Prace remontowe po zimie - na co zwrócić uwagę?
Zbliżająca się wiosna to nie tylko czas motywacji do zmian w swoim życiu, a także pomysłów na metamorfozy wnętrz. To także czas podsumowania pewnych strat, jakie wyrządziła zima. Niestety w sezonie zimowym bardzo często dochodzi do wielu awarii i usterek bądź też niektóre elementy naszego domu będą wymagać odnowienia. Warto zatem sprawdzić, co obejmuje lista rzeczy, które będą wymagać wiosennego remontu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Naprawa elewacji po zimie
Jednym z elementów, który bardzo często wymaga remontu po zimie, jest elewacja budynku. Na pojawiające się uszkodzenia mechaniczne wpływa aura, która panuje w okresie zimowym. Mamy wtedy do czynienia ze zmianami temperatur, zamarzającą, a następnie topniejącą wodą, a czasem nawet działaniem silnego wiatru, który przenosi kurz, pył lub inne zabrudzenia.
W najbardziej optymistycznej wersji nasza elewacja będzie wymagać jedynie odmalowania. Jeżeli jednak w wyniku działania wody, zaczęła ona pękać, to może dojść do poważnych uszkodzeń nawet izolacji budynku. Między warstwę styropianu może dostać się woda, co przyczyni się do rozwoju biologicznej korozji. Aby do tego nie dopuścić, trzeba już działać na etapie wszelkich pęknięć i rys, które należy zagruntować i następnie zatynkować. Przy większych uszkodzeniach, przyda się użycie siatki zbrojeniowej.
Bardzo ważnym elementem jest również to, aby zadbać o właściwe potraktowanie preparatami elewację, które ochronią ją przed działaniem grzybów oraz mchu. Niestety na elewacjach od północnej strony, jeżeli jeszcze dodatkowo dojdzie do zawilgocenia nawierzchni, często dochodzi do rozwoju pleśni, grzybów, a także mchu. Pamiętajmy jednak, aby przed dokładnym zabezpieczeniem nawierzchni, wcześniej dokładnie wyczyścić elewację.
Naprawa dachu po sezonie zimowym
Tak jak w przypadku elewacji, również największym zagrożeniem dla dachu jest zamarzająca woda. To ona właśnie zwiększa swoją objętość, przez co bardzo często przyczynia się do rozpierania materiałów budowlanych, a ostatecznie do ich zniszczenia. Ponadto w przypadku pokryć dachowych z metalu bardzo dużym zagrożeniem jest korozja. Takie zagrożenia najczęściej odczuwane są przy starych pokryciach dachowych lub przypadku dachów, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać pewnych prac remontowych na dachu, oczywiście powinniśmy tutaj wezwać ekipę dekarską. Jednak w przypadku drobnych czynności, możemy posłużyć się lepikami oraz masami uszczelniającymi. Szczególnie na zadaszeniach tarasów lub na niedużej wysokości. Czasami będzie konieczna wymiana dachówki lub też sprawdzenie stanu więźby dachowej. Niestety nieszczelny dach powoduje, że woda przedostaje się do drewna konstrukcyjnego, które pod jej wpływem zaczyna gnić. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie usterki, a szczególnie przeciekający dach naprawić wiosną, jeszcze przed nadejściem kolejnego sezonu zimowego. Zobacz, w jaki sposób można ocieplić dach.
Prace naprawcze w otoczeniu wokół domu
Zima daje się we znaki, nie tylko oddziaływając na samą konstrukcję budynku jednorodzinnego, ale również na otoczenie znajdujące się na terenie posesji. Zimowa aura, która w naszych polskich warunkach zmienia się jak w kalejdoskopie, ma wpływ także na stan techniczny podjazdów, czy też chodników. Dlatego jeżeli chcemy, aby betonowe płyty lub kostka jak najdłużej zachowały swój dobry stan techniczny, musimy pamiętać o zaimpregnowaniu nawierzchni. Wtedy nie tylko uchronimy podjazdy i chodniki przed nasiąkaniem wodą, ale również pozbędziemy się problemu z rozwijającymi się grzybami i pleśniami.
Okazuje się, że nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób będziemy dbać o chodniki i podjazdy w czasie zimy. Powinniśmy regularnie odśnieżać ich nawierzchnie. Natomiast, jeżeli chcemy uniknąć się poślizgnięcia się na chodniku lub podjeździe, wtedy powinniśmy posypywać je piaskiem. Niestety bardzo często popełnianym błędem jest posypywanie betonowych nawierzchni solą, co przyczyni się do tego, że ulegnie ona mechanicznemu zniszczeniu. Zobacz, jak można uzyskać kredyt na remont domu.
Zadbaj o swój taras po zimie
W sytuacji, gdy jesteś również właścicielem tarasu, powinieneś pamiętać także o renowacji jego drewnianych elementów. W przypadku drewnianego podestu oczywiście to on jest głównym elementem, na który zwracamy uwagę pod względem stanu technicznego. Natomiast nie powinniśmy zapominać również o więźbie dachowej oraz belkach konstrukcyjnych. Rodzaj naprawy w dużej mierze jest uzależniony od stanu zniszczenia drewna po sezonie zimowym.
Najczęściej wystarczy jedynie dokładne oczyszczenie drewna, a także ponowne zaimpregnowanie nawierzchni. Wykorzystujemy do tego wyłącznie rekomendowane preparaty, które zapewnią doskonałą ochronę przed wilgocią, a także działaniem promieni UV. Jeżeli jednak zauważymy większe ubytki, to należy z nimi się uporać poprzez wypełnienie ich szpachlówką. Nie zapomnijmy także o tym, aby zardzewiałe elementy takie jak śrubki, wkręty, czy wsporniki również wymienić na nowe. Dzięki temu nasz drewniany taras będzie w pełni przygotowany na kolejny rok, a także działanie nawet najbardziej niekorzystnych warunków.
Źródła:
- https://e-sciany.pl/sprawdzamy-stan-elewacji-po-zimie-i-usuwamy-uszkodzenia/ar/c9-16393745
- https://ledor.pl/blog/usterki-dachu-po-zimie-jak-im-przeciwdzialac
- https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/zadbaj-o-podjazdy-chodniki-i-schody-po-zimie-te-proste-czynnosci-sprawia-ze-beda-jak-nowe-34-8151
- https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/171-1-pielegnacja-tarasu-drewnianego-po-zimie.html