Palenie drewnem nie będzie zakazane – wystarczy, że Twój kominek spełni te warunki!
Czy w najbliższej przyszłości zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia drewnem? Właściciele kominków nie powinni się martwić – korzystanie z dostosowanych palenisk jest i będzie dozwolone! Surowe zakazy obejmują nieliczne lokalizacje w Polsce. Zdecydowana większość rodaków wciąż może spokojnie używać kominków i pieców opalanych drewnem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy rząd rzeczywiście zabroni palenia drewnem w kominkach?
W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o rzekomym zakazie palenia drewnem oraz użytkowania kominków na terenie całej Polski. Wiele informacji, które możemy znaleźć w sieci, jest nieprawdziwych. Obowiązujące normy dopuszczają palenie drewnem w kominkach i kotłach, o ile przestrzega się określonych wymogów dotyczących jakości paliwa i efektywności energetycznej urządzeń grzewczych. Wszelkie wątpliwości rozwiewa Bartosz Wuczyński, Dyrektor zarządzający marki Unico:
Nie ma ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem w kominkach. Przepisy lokalne stanowią, że w niektórych regionach, takich jak Małopolska, wprowadzono częściowy zakaz palenia w kominkach, ale dotyczy on tylko określonych lokalizacji. W pozostałych województwach użytkowanie kominków opalanych drewnem jest dozwolone, pod warunkiem przestrzegania wymagań dotyczących jakości używanego drewna i spełniania odpowiednich norm przez urządzenia grzewcze.
Palenie w kominku z pewnymi ograniczeniami – czego nie wolno nam robić?
Chaos informacyjny dotyczący całkowitego zakazu palenia w kominkach lub korzystania z nich pod pewnymi warunkami jest dziś trudny do opanowania. Część Polaków chciałaby cieszyć się klimatycznym ciepłem, jakie daje kominek opalany drewnem, ale w obawie przed wysokimi karami wolimy nie korzystać z tego urządzenia. W rzeczywistości weryfikacja informacji jest dość prosta – wystarczy korzystać z odpowiednich źródeł:
Aby sprawdzić, czy w naszym województwie można bez ograniczeń korzystać z kominków opalanych drewnem, należy zapoznać się z lokalnymi uchwałami antysmogowymi. Informacje o ograniczeniach dotyczących palenia w kominkach są zawarte w regionalnych przepisach antysmogowych. W zależności od ewentualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, każde z województw może mieć inne regulacje. Treść uchwał antysmogowych jest ogólnie dostępna – informacje można pozyskać w internecie. Pamiętać należy, że wiele źródeł prezentuje nierzetelne informacje, dlatego właśnie najlepiej zajrzeć wprost do uchwał, które dostępne są na stronach urzędów marszałkowskich – przestrzega Bartosz Wuczyński.
Za niestosowanie się do lokalnych przepisów grożą kary finansowe. Minimalna, symboliczna grzywna nakładana na osoby nieprzestrzegające zapisów znajdujących się w uchwale sejmiku wojewódzkiego wynosi 20 złotych. O wysokości kary decyduje nakładający ją organ – w niektórych przypadkach może on całkowicie odstąpić od wymierzenia grzywny, a w innych podnieść jej kwotę do 500 złotych. Właścicielom kominków, którzy notorycznie łamią lokalne zakazy, grozi kara finansowa w wysokości 5000 złotych.
Wybór drewna do kominka – na co zwracać szczególną uwagę?
Lokalne uchwały antysmogowe określają także, jaki rodzaj opału można wkładać do kominka. Władze wybranych województw zdecydowały się nałożyć na mieszkańców ograniczenia odnośnie wilgotności drewna. Osoby decydujące się na zakup opału powinny zwracać uwagę nie tylko na gatunek drewna, ale także na sposób jego przechowywania i sezonowania. Dyrektor zarządzający Unico przypomina:
Wybierając drewno do kominka, należy uwzględnić zarówno jakość materiału opałowego, jak i obowiązujące przepisy. Jednym z istotniejszych aspektów jest wilgotność – w przypadku drewna kominkowego powinna ona wynosić poniżej 20%. Mokre drewno powoduje większe zanieczyszczenie powietrza, słabo się pali, a także negatywnie wpływa na wydajność cieplną kominka. Ważny jest też gatunek drewna. Najlepsze jest drewno twarde drzew liściastych, takich jak grab, dąb, buk czy jesion, które pali się powoli, zapewniając długotrwałe i równomierne ciepło. Należy je odpowiednio przygotować i przechowywać, aby było suche i nie nasiąkało wilgocią. Jeżeli samodzielnie przygotowujemy drewno, powinniśmy sezonować je przez co najmniej dwa lata.
To właśnie stopień wilgotności drewna powinien wzbudzać szczególną czujność wśród właścicieli kominków. Jeśli omyłkowo kupimy opał, który nie nadaje się jeszcze do spalenia, będziemy musieli poświęcić wiele czasu na jego dokładne wysuszenie. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z drewnem sezonowanym? Nie jest to najłatwiejsze zadanie – może ono sprawić szczególnie dużo problemów osobom niedoświadczonym. W takim przypadku warto poświęcić trochę czasu na rozmowę ze sprzedawcą oraz poznanie specyfikacji oferowanego surowca:
Nie każde drewno kominkowe dostępne na składzie wymaga dodatkowego suszenia. Drewno kominkowe, które ma być używane od razu, powinno mieć wilgotność poniżej 20%. Suszone komorowo drewno spełnia ten warunek i nadaje się do natychmiastowego użycia. Jeśli drewno jest tylko sezonowane (naturalnie suszone na powietrzu), jego wilgotność może być zbyt wysoka, zwłaszcza jeśli sezonowanie trwało mniej niż dwa lata. Twarde drewno liściaste, takie jak dąb czy jesion, może wymagać dłuższego suszenia niż gatunki miękkie. Kupując opał na składzie, warto zapytać o metodę suszenia i poziom wilgotności. Jeśli drewno nie jest opisane jako "suszone komorowo" lub "wilgotność <20%", istnieje duże prawdopodobieństwo, że wymaga dodatkowego sezonowania lub suszenia – przypomina Bartosz Wuczyński.
Jaki rodzaj drewna najlepiej pali się w kominku?
Wiemy już, że najlepszy rodzaj drewna do kominka jest pozyskiwany z twardych gatunków drzew liściastych, które charakteryzują się wysoką kalorycznością i długim czasem spalania. Najlepiej unikać drzew iglastych, które zawierają dużo żywicy i zwiększają prawdopodobieństwo gromadzenia się sadzy w kominie. Gatunki drewna, które gwarantują najwięcej ciepła, to na przykład:
- grab,
- dąb,
- buk,
- jesion.
Chociaż ten rodzaj opału charakteryzuje się wyższą ceną, to właściciele kominków zauważą, że droższe drewno jest bardziej wydajne, co na dłuższą metę okazuje się ekonomicznym, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Warto pamiętać też o tym, że nie tylko gatunek drewna oraz jego stopień wilgotności wpływają na czystość procesu spalania. Wielu Polaków nie przestrzega dobrych praktyk korzystania z kominka, co może przyczyniać się do nadmiernego dymienia drewna, cofania się oparów do mieszkania oraz uwalniana większej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. O czym musi pamiętać każdy odpowiedzialny właściciel kominka?
Powinniśmy stosować się do wspomnianych już rekomendacji odnośnie drewna, którego używamy w urządzeniu grzewczym. Dodatkowo należy zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do komory spalania – tu wsparciem mogą być dedykowane sterowniki lub mechanizmy precyzyjnej regulacji powietrza, które zostały zastosowane we wkładach kominkowych Unico. Warto również zastosować metodę rozpalania "od góry", która polega na układaniu drewna warstwowo w kominku: na spodzie znajdują się większe polana, a na nich umieszczane są coraz drobniejsze kawałki drewna i rozpałka na samej górze. Taki sposób rozpalania minimalizuje emisję zanieczyszczeń, zapewnia efektywniejsze wykorzystanie opału, dając gwarancję ekologicznego i ekonomicznego spalania – podkreśla Dyrektor zarządzający Unico.
Korzystanie z kominków i kotłów opalanych drewnem jest dzisiaj jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania ciepła – pod warunkiem, że eksploatujemy te urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinniśmy się obawiać, że za prawidłowe palenie drewnem spotka nas kara. Dzisiaj grzywny wymierzane są tylko w sytuacji rażących naruszeń przepisów, a w wielu przypadkach kończy się jedynie na upomnieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zajrzeć do lokalnych uchwał antysmogowych wskazujących wszelkie ograniczenia odnoszące się do palenia drewnem w kominku.