Przy jakich rachunkach za prąd fotowoltaika się opłaca?
Ceny energii w Polsce wciąż rosną. W związku z tym wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. Wahanie się nad fotowoltaiką jest zrozumiałe, ponieważ większość z nas obawia się wysokich kosztów początkowych. Czy pieniądze się zwrócą? Przy jakich rachunkach za prąd inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy warto jeszcze inwestować w fotowoltaikę?
Instalacja paneli fotowoltaicznych cały czas jest opłacalna. Gdy zostanie dobrze dobrana, będzie w stanie pokryć koszty zapotrzebowania na prąd – jeśli nie całkowite, to na pewno częściowe. Im mniejsza konieczność pobierania prądu od dostawcy energii, tym mniej za niego zapłacimy. To bardzo ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ceny energii elektrycznej mocno się wahają. Ważne, aby znaleźć alternatywne źródła na obniżenie wydatków – takim może być właśnie instalacja fotowoltaiczna. Warto dodać, że do 30 czerwca 2024 roku obowiązuje zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną wytwarzaną na własny użytek z OZE.
Jeśli dobrze dobierzemy fotowoltaikę do swoich potrzeb, zyskamy niezależność przy produkcji prądu. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną. Jeśli dodatkowo uzupełnimy instalację o magazyn energii, będziemy mogli magazynować nadwyżki i wykorzystywać je m.in. w nocy. Dzięki różnym rodzajom dofinansowania można obniżyć początkowy koszt inwestycji, którego chyba każdy obawia się najbardziej (np. z pomocą programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”). Warto inwestować w fotowoltaikę, zwłaszcza że dom zasilany energią słoneczną przynieść może korzyści również z perspektywy inwestycyjnej – nie tylko oszczędnościowej i ekologicznej. Wartość domów z OZE będzie wyższa niż tych, które ich nie mają.
Komu opłaca się fotowoltaika? Kiedy inwestycja się zwróci?
Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe z wysokim zapotrzebowaniem na energię, gdzie większość urządzeń używa się na co dzień, fotowoltaika będzie niezwykle opłacalna. Najważniejsze jednak, aby dobrze dobrać instalację pod potrzeby wszystkich domowników. Panele fotowoltaiczne będą też świetną inwestycją dla właścicieli domów szukających pewnych rozwiązań na wiele lat, ale też długoterminowych oszczędności. Fotowoltaika opłaca się także wszystkim, którzy np. w przyszłości zamierzają drożej sprzedać dany dom.
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne powinien zwrócić się w ciągu ok. 7 lat. Jeśli skorzystałeś z dotacji na OZE, czas skróci się do maksymalnie 5 lat. Fotowoltaika dobrej jakości może działać bezawaryjnie nawet 20 lat. Będzie więc świetną inwestycją nie tylko na krótszą, ale przede wszystkim na dłuższą metę. Przy rachunkach sięgających kilkuset złotych miesięcznie panele fotowoltaiczne jak najbardziej się opłacają. Należy jednak oczywiście dobrać ich moc do potrzeb energetycznych domu. Panele muszą być też wydajne i wysokiej jakości. Odpowiednio dobrana powinna zostać też ich ilość – wiele zależy od m.in. kąta nachylenia dachu i jego charakterystyki. Na jakość instalacji wpływa też profesjonalny montaż. Jeśli nie zadbasz o wszystkie te szczegóły, czas zwrotu kosztów może się wydłużyć. W skrajnych przypadkach inwestycja może się niemal… nie zwrócić.
O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na fotowoltaikę?
Od 1 lipca 2024 roku stawka nadwyżki zakupu energii uzależniona będzie od giełdowej ceny godzinowej. Zarówno w przypadku sprzedaży energii nadwyżki, jak i pobierania brakującej energii, obowiązywać będzie cena w chwili przesyłania lub pobierania. Czy instalacja fotowoltaiki wciąż jest opłacalna? Oczywiście, że tak! Dzięki niej zwłaszcza rodziny, które miesięcznie płacą kilkaset złotych za prąd, mogą zmniejszyć cenę rachunku i uchronić się przed m.in. okresowym wzrostem cen. Jest to pewniejsza opcja niż poleganie w 100% na dostawcach energii elektrycznej. To bardzo ważne, zwłaszcza że już niedługo skończy się tarcza antyinflacyjna.
Jak widzisz, fotowoltaika może przynieść mnóstwo korzyści – zwłaszcza jeśli ceny energii elektrycznej zaczną drastycznie rosnąć. Dzięki OZE można częściowo lub całkowicie odciąć się od dostawców prądu. To inwestycja, która zwraca się po latach. Mimo wszystko, płacąc wysokie rachunki miesięczne za energię, warto się nią zainteresować.