Rośnie popyt na pompy ciepła – nadchodzi zmiana rynkowego trendu!
Miniony rok nie sprzyjał producentom oraz dystrybutorom pomp ciepła. Rynkowy przestój trwał kilka miesięcy i był podyktowany wieloma czynnikami. Spadek popytu spowodował obniżenie cen i zmianę modelu biznesowego, który od niedawna koncentruje się na kompleksowej obsłudze klienta. Zobacz, czy Polacy ponownie przekonają się do ekologicznych źródeł ciepła.
Z tego artykułu dowiesz się:
Polski rynek pomp ciepła złapał zadyszkę
Jeszcze dwa lata temu pompy ciepła stanowiły najbardziej rozchwytywane urządzenia grzewcze – rekordowe wyniki sprzedaży w 2022 roku zwiastowały prężny rozwój branży. Firmy zajmujące się montażem gromadziły spore zapasy sprzętu, które miały wystarczyć na kolejne miesiące. Wraz z początkiem 2023 roku wszystko się zmieniło – popyt na pompy ciepła gwałtownie zmalał, a dystrybutorzy zaczęli wyprzedawać nadwyżki magazynowe po obniżonej cenie, aby utrzymać płynność finansową.
Dlaczego Polacy niespodziewanie stracili zainteresowanie ekologicznymi systemami ogrzewania? Montaż pompy ciepła to ogromny wydatek – nieciekawa sytuacja ekonomiczna wzbudzała niepewność, a rosnące ceny energii znacznie ograniczały możliwości finansowe obywateli. Przejściowe problemy utrudniały rozpoczęcie planowanych remontów, dlatego wielu Polaków na kilka miesięcy wstrzymało się z przeprowadzaniem poważnych inwestycji.
Zdaniem European Heat Pump Association, spadek popytu na pompy ciepła jest spowodowany złą polityką rządów europejskich państw, które powinny zadbać o obniżenie kosztów zielonej energii elektrycznej wykorzystywanej do celów mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Wcześniejszy boom na pompy ciepła sprawił, że do obrotu trafiły wadliwe i nieefektywne urządzenia, co obniżyło społeczne zaufanie do tej formy ogrzewania. EHPA uważa, że krajowi decydenci powinni kontrolować jakość pomp ciepła i tworzyć atrakcyjne warunki ekonomiczne, tak, by obywatele nie musieli obawiać się przejścia na ekologiczne instalacje grzewcze.
2024 rok będzie przełomowy dla producentów ogrzewania niskoemisyjnego?
Dystrybutorzy i producenci pomp ciepła wierzą, że, najgorszy czas dla branży już przeminął. Unia Europejska coraz głośniej mówi o ambitnych planach uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Realizacja tego celu wymaga natychmiastowego działania. Pompy ciepła mogą odegrać kluczową rolę w obniżeniu emisji w ciepłownictwie, dlatego UE stawia na intensywną promocję takiego rozwiązania.
Powoli zwiększa się świadomość Polaków na temat wykorzystywania i wartości zielonej energii. Widmo nadciągającej katastrofy klimatycznej zmusza do refleksji. Przejście na ogrzewanie niskoemisyjne dla wielu osób może okazać się wygodną i zdrową zmianą, zatem decyzja o zainwestowaniu w pompę ciepła nie zawsze jest podyktowana poczuciem odpowiedzialności społecznej. Polacy wybierający ekologiczne źródła ciepła mogą liczyć na ulgi oraz bonifikaty, które odciążają domowy budżet.
Ożywienie sprzedaży w 2024 roku będzie spowodowane wysoką dostępnością dotacji oraz spadkiem cen urządzeń. Pompy ciepła tanieją, ponieważ konkurencja na rynku stale się rozrasta. Instalatorów przybywa, dzięki czemu konsumenci mogą liczyć na lepszą i bardziej kompleksową obsługę. Przykre incydenty związane z montażem nieefektywnego urządzenia powoli odchodzą w zapomnienie – Polacy znów zaczynają ufać sprzedawcom pomp ciepła, a coraz więcej obywateli decyduje się na zakup droższych, ale i bardziej skutecznych urządzeń gruntowych.
Masz pompę ciepła? Będziesz płacić mniej!
Rosnące ceny energii elektrycznej to jeden z czynników, który powstrzymuje Polaków przed pozbyciem się kotłów na paliwa kopalne. Obawy wzbudzają także nieuczciwi instalatorzy, którzy dobierają zbyt małe bądź za duże pompy ciepła, przez co urządzenie staje się nieefektywne i generuje wysokie koszty inwestycyjne. Bardzo możliwe, że takie problemy niebawem zostaną rozwiązane. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy ekologicznych źródeł ciepła będą korzystać z atrakcyjnych taryf energii elektrycznej.
Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, 2024 rok będzie okresem transformacji energetycznej. Obecny Rząd obiecał w trakcie kampanii wyborczej, że uruchomi realne wsparcie dla technologii pomp ciepła. Rewolucja w systemie ogrzewania będzie podyktowana również działaniami Unii Europejskiej, która niebawem wprowadzi kolejne regulacje prowadzące do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polska jest jednym z państw, które może liczyć na unijną pomoc w przeprowadzeniu transformacji.
Polacy decydujący się na montaż pompy ciepła otrzymują atrakcyjne dotacje przyznawane w ramach programu Czyste Powietrze. Posiadacze nowych lub dopiero powstających nieruchomości, mogą liczyć na dofinansowania z programów Moje Ciepło oraz Mój Prąd. W zależności od sytuacji konsumenta, wsparcie finansowe będzie wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a otrzymana kwota może pokrywać do 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych.
Źródła:
- https://czystepowietrze.gov.pl/
- https://www.ehpa.org/news-and-resources/news/fossil-fuel-heating-too-few-eu-countries-have-committed-to-phase-out/
- https://portpc.pl/polski-rynek-pomp-ciepla-po-trzech-kwartalach-2023-r-jakie-sa-perspektywy-wzrostu/
- https://businessinsider.com.pl/biznes/szykuje-sie-dobry-rok-dla-pomp-ciepla-ile-dzis-kosztuja-pompy-ciepla/kg8cq59