Sezon grillowy - jakie możliwości są w domu jednorodzinnym, a jakie w mieszkaniu?

Grupa przyjaciół grilluje w ogrodzie
Jak przygotować się na sezon grillowy mieszkając w domu jednorodzinnym?, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 27.04.2024 r., 19:03 | Autor: Ewa Majkusiak
Grillowanie to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu, gotowanie czy biesiadowanie w okresie letnim. Przyrządzanie ciekawych, sezonowych potraw i aromatycznych mięs kusi zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Czy zawsze można robić to legalnie? Jak grillować, aby nie utrudniać życia sąsiadom i nie ryzykować mandatem? Sprawdź nasze rady!

Grillowanie w mieszkaniu i na balkonie – jakie możliwości mają mieszkańcy bloków?

Grillowanie na balkonie lub na tarasie przynależnym do mieszkania w bloku jest bardzo kuszące, zwłaszcza dla osób niedysponujących działką. Niemniej jednak jest to działanie obarczone wieloma trudnościami. Przede wszystkim wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych ma swoje regulaminy, które mogą kategorycznie zabraniać tego rodzaju działań. Dodatkowo zgodnie a aktualnie obowiązującymi przepisami, nie wolno rozniecać ognia poza miejscami do tego przeznaczonymi – a balkon z pewnością do takich się nie zalicza.

Grillowanie na balkonie uznawane jest również za zakłócanie spokoju innych mieszkańców. Choć zazwyczaj jest to przepis dotyczący hałasu, obejmuje on również dym i intensywny zapach. Z tego względu nie ma możliwości korzystania z tradycyjnego grilla węglowego. W wielu wspólnotach zabronione jest także sięganie po wariant gazowy – wymaga on butli, której nie można przechowywać na terenie mieszkania.

Najłatwiej jest korzystać z grilla elektrycznego. Nie generuje on otwartego ognia, dużych ilości dymu czy nieprzyjemnego zapachu. Przed zakupem warto jednak skonsultować się z zarządcą, aby nie okazało się, że jest to nietrafiona inwestycja.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić własny ogrodowy grill murowany, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Mieszkanie z ogródkiem – czy można korzystać z tradycyjnego grilla?

Mieszkania z ogródkiem, zlokalizowane zazwyczaj na parterze lub ew. na ostatnim piętrze bloku zachęcają mieszkańców do grillowania. Właściciele zwykle uznają, że skoro dysponują własnym ogródkiem, mogą korzystać z niego w sposób całkowicie dowolny. Niestety, takie mieszkanie również jest częścią większej wspólnoty. W efekcie mieszkańcy lokali z ogródkami muszą przestrzegać dokładnie takich samych zasad jak ci mający jedynie balkon.

W ogródkach przy mieszkaniach również nie ma możliwości rozpalenia tradycyjnego, węglowego grilla oraz wariantu gazowego. Nieprzestrzeganie tego zakazu może skutkować interwencją odpowiednich służb, np. straży miejskiej. W konsekwencji administrator budynku może wszcząć wobec takiego lokatora postępowanie cywilne.

Jeśli chcesz wiedzieć, z jakiego materiału najlepiej wykonać grill ogrodowy, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Wspólne grillowanie w gronie przyjaciół
Grillowanie na balkonie, tarasie czy w ogrodzie? Aktualne przepisy, fot. chika_milan

Dom jednorodzinny a ograniczenia w grillowaniu

Najwięcej możliwości w sezonie grillowym mają mieszkańcy wolnostojących domów jednorodzinnych. W przypadku nieruchomości w zabudowie szeregowej lub w formie bliźniaka również obowiązują pewne ograniczenia – m.in. zakaz grillowania na balkonach.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą swobodnie korzystać z grilli węglowych, gazowych czy elektrycznych do chwili, gdy sąsiedzi nie uznają, że dym zakłóca ich spokój. Na szczęście w obrębie działki wokół domu zazwyczaj można bez trudu znaleźć miejsce, aby bezpiecznie umieścić grill.

Jaki będzie najbardziej odpowiedni? Choć tradycyjne rozwiązanie, czyli grill na węgiel sprawdza się świetnie i daje duże możliwości, coraz więcej osób decyduje się na model gazowy. Generuje on mniej zabrudzeń i pozwala na dużą elastyczność podczas gotowania – np. przygotowanie pizzy neapolitańskiej.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak samodzielnie wybudować ogrodowy grill z kamienia, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.homebook.pl/artykuly/6299/grill-na-balkonie-czy-grillowanie-na-balkonie-i-tarasie-jest-legalne
  • https://homegarden.com.pl/artykuly/sezon-grillowy-rozpoczety-o-co-musisz-zadbac-by-dobrze-przyjac-gosci
  • https://ogrodolandia.pl/jak-grillowac-bez-mandatu
  • https://intelio.eu/blog/post/grillowanie-we-wlasnym-domu-tylko-niektore-urzadze.html
  • https://www.elle.pl/artykul/jaki-grill-kupic-na-balkon-lub-do-domu-wady-i-zalety-kazdej-opcji
  • https://remont.biz.pl/ogrod/grill-gazowy-elektryczny-czy-weglowy-jaki-wybrac/
  • https://strazmiejska.bydgoszcz.pl/czy-grillowanie-na-balkonie-lub-w-miejscu-publicznym-jest-dozwolone-w1,50,38732.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto