Przy jakiej temperaturze przestaje działać powietrzna pompa ciepła?
Dzięki pompie ciepła można efektywnie i oszczędnie ogrzewać budynek. Wiele osób zastanawia się jednak, co w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje ekstremalnie niska temperatura. Jednym z kluczowych komponentów pomp ciepła są grzałki, które wspomagają ich pracę podczas mrozów. Czy włączanie się grzałki doprowadzi do zwiększonych rachunków za prąd? Przy jakiej temperaturze powietrzna pompa ciepła przestaje działać, a grzałka zaczyna dogrzewać? Czy można ją wyłączyć? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niska temperatura powietrza a pompa ciepła
Niektórzy uważają, że pompa ciepła nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego w budynku, gdy temperatura spada poniżej 0 st. C. W rzeczywistości jednak urządzenia czerpiące energię ze źródeł odnawialnych pracują bezproblemowo nawet przy -20 st. C. Urządzenie pobiera energię z otoczenia i w zależności od źródła dzielimy je na pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne.
Pompa przekazuje pobraną energię do instalacji centralnego ogrzewania i systemu, który podgrzewa wodę użytkową. Energia elektryczna jest niezbędna do tego, aby pompy ciepła mogły prawidłowo działać. Ogromnym plusem takiego systemu ogrzewania jest fakt, że potrzebuje mniej prądu, niż może wytworzyć ciepła. Ważne, aby dobrać rodzaj urządzenia i moc pompy do zapotrzebowania na energię, liczby domowników czy wielkości budynku. Jeśli pompa ciepła zostanie dobrze dopasowana, świetnie poradzi sobie z niską temperaturą.
Powietrzna pompa ciepła – jak działa na mrozie?
Układ chłodniczy odpowiedzialny jest za pobór ciepła z otoczenia i przekazanie go do dalszych elementów instalacji. Najefektywniejsze są gruntowe pompy ciepła, jednak ze względu na wysoką cenę stosuje się je stosunkowo rzadko. Najpowszechniejszym wyborem są wobec tego powietrzne pompy ciepła. Mogą pracować nawet w silne mrozy. Ich sprawność uzależniona jest jednak od temperatury panującej na zewnątrz. Jeśli na dworze jest od -10 do -15 st. C, urządzenie potrzebuje więcej mocy do ogrzania budynku, w związku z czym jego wydajność spada.
Pracę powietrznej pompy ciepła wspiera grzałka elektryczna – włącza się w zależności od danego modelu. Nie trzeba się martwić również, jeśli temperatura będzie wskazywać -20 st. C. Mimo że powietrzna pompa ciepła działa wtedy mniej wydajnie, wspomagana jest przez grzałkę. Dzięki niej nagrzewają się pomieszczenia i podgrzewa woda. W większości to grzałka elektryczna oporowa, która wytwarza ciepło dzięki przepływowi prądu przez opornik.
Grzałka zwykle włącza się automatycznie, gdy efektywność pompy w związku z niską temperaturą na zewnątrz maleje. Pełni więc rolę awaryjnego podgrzewania układu i zapewnia odpowiednią temperaturę do rozruchu pompy – dzięki temu urządzenie nie przestaje działać. Z pomocą grzałki można cieszyć się stabilną temperaturą w domu.
Przy jakiej temperaturze w pompie ciepła włącza się grzałka?
Grzałka w pompie włącza się automatycznie, gdy temperatura spada na tyle nisko, że urządzenie nie daje rady efektywnie ogrzewać budynku. To tzw. punkt biwalencji – temperatura zewnętrzna, podczas której pompa działa z mniejszą mocą niż potrzeba jej na ogrzanie domu.
Grzałka w pompie ciepła włącza się, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego progu. Określa się go przez ustawienie regulatora temperatury, który najczęściej stanowi część systemu sterowania pompy ciepła. W zależności od modelu i producenta regulator może być ustawiony np. od -5 st. C do -10 st. C. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego poziomu, grzałka włączy się automatycznie. Można też uruchomić ją ręcznie.
W sezonie temperatura rzadko przekracza -20 st. C, a nawet -10 st. C. Automatyczne włączanie się grzałki jest więc dość rzadkim zjawiskiem. W normalnym trybie pracy pompa ciepła zasilana jest przez źródła odnawialne, dzięki czemu koszty ogrzewania są redukowane.
Grzałka w pompie ciepła – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wykorzystanie grzałki może zwiększyć zużycie energii, jednak odpowiednio dopasowane urządzenie grzewcze będzie z niej korzystać niezwykle rzadko. Grzałki elektryczne odgrywają wyłącznie marginalną rolę w ogrzewaniu. Ich udział w całkowitym zużyciu energii nie powinien przekraczać 3 proc.
Jeśli chcesz samodzielnie wyłączyć grzałkę w pompie ciepła, aby nie narażać się na zwiększenie rachunków za ogrzewanie – choć jest to mało prawdopodobne w dobie zmian klimatycznych – powinieneś zapoznać się z systemem sterowania urządzenia. Taki system sterowania pozwala ustawić poszczególne tryby pracy w pompie ciepła, np. wyłączający grzałkę, gdy temperatura jest na tyle wysoka, że pompa może działać bez wspomagania.
Pamiętaj również o tym, że samodzielne wyłączanie grzałki może wpłynąć na wydajność pompy ciepła oraz zdolność do utrzymania stabilnej temperatury i komfortu cieplnego w środku budynku. Zawsze warto też zapytać o pomoc fachowca lub producenta powietrznej pompy ciepła, aby wiedzieć, jak uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z użytkowaniem urządzenia. Aby zminimalizować konieczność włączania grzałek, należy pamiętać o systematycznej konserwacji pomp ciepła oraz regularnych przeglądach całego systemu.