Ten problem dotyka wszystkich palących w kominku. Możesz go łatwo rozwiązać
Kominek to serce domu, które dostarcza ciepła i tworzy przytulną atmosferę. Systematyczne jego użytkowanie doprowadza jednak do zabrudzania szyby sadzą oraz smolistymi osadami. Wyczyszczenie szyby kominkowej niekiedy wydaje się trudne, jednak dzięki kilku prostym trikom można zrobić to skutecznie i szybko. Sprawdź, w jaki sposób wyczyścić szybę kominkową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego szyba kominkowa się brudzi?
Zanim zaczniesz czyścić szybę kominkową, powinieneś zrozumieć, dlaczego tak szybko się ona brudzi. Przede wszystkim może to być spowodowane nieodpowiednim, np. mokrym drewnem lub niskiej jakości materiałami. Wydzielają one dużo dymu, który osadza się na szybie. Szyba kominkowa szybko się brudzi również w wyniku złego ustawienia dopływu powietrza w kominku – powoduje to jego niewłaściwe spalanie.
Poza tym brudne szyby kominkowe powodować może też spalanie opału w zbyt niskiej temperaturze. Sprzyja to bowiem powstawaniu sadzy i smolistych osadów. Jeśli więc chcesz zapobiec szybkiemu zabrudzeniu szyby, upewnij się, że używasz suchego drewna o wilgotności powyżej 20% i zapewniasz odpowiedni dopływ powietrza.
Ekologiczne czyszczenie szyby popiołem
Jednym z najbardziej klasycznych i ekologicznych sposobów na wyczyszczenie szyby kominkowej jest wykorzystanie popiołu z kominka. Do jego doczyszczenia potrzebować będziesz kilku arkuszy papierowego ręcznika lub bawełnianą szmatkę, miskę z wodą i popiół z kominka.
Najpierw namocz w wodzie ręcznik papierowy lub szmatkę z bawełny. Zanurz w popiele wilgotny ręcznik, po czym przetrzyj okrężnymi ruchami zabrudzoną szybę. Usuń osad czystym, wilgotnym ręcznikiem. Pozostanie już tylko wytarcie szyby suchym papierem w celu uniknięcia smug. Popiół zadziała jak delikatny środek ścierny, który skutecznie usuwa sadzę i smoliste osady. Warto dodać, że jest to metoda ekologiczna i przyjazna dla środowiska.
Płyn do czyszczenia szyb kominkowych
W sklepach znaleźć można specjalistyczne preparaty do czyszczenia szyb kominkowych. Są wygodne w użytkowaniu i niezwykle skuteczne, ponieważ szybko rozpuszczają osady. Do wyczyszczenia szyby kominkowej przyda się nie tylko detergent, ale też miękka szmatka lub gąbka i rękawice ochronne.
W jaki sposób wykorzystać detergent do czyszczenia kominków? Nałóż rękawice ochronne, następnie spryskaj zabrudzoną szybę preparatem i odczekaj kilka minut, aby środek mógł rozpuścić zanieczyszczenia. Przetrzyj szybę szmatką lub gąbką. Na koniec zmyj resztki preparatu wodą i wytrzyj szybę na sucho. Specjalistyczne preparaty przydatne są zwłaszcza przy trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeniach.
Domowy roztwór octowy
Ocet to naturalny środek czyszczący, który świetnie radzi sobie z tłustymi osadami. Aby zrobić domowy roztwór octowy, należy przygotować szklankę octu, szklankę ciepłej wody, miękką szmatkę i butelkę z rozpylaczem.
W celu przyrządzenia domowego roztworu octowego wymieszaj ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Następnie wlej roztwór do butelki z rozpylaczem i spryskaj zabrudzoną szybę. Pozostaw tak przygotowany detergent na 5-10 minut. Na koniec przetrzyj szybę wilgotną szmatką i osusz suchą ścierką. To tani i skuteczny trik, który nie wymaga używania chemii.
Soda oczyszczona jako środek czyszczący
Aby skutecznie wyczyścić szybę kominkową tym sposobem, przygotuj: 2 łyżki sody oczyszczonej, odrobinę wody, szmatkę lub gąbkę.
Najpierw wymieszaj sodę z wodą, aby utworzyć pastę. Następnie nałóż pastę na zabrudzone miejsca z pomocą gąbki. Pocieraj delikatnie w celu usunięcia osadu. Zmyj resztki sody za pomocą wilgotnej szmatki, po czym osusz szybę.
Pamiętaj o tym, że…
Najlepszym sposobem na utrzymanie szyby kominkowej w czystości jest jej systematyczne czyszczenie. Im częściej usuwasz brud z szyby, tym prościej będzie ci ją wyczyścić. Właśnie dlatego po każdym użyciu kominka przetrzyj szybę wilgotną ściereczką, zanim osady zaschną.
Przy czyszczeniu szyby kominkowej uważaj, aby jej nie porysować. W tym celu zrezygnuj z ostrych narzędzi, takich jak metalowe gąbki czy noże. Unikaj również agresywnych środków chemicznych i nigdy nie czyść gorącej szyby.