Zła wiadomość dla pomp ciepła - gaz jest tańszy. Ale lada moment się to zmieni
Zarówno pompy ciepła, jak i piece gazowe cieszą się dziś dużą popularnością. Oba rozwiązania mają swoje silne i słabe strony, co sprawia, że wielu Polaków nie wie, która z tych opcji bardziej się opłaca. Jakie źródło ciepła powinny wybrać osoby, którym zależy nie tylko na wysokiej efektywności, ale także na jak najniższych kosztach eksploatacji systemu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła czy gaz? Co powinniśmy wybrać?
Rok 2024 był trudny czasem nie tylko dla posiadaczy pieców gazowych oraz pomp ciepła – rosnące ceny energii oraz zmieniające się regulacje dotyczące emisji sprawiły, że coraz więcej Polaków poważnie zastanawia się nad wymianą źródła ciepła. Wiąże się to z poważnymi dylematami, ponieważ często nie potrafimy określić, jakie urządzenie będzie najtańsze w eksploatacji nie tylko teraz, ale także w przyszłości. Żeby dokonać prawidłowego wyboru, należy przeanalizować silne i słabe strony pomp ciepła oraz kotłów gazowych.
Koszty eksploatacji pompy ciepła wciąż są niewielkie w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi. W najlepszej sytuacji znajdują się dziś właściciele domów, którzy mogą połączyć system z instalacją fotowoltaiczną dostarczającą energię elektryczną do pompy. Urządzenie czerpiące ciepło z gruntu lub powietrza może podgrzewać wodę użytkową oraz charakteryzuje się wysoką efektywnością, co czyni je jednym z najbardziej energooszczędnych źródeł ciepła. Należy pamiętać o tym, że pompy są uważane za bardzo bezpieczne urządzenia, które nie stwarzają ryzyka zaczadzenia lub pożaru, a dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.
Kondensacyjny kocioł gazowy wciąż cieszy się dużą popularnością w polskich domach. To rozwiązanie zdobyło uznanie za sprawą wysokiej sprawności, imponującej żywotności, energooszczędności oraz bezobsługowego działania. Kotły gazowe są uważane za czyste źródło ciepła, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na instalację urządzenia na przykład w kuchni lub łazience.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego źródła ciepła?
Niestety ani pompa ciepła, ani kocioł gazowy nie stanowią rozwiązania idealnego. Głównym zarzutem kierowanym w stronę pomp ciepła jest bardzo wysoki koszt zakupu oraz instalacji. W przypadku pompy powietrznej nakłady inwestycyjne mogą wynosić od 40 do 70 tysięcy złotych. Zdecydowanie mniej zapłacimy za powietrzną pompę ciepła – od 15 do 50 tysięcy złotych. Korzystanie z takiego urządzenia będzie utrudnione w momencie awarii sieci elektrycznej, co dla wielu osób stanowi poważny problem. Warto pamiętać o tym, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Co prawda da się ją połączyć także ze zwykłymi grzejnikami, jednak taka konfiguracja nie zapewnia optymalnego wykorzystania generowanej energii cieplnej.
Osoby decydujące się na kocioł gazowy również muszą liczyć się ze znaczącym kosztem początkowym związanym z zakupem urządzenia oraz jego montażem. Instalacja takiego kotła będzie niemożliwa w miejscach, gdzie nie ma przyłącza gazowego. Ogrzewanie domu przy pomocy błękitnego paliwa może okazać się bardzo kosztowne, szczególnie w przypadku, gdy mieszkamy w budynku o niskiej izolacji termicznej. Właściciele kotłów gazowych muszą szczególnie dbać o systematyczne kontrole oraz konserwację urządzeń grzewczych, ponieważ wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do awarii skutkujących zatruciem spalinami lub niezwykle niebezpiecznym wybuchem.
Gaz czy pompa ciepła – który rodzaj ogrzewania generuje mniejsze koszty?
W ostatnich latach pompy ciepła zaczynają wypierać ogrzewanie gazowe. Takie zjawisko jest spowodowane przede wszystkim działaniami Unii Europejskiej, która skupia się na tym, aby państwa członkowskie wspólnoty stopniowo przechodziły na zielone źródła ciepła. Obecnie różnice w kosztach eksploatacji tych urządzeń są niewielkie – w 2024 roku średni roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 125 m2 wynosił nieco ponad 8000 zł dla pompy ciepła i niecałe 7500 zł w przypadku kotła gazowego.
Wiele wskazuje na to, że instalacja kotła na gaz jest pozorną oszczędnością. Po roku 2027 korzystanie z tego źródła ciepła stanie się zdecydowanie droższe za sprawą wprowadzenia podatku ETS2. Koszty ogrzewania domu przy pomocy błękitnego paliwa będą systematycznie rosły, dlatego to pompy ciepła są bardziej opłacalnym rozwiązaniem w szerokim ujęciu czasowym.