Piec na pellet czy kominek – co się bardziej opłaca?
Pellet stał się poważnym konkurentem dla tradycyjnych materiałów opałowych. Cechuje go wysoka efektywność energetyczna, bezpieczeństwo i estetyka spalania, które jest niemal bezobsługowe, a także niska emisja szkodliwych substancji. Czy warto zainwestować w piec na pellet, czy może kominek wystarczy, by ogrzać cały dom? Które z tych rozwiązań jest optymalne pod względem kosztów ogrzewania i wygody użytkowania?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest pellet?
Pellet powstaje z biomasy, czyli odpadów pochodzących głównie z przemysłu drzewnego – nie przyczynia się do dodatkowej wycinki drzew. Przy produkcji pelletu nie wykorzystuje się chemikaliów, a metodę wysokociśnieniowego prasowania – to sprawia, że jest materiałem wysoce ekologicznym. Podczas jego spalania uwalnia się taka sama ilość CO2, która produkowana jest przez rośliny podczas fotosyntezy, co oznacza, że jest neutralny pod względem emisji CO2.
Pellet podczas spalania nie wydziela tak dużych ilości zapachu, dymu i popiołu jak tradycyjne materiały opałowe. Jest wyjątkowo czystym opałem, nie chłonie wilgoci i nie grozi samozapłonem. Pellet przybiera formę niewielkich granulek, dzięki czemu jest łatwy w transporcie i przechowywaniu, a także niemal bezobsługowy podczas spalania. Wiele zalet pelletu sprawia, że staje się coraz popularniejszy i sięga po niego coraz więcej osób.
Jak działa piec na pellet?
Piece na pellet składają się z następujących elementów: zasobnik na pellet, podajnik, wentylator i zbiornik spalania. Działanie pieca na pellet polega na przenoszeniu paliwa do komory spalania i odpowiedniego uwalniania opału, by zapewnić ciągłość ogrzewania.
Nowoczesne piece na pellet podłącza się do sieci energetycznej, co umożliwia zautomatyzowanie ich pracy – konieczne jest jedynie uzupełnianie opału. Wyposażone są w termostaty, dzięki którym monitorują temperaturę w pomieszczeniu, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury, komfortu cieplnego w domu i zminimalizowanie zużycia energii. Takie piece często posiadają opcje stworzenia harmonogramu pracy – możliwe jest automatyczne zwiększanie temperatury w godzinach powrotu domowników z pracy.
Podczas wyboru pieca na pellet należy wziąć pod uwagę moc grzewczą, która musi być dostosowana do wielkości budynku oraz ilości pomieszczeń. Do wyboru są dwa rodzaje pieców na pellet:
- piec jednofunkcyjny, który podgrzewa wodę użytkową lub budynek;
- piec dwufunkcyjny, który umożliwia jednoczesne podgrzewanie wody i budynku.
Kominek na pellet – czy warto?
Kominek na pellet stanowi idealne rozwiązanie, by dogrzać dom lub ogrzać niewielką ilość pomieszczeń, a przy okazji może być estetyczną ozdobą salonu. Kominki pelletowe są dużo łatwiejsze w obsłudze w porównaniu do kominków na tradycyjny opał – nie wymagają sezonowania i rąbania drewna, nie trzeba ich tak często czyścić, gdyż pellet nie dymi i nie powoduje osadzania się sadzy i zanieczyszczeń w kominku i przewodach kominowych, a rozpalanie i utrzymywanie ognia odbywa się automatycznie. Obsługa kominków na pellet w dużej mierze ogranicza się jedynie do dokładania materiału opałowego, które powinno być przechowywane w całkowicie suchym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że kominki generują hałas, zwłaszcza podczas uruchamiania, jednak w nowych modelach problem ten został niemal całkowicie wyeliminowany.
Czy warto zainwestować w kominek na pellet? Tak, jednak należy pamiętać, że klasyczny kominek nie jest opcją, która umożliwia całkowite zastąpienie ogrzewania budynku, a jedynie mogącą służyć jako dodatkowe źródło ciepła. W zależności od wyboru kominka – zwykłego bądź z płaszczem wodnym – zmienia się jego efektywność oraz moc grzewcza i możliwości ogrzania większej przestrzeni.
Piec czy kominek na pellet – co się bardziej opłaca?
Zakup i montaż pieca na pellet stanowi droższe rozwiązanie niż w przypadku kominka, ponieważ już samo kupno pieca wyniesie co najmniej 7 tys. złotych, a jeśli zależy nam na wszelkich udogodnieniach – minimum 15 tys. złotych. Natomiast ceny za proste kominki na pellet oscylują okolicach 4 tys. złotych i tak jak w przypadku pieców – koszt ten rośnie wraz z dostępnymi opcjami i udogodnieniami. Cena za kominek z płaszczem wodnym na pellet, który łączy estetykę tradycyjnego kominka z efektywnością nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania, będzie porównywalna do kosztu zakupu pieca.
Za montaż kominka na pellet zapłacimy ok. 1-2 tys. złotych, natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych technologii koszt ten wzrośnie nawet do 5 tys. złotych.
Ważną kwestią, związaną z opłacalnością kominków i pieców na pellet, są koszty materiału opałowego i ogrzewania. Koszty ogrzewania pelletem zależą od pory roku i ceny opału. Pellet jest materiałem dobrze dostępnym, jednak ceny za tonę pelletu rosną i maleją w zależności od pory roku – w sezonie grzewczym tona pelletu może kosztować nawet 1700 zł, dlatego w ramach oszczędności warto uzupełnić zapasy, zanim rozpocznie się zima. Ilość zużywanego paliwa będzie zależeć od wielkości ogrzewanej przestrzeni, czynników zewnętrznych np. atmosferycznych, ustawionej temperatury oraz mocy grzewczej urządzenia (im większa, tym większe zużycie materiału, ale także możliwość ogrzania większego budynku). Piec na pellet zużywa więcej opału niż kominek, ale pozwala na ogrzanie całego budynku, a nie stanowi jedynie dodatkowego źródła ciepła.
Co wybrać? Odpowiedź brzmi: to zależy. Przed wyborem kominka lub pieca na pellet należy zastanowić się, czy zależy nam na dogrzaniu i dodatkowym źródle ciepła, czy może na systemie ogrzewania. Piec na pellet lub kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie odpowiednie dla osób planujących ogrzewanie domu pelletem. Z kolei klasyczny kominek sprawdzi się jako dodatkowe dogrzanie domu.