Pompa ciepła czy pellet – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
W 2022 roku zmienił się sposób rozliczania prosumentów, co spowodowało, że łączenie systemu składającego się z paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła nie jest już tak opłacalne, jak jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu część Polaków poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania, takich jak piec na pellet. Czy to rozwiązanie może okazać się tańsze i wygodniejsze od pompy ciepła?
Z tego artykułu dowiesz się:
Koszty montażu i eksploatacji – co jest korzystniejsze cenowo?
Jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję o wyborze metody ogrzewania domu są koszty inwestycji. Zarówno pompa ciepła, jak i piec na pellet nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak ich użytkownicy odczują ulgę finansową nieco później, po kilku miesiącach lub latach eksploatacji danego urządzenia. Montaż pompy ciepła może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a ostateczna kwota jest uzależniona między innymi od rodzaju urządzenia, czy posiadanej kotłowni. Średnia cena pieca na pellet wynosi około 15 tysięcy złotych. Na szczęście wciąż możemy liczyć na dofinansowanie do zakupu tych urządzeń – warto zapoznać się z warunkami programu „Czyste Powietrze”.
Koszty eksploatacji obu urządzeń bywają różne, a na ostateczną wysokość rachunków za ogrzewanie mogą wpływać na przykład standard budynku, jego wielkość, lokalizacja, czy rodzaj wentylacji. Przed zmianą sposobu rozliczenia prosumentów zdecydowanie najbardziej opłacalne było łączenie pompy ciepła i fotowoltaiki, ale dzisiaj Polacy coraz przychylniej spoglądają na piece pelletowe, które w wielu przypadkach okazują się bardziej ekonomiczne. Zdaniem specjalistów, pompa ciepła jest dziś nieznacznie droższa w eksploatacji w porównaniu z piecami na pellet. Ogrzewanie przy pomocy kotłów wykorzystujących biomasę powinno pozwolić na zaoszczędzenie około 5-10 tysięcy złotych w ciągu 20 lat.
Główne zalety pomp ciepła oraz pieców na pellet
Piece na pellet wiążą się ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji, choć należy pamiętać o tym, że najtańszy rodzaj opału nie zawsze zapewni wystarczającą ilość ciepła – z reguły warto zdecydować się na surowiec z wyższej półki o lepszej kaloryczności. Podczas spalania pelletu uwalnia się zdecydowanie mniej dwutlenku węgla niż w przypadku wykorzystywania paliw kopalnych. Ten surowiec możemy łatwo przechowywać w domu ze względu na możliwość pakowania go w worki.
Pompy ciepła również są uważane za efektywne urządzenia, które generują niewysokie rachunki, a do tego nie wymagają stałego dostarczania opału – do działania wystarczy im jedynie prąd, co jest ogromną zaletą dla osób ceniących sobie czas i wygodę. Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, jest w pełni zautomatyzowana i pracuje bardzo cicho – domownicy nie muszą robić praktycznie nic, aby cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniach.
Obsługa pompy ciepła jest prosta, z kolei właściciele pieców na pellet powinni zadbać o regularne czyszczenie urządzenia, aby zachowało ono swoją dotychczasową efektywność. Oczywiście nigdy nie otrzymamy stuprocentowej gwarancji, że wybrane przez nas urządzenie nie ulegnie awarii – zarówno naprawa pompy ciepła, jak i pieca na pellet może okazać się bardzo kosztowna.
Pompa ciepła czy piec na pellet – na co się zdecydować?
Decyzja o zakupie pompy ciepła lub pieca na pellet powinna być przemyślana i dostosowana do potrzeb użytkownika. Osoby, które ponad wszystko cenią sobie wygodę, bez wątpienia będą bardziej zadowolone z praktycznie bezobsługowej pompy ciepła. Z drugiej strony, konieczność regularnego czyszczenia pieca i dokładania pelletu do podajnika nie jest zadaniem trudnym i dla wielu właścicieli takich urządzeń jest to zwyczajna, rutynowa czynność.
Warto pamiętać o tym, że oba sprzęty należy regularnie serwisować, ponieważ zarówno pompa ciepła, jak i piec na pellet wymagają przeglądów, a czasem także napraw. Żadne z tych urządzeń nie jest w pełni niezależne – na koszt eksploatacji jednego z nich wpływają ceny pelletu, z kolei za ciepło pozyskiwane przez pompę możemy zapłacić więcej wtedy, gdy wzrosną stawki za energię elektryczną. Dzisiaj różnice cenowe w eksploatacji pieców na pellet oraz pomp ciepła są dość małe, jednak nie mamy gwarancji, że za kilka lat sytuacja nie ulegnie gwałtownej zmianie.