Okna wykuszowe – zalety, wady, ceny
Wykusze to rozwiązania, które coraz rzadziej można znaleźć we współczesnych projektach domów. Tymczasem jest to ciekawy element architektoniczny, wzbogacający bryłę budynku, a jednocześnie nadający oryginalny efekt aranżacyjny. Przeczytaj, czy warto zdecydować się na okna wykuszowe, co należy o nich wiedzieć i jaki jest koszt takiego pomysłu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są okna wykuszowe?
Okna wykuszowe wyróżniają się charakterystycznym wyglądem – są bowiem umieszczone w tzw. wykuszach, czyli części budynku wystającej poza fasadę. Zazwyczaj składają się z co najmniej trzech przeszklonych części, chociaż sama konstrukcja może wyglądać inaczej w zależności od projektu, np. na kształt kwadratu, półkola czy wielokąta). W takich rozwiązaniach mogą występować słupy okienne będące częścią nośną bądź też spełniające czysto dekoracyjną funkcję.
Nie należy mylić okien wykuszowych do tych w lukarnach czy ryzalitach, gdzie stosuje się klasyczne okna fasadowe. W przypadku wykuszów ze względu na duże przeszklenie oraz umieszczenie ich poza licem budynku, ważne jest zastosowanie okien o niskim stopniu przenikania ciepła. Jeśli chodzi o estetykę, sprawdzą się tu zwłaszcza okna z dekoracyjnymi szprosami.
Zalety i wady okien wykuszowych
Wykusze przywędrowały do Europy z Bliskiego Wschodu jako element średniowiecznego budownictwa warownego. W późniejszych latach stały się elementem kojarzonym z anglosaską architekturą rezydencjonalną. Natomiast w Polsce przeszklone wykusze zaczęły pojawiać się na stałe od lat 80. XX wieku, choć do dziś popularnością ustępują lukarnom i ryzalitom. Ten element architektoniczny współgra zwłaszcza z klasycznym budownictwem, w tym z projektami typu „dworek”.
Okna wykuszowe mają wiele zalet. Z pewnością należy do nich atrakcyjne urozmaicenie bryły budynku. Takie rozwiązanie przede wszystkim przypadnie do gustu osobom, które chcą wykreować styl wielkomiejskiej rezydencji bądź inspirują się dworkowymi projektami z Wysp Brytyjskich. Wykusze dają również ciekawy efekt od wewnątrz, doskonale doświetlając i „otwierając” pomieszczenie, zazwyczaj pokój dzienny. W tej części można stworzyć kącik do czytania z szerokim siedziskiem, postawić stół z krzesłami, a nawet przeznaczyć ją na małą oranżerię.
Jednocześnie okna wykuszowe nie są pozbawione wad. Duża powierzchnia okien to ryzyko strat ciepła, dlatego warto rozważyć w tym miejscu okna energooszczędne, trzyszybowe. Znaczenie mają tu również izolowane profile okienne wielokomorowe przeznaczone do wykuszy. Sama konstrukcja wykuszu może być kłopotliwa na etapie budowania oraz wykończenia. Istnieje tu większe ryzyko błędów wykonawczych, zwłaszcza przy montażu stolarki okiennej oraz właściwej izolacji. Może się również okazać, że to, co jest plusem wykuszów, będzie jednocześnie ich wadą. Chodzi tu o duże nasłonecznienie, które może dawać się we znaki, zwłaszcza latem. Wówczas warto zdecydować się na montaż rolet zaciemniających.
Koszt okien wykuszowych
Nie oszukujmy się, zastosowanie wykuszu w projekcie domu zwiększy koszt całej inwestycji, szczególnie jeśli chodzi o wybór stolarki okiennej. Rynkowe ceny okien plastikowych z podwójnymi szybami zaczynają się już od 600 zł za metr kwadratowy. Jednak decydując się na okno trzyszybowe oraz profil wielokomorowy, wówczas koszty mogą wzrosnąć nawet 3-krotnie. Do tego dochodzi również specjalna konstrukcja okien wykuszowych, co zwiększa ich wartość. Szacując, cena okna do wykuszu składającego się z trzech części to wydatek od 4 tys. zł.
Źródła:
- https://strefa-drzwi.pl/jakie-powinny-byc-idealne-okna-wykuszowe
- https://www.okna-pasywne.pl/inspiracje/poradnik-okienny/okno-wykuszowe-co-to-jest-wady-i-zalety-aranzacje/
- https://www.ms.pl/okna-wykuszowe-w-domu-jednorodzinnym/
- https://wpieknymwnetrzu.pl/co-to-jest-wykusz-wady-i-zalety