Nietypowe kształty okien fasadowych. Sprawdź, czy niestandardowe okna to potencjał czy raczej problem

Okrągłe okno fasadowe w łazience, czy niestandardowe okno jest dobrym pomysłem do domu
Rodzaje niestandardowych okien fasadowych, a także, jakie są ich zalety, fot. Photographee.eu
ikona podziel się
Opublikowano: 14.04.2024 r., 6:49 | Autor: Katarzyna Barczyk
Ostatnio w wielu projektach domów jednorodzinnych możemy zauważyć obecność okna narożnego. Najczęściej jest ono usytuowane w kuchni, dzięki czemu zyskuje się lepszy widok z tego pomieszczenia. Okazuje się, że nie jest to jedyne niestandardowe okno, jakie możesz zamówić do swojego domu, ponieważ producenci proponują także okna o innych nietypowych kształtach.

Rodzaje okien fasadowych o nietypowych kształtach

Mając na myśli nietypowe kształty okien fasadowych, będziemy rozumieli pod tym określeniem wszystkie okna, które mają inny kształt niż kwadrat lub prostokąt. Oprócz tego nietypowe okna fasadowe mogą być otwierane w określony sposób lub nieotwierane całkowicie, przez co tworzy się dość długa lista możliwych kombinacji, jaka jest proponowana przez producentów. Zobacz, czy warto wybrać okna dwuszybowe, czy trzyszybowe.

Wśród okien fasadowych o nietypowych kształtach wyróżnimy:

 • Okna okrągłe - zaliczają się do jednych z najpopularniejszych okien o nietypowym kształcie. Bardzo często umieszczane są one na wykuszu, szczycie dachu lub w pobliżu drzwi wejściowych. Producenci najczęściej proponują okna okrągłe fix, które są nieotwierane. Oprócz tego można zamówić również okna okrągłe obrotowe, wychylne, uchylne, czy też rozwierne.
 • Okna owalne - najczęściej są umieszczane w tych samych miejscach, co okna okrągłe. Tutaj jednak mamy również możliwość zamontowania okna w poziomie lub pionie, uzyskując zupełnie inny efekt.
 • Okna łukowe - wyróżniają się tym, że ich kształt jest formowany przez łuki. Zazwyczaj są to symetryczne łuki, dzięki czemu można uzyskać niezwykle dekoracyjny efekt. Tego typu okna, najczęściej montuje się na wykuszach, tworząc tzw. bawole oko. Przy bardziej awangardowych rozwiązaniach, możliwe jest nawet zamówienie asymetrycznych okien łukowych.
 • Okna trójkątne - jak sama nazwa wskazuje, okna fasadowe przybierają kształt trójkąta. Chociaż mogą one być dostępne w różnych rozmiarach, to najczęściej w projektach uwzględniane są nieduże okna trójkątne.
 • Okna o niestandardowych kształtach - wyróżniają się one krzywiznami, a także kilkoma skosami. Zdecydowanie pełnią one dekoracyjną rolę w budownictwie mieszkalnym, ale również użytkowym.

Akcesoria do nietypowych okien

Mając tak szeroki wybór okien fasadowych o nietypowych kształtach, na pewno chcemy się dowiedzieć, czy do nich będziemy mogli dopasować odpowiednie akcesoria. Na szczęście okazuje się, że nie musimy się martwić o to, że niestandardowe okna pozostaną bez zasłon, parapetów, czy też pozostałych elementów wykończeniowych.

Oczywiście najczęściej również takie akcesoria będziemy musieli zamówić u producenta, podając konkretne wymiary oraz kształt okna fasadowego. Zazwyczaj kupuje się okno wraz z całym wyposażeniem w jednym miejscu. Dzięki temu możesz dopasować do okna m.in. moskitiery, plisy, parapety wewnętrzne, a także klamki z przyciskiem. Ponadto przy większych oknach możesz zadbać również o naklejenie szprosów lub ich montaż między szybami. W przypadku łukowych okien szprosy mogą być gięte na specjalne zamówienie.

Nietypowy kształt okna w starym budownictwie, jakie są akcesoria dedykowane nietypowym oknom
Ciekawe rozwiązanie do nowoczesnych budynków jednorodzinnych, jakim są nietypowe kształty okien, fot. Anthony

Nietypowe kształty okien fasadowych - potencjał czy kłopot?

Zanim zdecydujemy się na montaż okien nietypowych, warto wcześniej się zastanowić nad tym, czy takie rozwiązanie w naszej sytuacji na pewno będzie funkcjonalne. Należy spodziewać się, że okna nietypowe posiadają zalety, ale i również pewne wady. Zapoznając się ze wszystkimi cechami, będziemy mogli odpowiedzieć sobie, czy warto urozmaicić swój dom.

Do zalet nietypowych okien fasadowych zaliczymy przede wszystkim:

 • Oryginalny kształt okna - tak naprawdę możemy nie mieć ograniczeń co do kształtu oraz wymiarów okna
 • Możliwość korzystania z nietypowego okna tak samo, jak z okna standardowego - w przypadku większości okien możesz zamówić różne typy otwierania, a nawet ich odpowiednie kombinacje
 • Spełnienie norm technicznych - okna nietypowe również spełniają normy związane z termoizolacją, a także izolacją akustyczną. Dlatego mimo decyzji o wyborze nietypowych okien, nie poniesiemy żadnego kosztu polegającego na gorszym komforcie użytkowania.
 • Możliwość urozmaicenia ścian, a także doświetlenia wnętrz - nietypowe okna najczęściej znajdują zastosowanie w tych miejscach, w których nie zamontujemy standardowych okien. Natomiast dzięki nim możemy zdecydowanie lepiej doświetlić pomieszczenie.

Natomiast chcąc poznać słabsze strony posiadania okien nietypowych, należy zwrócić uwagę na:

 • Wyższy koszt okna oraz akcesoriów - są to okna, które produkowane są na specjalne zamówienie, wymagają one specjalistycznej technologii, przez co musimy liczyć się z wyższymi kosztami
 • Trudność montażu - w przypadku okien nietypowych musimy liczyć się również z tym, że nie każdy specjalista podejmie się na ich montaż. Ponadto musimy być bardzo wyczuleni, aby montaż takich okien był precyzyjny.
 • Ograniczenia w otwieraniu niektórych typów okien - nie wszystkie typy okien niestandardowych można otwierać

Znając już wszystkie plusy i minusy nietypowych okien, będzie nam łatwiej podjąć decyzję o tym, czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie przebiegać montaż wybranego okna, a także, czy znajdziemy fachowca, który się podejmie tego zadania. Zobacz też, czym wyróżniają się okna pasywne.

Źródła:

 • https://plastixal.pl/blog/nietypowy-ksztalt-okien-robic/
 • https://panwygodny.pl/okna-nietypowe-czy-to-dobre-rozwiazanie/
 • http://www.oknanietypowe.pl/index/oferta
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto