Rośnie popyt na pompy ciepła – nadchodzi zmiana rynkowego trendu!

przydomowa pompa ciepła, wykres przedstawiający trend wzrostowy,  po rocznym braku zainteresowania popyt na pompy ciepła znów rośnie
W 2024 roku Polacy będą chętniej kupować pompy ciepła, fot. Nancy Pauwels/Marek
ikona podziel się
Opublikowano: 09.02.2024 r., 9:00 | Autor: Barbara Ochman
Miniony rok nie sprzyjał producentom oraz dystrybutorom pomp ciepła. Rynkowy przestój trwał kilka miesięcy i był podyktowany wieloma czynnikami. Spadek popytu spowodował obniżenie cen i zmianę modelu biznesowego, który od niedawna koncentruje się na kompleksowej obsłudze klienta. Zobacz, czy Polacy ponownie przekonają się do ekologicznych źródeł ciepła.

Polski rynek pomp ciepła złapał zadyszkę

Jeszcze dwa lata temu pompy ciepła stanowiły najbardziej rozchwytywane urządzenia grzewcze – rekordowe wyniki sprzedaży w 2022 roku zwiastowały prężny rozwój branży. Firmy zajmujące się montażem gromadziły spore zapasy sprzętu, które miały wystarczyć na kolejne miesiące. Wraz z początkiem 2023 roku wszystko się zmieniło – popyt na pompy ciepła gwałtownie zmalał, a dystrybutorzy zaczęli wyprzedawać nadwyżki magazynowe po obniżonej cenie, aby utrzymać płynność finansową.

Dlaczego Polacy niespodziewanie stracili zainteresowanie ekologicznymi systemami ogrzewania? Montaż pompy ciepła to ogromny wydatek – nieciekawa sytuacja ekonomiczna wzbudzała niepewność, a rosnące ceny energii znacznie ograniczały możliwości finansowe obywateli. Przejściowe problemy utrudniały rozpoczęcie planowanych remontów, dlatego wielu Polaków na kilka miesięcy wstrzymało się z przeprowadzaniem poważnych inwestycji.

Zdaniem European Heat Pump Association, spadek popytu na pompy ciepła jest spowodowany złą polityką rządów europejskich państw, które powinny zadbać o obniżenie kosztów zielonej energii elektrycznej wykorzystywanej do celów mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Wcześniejszy boom na pompy ciepła sprawił, że do obrotu trafiły wadliwe i nieefektywne urządzenia, co obniżyło społeczne zaufanie do tej formy ogrzewania. EHPA uważa, że krajowi decydenci powinni kontrolować jakość pomp ciepła i tworzyć atrakcyjne warunki ekonomiczne, tak, by obywatele nie musieli obawiać się przejścia na ekologiczne instalacje grzewcze.

2024 rok będzie przełomowy dla producentów ogrzewania niskoemisyjnego?

Dystrybutorzy i producenci pomp ciepła wierzą, że, najgorszy czas dla branży już przeminął. Unia Europejska coraz głośniej mówi o ambitnych planach uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Realizacja tego celu wymaga natychmiastowego działania. Pompy ciepła mogą odegrać kluczową rolę w obniżeniu emisji w ciepłownictwie, dlatego UE stawia na intensywną promocję takiego rozwiązania.

Powoli zwiększa się świadomość Polaków na temat wykorzystywania i wartości zielonej energii. Widmo nadciągającej katastrofy klimatycznej zmusza do refleksji. Przejście na ogrzewanie niskoemisyjne dla wielu osób może okazać się wygodną i zdrową zmianą, zatem decyzja o zainwestowaniu w pompę ciepła nie zawsze jest podyktowana poczuciem odpowiedzialności społecznej. Polacy wybierający ekologiczne źródła ciepła mogą liczyć na ulgi oraz bonifikaty, które odciążają domowy budżet.

Ożywienie sprzedaży w 2024 roku będzie spowodowane wysoką dostępnością dotacji oraz spadkiem cen urządzeń. Pompy ciepła tanieją, ponieważ konkurencja na rynku stale się rozrasta. Instalatorów przybywa, dzięki czemu konsumenci mogą liczyć na lepszą i bardziej kompleksową obsługę. Przykre incydenty związane z montażem nieefektywnego urządzenia powoli odchodzą w zapomnienie – Polacy znów zaczynają ufać sprzedawcom pomp ciepła, a coraz więcej obywateli decyduje się na zakup droższych, ale i bardziej skutecznych urządzeń gruntowych.

pompa ciepła, Polacy coraz chętniej decydują się na montaż ekologicznego systemu ogrzewania
Rosnąca konkurencja na rynku pomp ciepła przełożyła się na spadek cen tych urządzeń, fot. Firefly

Masz pompę ciepła? Będziesz płacić mniej!

Rosnące ceny energii elektrycznej to jeden z czynników, który powstrzymuje Polaków przed pozbyciem się kotłów na paliwa kopalne. Obawy wzbudzają także nieuczciwi instalatorzy, którzy dobierają zbyt małe bądź za duże pompy ciepła, przez co urządzenie staje się nieefektywne i generuje wysokie koszty inwestycyjne. Bardzo możliwe, że takie problemy niebawem zostaną rozwiązane. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy ekologicznych źródeł ciepła będą korzystać z atrakcyjnych taryf energii elektrycznej.

Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, 2024 rok będzie okresem transformacji energetycznej. Obecny Rząd obiecał w trakcie kampanii wyborczej, że uruchomi realne wsparcie dla technologii pomp ciepła. Rewolucja w systemie ogrzewania będzie podyktowana również działaniami Unii Europejskiej, która niebawem wprowadzi kolejne regulacje prowadzące do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polska jest jednym z państw, które może liczyć na unijną pomoc w przeprowadzeniu transformacji.

Polacy decydujący się na montaż pompy ciepła otrzymują atrakcyjne dotacje przyznawane w ramach programu Czyste Powietrze. Posiadacze nowych lub dopiero powstających nieruchomości, mogą liczyć na dofinansowania z programów Moje Ciepło oraz Mój Prąd. W zależności od sytuacji konsumenta, wsparcie finansowe będzie wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a otrzymana kwota może pokrywać do 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Źródła:

  • https://czystepowietrze.gov.pl/
  • https://www.ehpa.org/news-and-resources/news/fossil-fuel-heating-too-few-eu-countries-have-committed-to-phase-out/
  • https://portpc.pl/polski-rynek-pomp-ciepla-po-trzech-kwartalach-2023-r-jakie-sa-perspektywy-wzrostu/
  • https://businessinsider.com.pl/biznes/szykuje-sie-dobry-rok-dla-pomp-ciepla-ile-dzis-kosztuja-pompy-ciepla/kg8cq59
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto