Niesamowite rekordy fotowoltaiki - te województwa wiodą prym!

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na użytek prywatny
Instalacje fotowoltaiczne - padł nowy rekord w Polsce!, fot. mmphoto
ikona podziel się
Opublikowano: 23.04.2024 r., 11:18 | Autor: Ewa Majkusiak
W ubiegłym roku odnotowano rekordowy wynik w zakresie montowania instalacji fotowoltaicznych. Od czego jest on uzależniony? W którym regionie zamontowano najwięcej paneli fotowoltaicznych? Sprawdź i dowiedz się, dlaczego odnawialne źródła energii są przyszłością polskiej energetyki!

Rozwój fotowoltaiki w 2024 roku – dane statystyczne

Panele fotowoltaiczne to jeden z najbardziej popularnych i najłatwiej dostępnych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Zarówno w przypadku indywidualnych gospodarstw domowych, jak i przemysłu, montaż oraz eksploatacja przebiegają szybko i sprawnie.

W pierwszych miesiącach 2024 można zaobserwować ogromny rozwój instalacji fotowoltaicznych. W pierwszym kwartale moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wzrosła aż o 40%. To rewolucyjna zmiana jasno wskazująca kierunek, w którym zmierza polska energetyka. Co można określić źródłem tej zmiany?

Przede wszystkim do popularności paneli fotowoltaicznych przyczyniły się gwałtownie rosnące ceny prądu. Właściciele domów jednorodzinnych stale szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im usamodzielnić się od tradycyjnych dostawców prądu. Panele słoneczne są najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Aktualnie dużą rolę odgrywa także szereg proekologicznych rozwiązań oferowanych przez rząd – m.in. program „Mój Prąd”, który także przyczynia się do zwiększenia zainteresowania panelami fotowoltaicznymi.

Ogromny ruch na rynku paneli fotowoltaicznych widać również w danych statystycznych. Przeprowadzony spis przez Instytut Energetyki Odnawialnej określa, że aktualnie na terenie całego kraju funkcjonuje aż 4870 farm fotowoltaicznych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda kwestia opłaty mocowej przy zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Gdzie zamontowano najwięcej paneli fotowoltaicznych?

Popularność instalacji fotowoltaicznych wynika przede wszystkim z ich dostępność – zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Szereg programów rządowych wspiera montaż sieci korzystających z odnawialnych źródeł energii, a w Polsce fotowoltaika i bazowanie na energii pozyskiwanej z promieni słonecznych jest ewidentnym liderem.

Aktualnie, za raportem opublikowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej, najwięcej farm zlokalizowanych jest w województwie warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz lubelskim. Wśród województw generujących wysoki poziom mocy pozyskanej z odnawialnych źródeł energii wyszczególnić można przede wszystkim województwo pomorskie, zachodniopomorskie oraz lubuskie.

Skumulowana moc urządzeń PV w ostatnim kwartale 2023 roku wyniosła ponad 17 GW. W przypadku urządzeń bazujących na energii pozyskiwanej z wiatru jest to dla porównania – 9,4 GW, a na energii z biomasy – 0,98 GW.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy połączenie fotowoltaiki i pieca indukcyjnego to dobry wybór, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Panele fotowoltaiczne na domu jednorodzinnym
Rekordowo dużo instalacji fotowoltaicznych w 2023!, fot. Halfpoint

Dlaczego rozwój energetyki bazującej na odnawialnych źródłach energii jest tak istotny?

Wspieranie rozwoju energetyki bazującej na odnawialnych źródła energii to działanie kluczowe dla środowiska naturalnego, złóż nieodnawialnych, jakości powietrza, a w efekcie – także jakości życia mieszkańców.

Kluczową zaletą korzystania z OZE jest ich nieskończona ilość. Panele fotowoltaiczne bazują na energii wytwarzanej z promieni słonecznych, które zaliczają się z do źródeł pochodzenia naturalnego, które nigdy się nie wyczerpią. Technologie bazujące na OZE są również łatwiejsze i tańsze w konserwacji w porównaniu z tradycyjnymi generatorami. Panele fotowoltaiczne są oszczędnością pieniędzy i gwarantują bezpieczną dla zdrowia i środowiska naturalnego energię.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zasady rozliczania fotowoltaiki krok po kroku, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.gramwzielone.pl/trendy/20188216/polska-znow-pobila-fotowoltaiczny-rekord
  • https://www.wnp.pl/energetyka/polska-bije-fotowoltaiczne-rekordy,823028.html
  • https://fotowoltaikaonline.pl/nowosci/popularnosc-fotowoltaiki-w-polsce-raport
  • https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/we-wtorek-padl-rekord-wytwarzania-z-fotowoltaiki,536593.html
  • https://spidersweb.pl/2024/04/fotowoltaika-w-polsce-bije-rekordy-popularnosci.html
  • https://sklepieo.pl/funkcjonujace-instalacje-fotowoltaiczne-w-polsce-2024.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto