Tańsza alternatywa dla pelletu? Możesz nią palić w tym samym piecu
Posiadacze kotłów na biomasę często zastanawiają się, czy palenie pelletem rzeczywiście jest korzystne. Coraz głośniej mówi się o zastępowaniu tego rodzaju opału tańszym i lepiej dostępnym owsem. Czy zboże naprawdę nadaje się do ogrzewania domu? Poznaj wady oraz zalety palenia owsem i sprawdź, w jakich sytuacjach taka alternatywa okaże się korzystna dla naszego portfela.
Z tego artykułu dowiesz się:
Owies czy pellet? Porównanie kaloryczności oraz cen
Palenie owsem w piecu na pellet już nikogo nie dziwi. Polacy stale szukają oszczędności, dlatego takie niekonwencjonalne rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Kaloryczność owsa jest zbliżona do wartości opałowej pelletu. Sucha masa zbożowa odznacza się kalorycznością na poziomie 15-17 MJ/kg, a w przypadku pelletu drzewnego jest to 17-19 MJ/kg. Oznacza to, że owies daje sporo ciepła, a do tego jest bardziej atrakcyjny pod względem cenowym.
Ile trzeba zapłacić dziś za tonę pelletu drzewnego, a ile kosztuje taka sama ilość owsa? Ceny poszczególnych rodzajów opału mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz klasy produktu. Za tonę dobrego pelletu drzewnego zapłacimy przynajmniej 1500 złotych, chociaż na lokalnych portalach ogłoszeniowych da się znaleźć korzystniejsze oferty. Ceny owsa niedawno skoczyły – dzisiaj za 1000 kg tego surowca sprzedawcy oczekują około 1300 złotych.
Pellet bez wątpienia jest łatwiejszy w magazynowaniu ze względu na większą gęstość. Owies z kolei nie wymaga dodatkowej obróbki technologicznej, co wpływa na jego atrakcyjną cenę. Jeżeli chcemy bezpiecznie palić zbożem w piecu na pellet, musimy najpierw zainwestować w dodatkowy system podający oraz mieć na uwadze fakt, że owies wymaga specjalnych warunków przechowywania – nie możemy dopuścić do tego, by nasz opał uległ zawilgoceniu.
Czy owies może zastąpić pellet? Wady i zalety takiego rozwiązania
Wykorzystywanie owsa jako paliwa ma wiele zalet, ale także szereg poważnych wad, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie zboża na opał. Stosunkowo niska cena owsa bez wątpienia przemawia na korzyść takiego rozwiązania – można je nabyć od rolników, którzy przy większych zakupach chętnie oferują dodatkowe rabaty. Podczas spalania zboża wydziela się bardzo mało szkodliwych substancji smolistych, dlatego ten rodzaj opału jest uważany za neutralny dla planety.
Spalanie owsa może okazać się uciążliwe ze względu na większą ilość popiołu w porównaniu z pelletem oraz konieczność modernizacji podajnika. Osoby decydujące się na spalanie zboża muszą częściej opóźniać popielnik oraz czyścić komorę spalania. System automatycznego usuwania popiołu może sobie nie poradzić z ziarnami owsa, dlatego mechanizm będzie wymagał manualnego wspomagania.
Wartość opałowa owsa i pelletu jest zbliżona, jednak możemy się dopatrzyć wyraźnych różnic w gęstości, która dla wspomnianego gatunku zboża wynosi ok. 400-700 kg/m3, a dla pelletu ok. 650-700 kg/m3. Owies zawiera dużo minerałów, z kolei pellet jest zdecydowanie czystszy, co pozytywnie przekłada się na proces jego spalania.
Kto może zdecydować się na palenie owsem w piecu na pellet?
Podczas wyboru odpowiedniego opału nie powinniśmy się kierować wyłącznie jego ceną – gdyby brać pod uwagę tylko tę jedną cechę, to owies byłby lepszym rozwiązaniem od pelletu. Warto pamiętać o tym, że większa zawartość popiołu w zbożu może negatywnie wpływać na pracę kotłów na biomasę. Zbrylone i zlepione zanieczyszczenia bywają wyjątkowo trudne do usunięcia, a takie pozostałości mogą pogarszać sprawność urządzenia i zwiększać ryzyko awarii.
Każdy z nas ma nieco inne oczekiwania, dlatego decyzja o przejściu z pelletu na owies powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami. Posiadacze pieców o dużej mocy, z dostosowanym podajnikiem oraz automatycznym systemem czyszczącym mogą zdecydować się na palenie owsem pod warunkiem, że będą stale kontrolować, czy w palenisku nie gromadzi się zbyt wiele popiołu. Posiadacze niewielkich i silnie przystosowanych pieców najprawdopodobniej powinni pozostać przy pellecie