabiają bardzo wysokie prowizje. Dlatego zanim skorzystamy z konkretnej oferty, wcześniej powinniśmy sprawdzić, czy ceny proponowanych paneli nie są zawyżone. Niestety w przypadku nieuczciwych handlowców istnieje bardzo duża pokusa, aby zarobić na sprzedaży fotowoltaiki jak najwięcej. Należy także zweryfikować jakość proponowanych paneli, aby mieć pewność tego, iż nie otrzymamy paneli, które bardzo szybko się popsują. Istotne jest także sprawdzenie, czy mamy zagwarantowany serwis. W przypadku nieuczciwych handlowców, w razie jakichkolwiek problemów niestety kontakt z nimi jest już niemożliwy.
  • Skorzystanie z promocji na już - kolejną kwestią, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia, jest przedstawienie oferty na zakup fotowoltaiki, która jest ważna tylko dzisiaj. W ten sposób nieetyczni handlowcy chcą wywrzeć presję na potencjalnych klientach. Niestety nierzadko również ich oferta wcale nie jest tańsza, ale nadal ma bardzo zawyżoną cenę. Dlatego jeżeli przedstawiciel handlowy złoży Ci ofertę nie do odrzucenia z koniecznością podpisania umowy jeszcze dzisiaj, na pewno tego nie rób. Profesjonalny sprzedawca nigdy nie może w ten sposób postąpić.

Jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek podejrzane zachowania ze strony handlowca, pamiętajmy o tym, iż możemy oczekiwać od niego informacji, skąd wziął nasze dane. Zawsze możemy zgłosić na policję próbę wyłudzenia pieniędzy, ponieważ taka sprzedaż jest nielegalna. Pamiętajmy jednak, że na szczęście nieetyczni lub nawet nieuczciwi sprzedawcy fotowoltaiki stanowią tylko marginalny procent. To jednak nie powinna zmieniać postaci rzeczy, aby być czujnym. Ponieważ do stracenia mamy naprawdę spore kwoty.

Dom z zamontowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi, wskazówki na zakup wysokiej jakości fotowoltaiki
Nieuczciwi sprzedawcy fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć, przed zakupem paneli fotowoltaicznych, fot. vejaa

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fotowoltaika-poradnik-dla-zainteresowanych-8106881.html
  • https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na-weekend/artykuly/8221715,glowne-grzechy-fotowoltaiki.html
  • https://inzynierbudownictwa.pl/rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2023-raport/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto