Okna drewniane czy aluminiowe? Postaw na okna aluminiowo-drewniane

Przykłady różnych rodzajów okien, zalety okien aluminiowo-drewnianych
Okna aluminiowo-drewniane do każdego nowoczesnego domu, fot. Studio Harmony
ikona podziel się
Opublikowano: 05.05.2024 r., 17:09 | Autor: Katarzyna Barczyk
Wydaje się, że producenci okien przedstawiają w ofercie wyłącznie okna PCV, drewniane lub aluminiowe. Oczywiście każdy z tych typów posiada swoje cenne zalety, ale i również pewne wady. Jeżeli poszukujesz zupełnie innych rozwiązań, to mogą zainteresować cię okna aluminiowo-drewniane. Zobacz, czym się one wyróżniają, a także, jakie korzyści wyniesiesz z ich montażu w swoim domu.

Konstrukcja okien aluminiowo-drewnianych

Chcąc się dowiedzieć, jakie są dokładne zalety okien aluminiowo-drewnianych, wcześniej powinniśmy dokładnie sprawdzić, czym wyróżnia się tego typu konstrukcja. Okazuje się, że w przypadku tych okien mamy do czynienia z drewnianą ramą, która posiada dodatkową okładzinę wykonaną z aluminium.

Nakładki aluminiowe dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością można dopasować konkretne odcienie do planowanej aranżacji wnętrz. Natomiast drewniana rama najczęściej wykonana jest z drewna klejonego, które oczywiście musi się wyróżniać najwyższą jakością. Do wyboru są ramy wykonane z gatunków krajowych, jak i również egzotycznych takich jak meranti. Oprócz tego rama jest lakierowana kilkoma warstwami specjalnego lakieru. Zobacz, czy warto wybrać okna ze szprosami.

Jakie są zalety okien aluminiowo-drewnianych?

Zastanawiając się nad tym, dlaczego warto wybrać okna aluminiowo-drewniane, a nie na przykład po prostu drewniane lub aluminiowe, dobrze jest poznać zalety tego typu okien. Przede wszystkim możemy zdecydować się na okna wykonane z naturalnego materiału, które przy okazji są dodatkowo wzmocnione i jeszcze lepiej zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami.

Aluminiowa nakładka chroni drewnianą ramę nie tylko przed wilgocią, ale również niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, czy też bardzo wysokie lub ujemne temperatury. Oprócz tego, okna aluminiowo-drewniane cechują się bardzo wysoką izolacją akustyczną oraz termiczną, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort życia.

Szeroki wybór kolorów oraz wzorów nakładek aluminiowych powoduje, że nie będziemy mieli praktycznie żadnych ograniczeń związanych z wyborem wyglądu okien aluminiowo-drewnianych. To pozwala na urządzenie nowoczesnego oraz eleganckiego wnętrza. Oprócz tego do zestawu można zamówić elementy dodatkowe, które będą wykonane dokładnie w takim samym stylu. Do nich zaliczają się m.in. parapety zewnętrzne i wewnętrzne, nawiewniki, czy też okapniki.

Producenci posiadający w ofercie okna aluminiowo-drewniane

Interesując się coraz bardziej oknami aluminiowo-drewnianymi, z pewnością chcesz sprawdzić, w jakich firmach możesz liczyć na ich dostępność. Dzięki temu możesz wybierać konkretne modele, które różnią się między sobą określonymi parametrami.

Wśród propozycji producentów okien aluminiowo-drewnianych znajdziemy m.in.:

 • Plastodrew Sowa - w ofercie tego polskiego producenta okien znajdują się okna drewniano-aluminiowe w linii SOFTLINE lub TERMLINE. Oprócz tego, że producent ma do wyboru okna dwuszybowe lub trzyszybowe, możemy zdecydować się także konkretny rodzaj profili aluminiowych. Pod tym względem producent proponuje system Gemini Classic, Quadrat, Integral, Retro, czy też Linear. W ten sposób z dbałością o każdy detal możemy wybrać idealnie dopasowane do naszych oczekiwań okna aluminiowo-drewniane.
 • Sokółka - kolejny polski producent, który w swojej ofercie posiada okna drewniano-aluminiowe. Wśród modeli znajdują się okna m.in. okna Style 68 Alu, Flush, Thermo 80 Alu, czy też Puro. Oprócz tego producent przedstawia bogatą ofertę drzwi tarasowych aluminiowo-drewnianych. Ciekawą propozycją są również okna aluminiowo-drewniane w stylu skandynawskim, czyli otwierane na zewnątrz.
 • Drutex - znany producent posiada w swojej ofercie również okna aluminiowo-drewniane. W katalogu takie modele znajdują się pod nazwą Duoline, z możliwością wyboru szerokości ramy. Oprócz tego producent pozwala na dopasowanie okien pod względem różnych detali, takich jak szprosy, wybór szyby piaskowanej, czy też wentylacji.
Widok na okno z pokoju dziennego, parametry techniczne aluminiowo-drewnianych okien
Zalety montażu okien aluminiowo-drewnianych w domu jednorodzinnym, fot. Marta

Szeroki wybór okien aluminiowo-drewnianych

Jak widzimy, wybór okien aluminiowo-drewnianych jest bardzo duży. Ponadto producenci nie ograniczają się wyłącznie do okien, ale również w swojej ofercie posiadają drzwi tarasowe. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym, jaką przewagę mają okna aluminiowo-drewniane, nad oknami drewnianymi, aluminiowymi lub plastikowymi, to z pewnością jest to wysoka estetyka okien bez konieczności ich konserwacji.

Okna drewniane wymagają systematycznej impregnacji, w innym przypadku drewniana rama będzie podatna na korozję biologiczną. Natomiast okucie aluminiowe chroni drewno przed zawilgocenie, a tym samym przed pojawianiem się pleśni. Przy okazji drewno zachowuje swoje cenne właściwości tak, jak naturalną cyrkulację, czy też doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Zobacz też, jakie są rodzaje okien tarasowych.

Źródła:

 • https://www.drutex.pl/pl/produkty/duoline.html
 • https://plastodrew.pl/okna-drewniano-aluminiowe
 • https://sokolka.com.pl/oferta/drewniano-aluminiowe/
 • https://www.internorm.com/pl-pl/blog/przeglad-wpisow/artykuly/5-powodow-dlaczego-wybrac-okna-drewniano-aluminiowe
 • https://eurostyl.net.pl/oferta/okna/okna-drewniano-aluminiowe
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto