Czy magazyn energii do fotowoltaiki grozi pożarem? Eksperci są zgodni
Magazyny energii to wciąż stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku, lecz jego popularność nieustannie rośnie wraz z zapotrzebowaniem na oszczędności i ekologiczne źródła energii. Rosnąca popularność oznacza również coraz większą ilość opinii oraz mitów. Czy to prawda, że magazyny energii do fotowoltaiki są niebezpieczne? Jak wygląda bezpieczeństwo magazynów energii i jakie zagrożenia mogą wystąpić? Czy magazyn energii może przyczynić się do pożaru i do kosztownych strat?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej?
Magazyn energii to dodatek do instalacji fotowoltaicznej, który zwiększa autokonsumpcję energii. Urządzenie za pomocą akumulatorów gromadzi nadwyżki energii, która została wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne, ale zużyto jej od razu na bieżące potrzeby. W momencie, gdy instalacja przestaje produkować energię, co może wynikać z pory dnia, warunków atmosferycznych lub innych czynników, prąd pobierany jest właśnie z magazynu energii. Dopiero po rozładowaniu akumulatorów, energia ściągana jest z sieci energetycznej.
Magazyn energii pozwala na oszczędności i umożliwia uniknięcie sprzedaży prądu do sieci po niskich, niekorzystnych cenach. Instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z akumulatorem działa najefektywniej i przynosi największe korzyści.
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów akumulatorów wykorzystywanych w magazynach energii, ale najpopularniejszym i najczęstszym rozwiązaniem są baterie litowo-jonowe. Baterie te charakteryzują się długą żywotnością oraz możliwością głębokiego rozładowania. Więcej o żywotności oraz długości pracy magazynów energii pisaliśmy tutaj.
Czy magazyn energii może spowodować pożar? Potencjalne zagrożenia
Magazyny energii mają wiele zalet, jednak mogą wiązać się z zagrożeniami. Wiele osób zastanawia się, czy magazyn energii może spowodować pożar i jak duże jest ryzyko związane z użytkowaniem tego urządzenia. Przegrzanie baterii może prowadzić do zapłonu i wzniecenia pożaru, który może być trudny do ugaszenia ze względu na skład chemiczny akumulatorów.
Nieprawidłowa instalacja magazynu energii, przez którą urządzenie narażone jest na wpływ wysokich temperatur lub wilgoci, może prowadzić do awarii, zwarcia, porażenia prądem lub przegrzania.
Wady fabryczne również są wysoce niebezpieczne – dlatego magazyny energii muszą spełnić szereg określonych standardów i norm związanych z bezpieczeństwem, zanim zostaną wypuszczone na rynek. Mimo wielu mitów, urządzenia magazynujące energię uważane są za bezpieczne, a awarie magazynów energii są stosunkowo rzadką sytuacją.
Czy magazyny energii do fotowoltaiki są bezpieczne? Porady, jak uniknąć zagrożeń
Rozwój magazynów energii oraz standardów bezpieczeństwa z nimi związanymi sprawia, że urządzenia te są wysoce bezpieczne, a niebezpieczne sytuacje stanowią rzadkość – zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnącą popularność, jaką się cieszą.
Inwestując w magazyn energii, warto zdecydować się na urządzenie znanego, renomowanego producenta. Istotne jest, by magazyn spełniał międzynarodowe normy bezpieczeństwa oraz posiadał certyfikaty świadczące o testach na ryzyko przegrzania lub awarii elektrycznej. Przykładami takich testów są np. UL 9540A lub IEC 62619.
Nowoczesne magazyny energii zaopatrzone są w wewnętrzny system monitorowania i kontroli, który zapobiega ewentualnym usterkom i awariom. System zarządzania akumulatorem – inaczej zwany BMS – jest podstawowym środkiem zapobiegawczym, gwarantującym bezpieczeństwo.
Montaż magazynu energii powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistę. Urządzeniu może szkodzić nadmierna wilgoć lub zbyt wysokie temperatury. Odpowiednia konserwacja, regularne przeglądu oraz użytkowanie magazynu energii zgodnie z zaleceniami producenta pomoże zapewnić bezpieczeństwo i komfort.