Sezon na picie kawy na tarasie już otwarty! Zobacz, jak dopasować markizę do ochrony przed słońcem

Słoneczny taras pod zadaszeniem z markizy, rodzaje zadaszeń tarasowych
Korzyści, jakie wynikają z montażu markizy na tarasie, fot. Александр Марченко
ikona podziel się
Opublikowano: 06.05.2024 r., 9:12 | Autor: Katarzyna Barczyk
Uwielbiasz spędzać czas na swoim tarasie, niespiesznie pijąc ulubioną kawę? Powodów, dla których warto stworzyć sprzyjającą przestrzeń przed domem do wypoczynku, jest naprawdę wiele. Dobrze jest pamiętać również o ochronie przed słońcem. Takim systemem dającym gwarancję zacienienia jest markiza. Zobacz, w jaki sposób dopasować konkretny rodzaj markizy do swoich potrzeb.
Zadaszenie tarasu - gdzie szukać wykonawcy?
Wybierz swoje miasto i wypełnij krótki formularz, a otrzymasz oferty na wykonanie zadaszenia tarasu.

Rodzaje zadaszeń tarasowych

Decydując się na posiadanie tarasu, chcemy na pewno zadbać o to, aby wypoczynek na nim był jak najbardziej komfortowy. Właśnie z tego powodu, często chcemy zadbać o ochronę przed promieniami słonecznymi, a nawet przed opadami atmosferycznymi. W związku z tym warto zdecydować się na montaż zadaszenia tarasowego.

Do wyboru mamy różne rodzaje zadaszeń tarasowych, wśród których wymienia się zarówno dachy montowane na stałe, jak i również z możliwością ich rozsunięcia. Do najpopularniejszych typów dachów tarasowych zaliczymy:

 • Zadaszenie tarasowe z blachodachówki lub dachówki - jest to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zadbać o stałe zadaszenie nad tarasem. Najczęściej pokrycie dachowe jest jeszcze zaplanowane na etapie projektu domu jednorodzinnego. Na połaci znajduje się materiał, którym wykończono pokrycie dachowe na głównym budynku. Zazwyczaj jest to blachodachówka lub dachówka, ale może być również gont bitumiczny, czy też blacha trapezowa.
 • Zadaszenie tarasowe z poliwęglanu - jest to świetne rozwiązanie, jeżeli zależy nam na stałej ochronie przed słońcem, a także innymi warunkami atmosferycznymi, ale jednocześnie nie ograniczając dopływu naturalnego światła. Zadaszenie z poliwęglanu również sprawdzi się w przypadku, gdy nie chcemy niepotrzebnie ograniczyć światła dziennego do wnętrza domu.
 • Zadaszenie tarasowe w postaci lameli - jest to nowoczesna konstrukcja, która pozwala na manualne lub elektryczne sterowanie lamelami. Możemy je z powodzeniem ustawiać pod wybranym kątem, dzięki czemu sterujemy automatycznie dopływem promieni słonecznych, dbając o częściowe lub całkowite zacienienie tarasu.
 • Zadaszenie tarasowe w postaci markizy - jest to zadaszenie, które rozsuwamy ręcznie lub automatycznie. Markiza chroni nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed niedużymi opadami deszczu. Zobacz, ile kosztują aktualnie markizy na taras.
 • Parasol ogrodowy - jest to element wyposażenia ogrodowego, dzięki któremu możemy zadbać o zacienienie w dowolnym miejscu, nie tylko na tarasie. Jego zaletą jest to, że w każdej chwili możemy go złożyć lub rozłożyć.

Dlaczego warto wybrać markizę?

Jeżeli interesujesz się montażem markizy na swoim tarasie, na pewno chcesz się dowiedzieć, jakie niesie to ze sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim markiza ogrodowa daje nam komfort podejmowania decyzji w danej chwili, czy chcemy się chronić przed promieniami słonecznymi, czy jednak chcemy wypoczywać w pełnym słońcu. Ich obsługa jest banalnie prosta, dlatego w ciągu kilkudziesięciu sekund możemy ją całkowicie rozłożyć lub schować.

Oprócz tego, że markiza tarasowa daje zacienienie, to również bardzo dobrze chroni przed innymi warunkami atmosferycznymi. Mowa jest m.in. o ochronie przed opadami deszczu, a nawet przed wiatrem. W przypadku wiatru szczególnie sprawdzą się markizy boczne. Dzięki temu będziemy mogli wypoczywać na tarasie, odczuwając większy komfort, również cieplny.

Markizy tarasowe wykonane są z najwyższej jakości materiałów, które są nieprzemakalne. Należy być spokojnym nie tylko o ich funkcjonalność, ale również wysoką estetykę, ponieważ markizy wykonywane są w różnych kolorach, a nawet wzorach. W ten sposób dopasujemy styl markizy do przestrzeni, w której chcemy wypoczywać.

Markiza na tras w żółto-białe pasy, zalety posiadania markizy
Rodzaje markiz na taras, a także sposób ich montażu, fot. Studio Harmony

Jakie wyróżniamy rodzaje markiz?

Najczęściej markizy kojarzą nam się z niedużymi daszkami uszytych z pasiastych materiałów, które montowane są u fasady budynku. Okazuje się, że wybór markiz jest znacznie szerszy, dzięki czemu z powodzeniem dopasujemy konkretny typ markizy do swoich potrzeb.

Wśród markiz wymieniamy następujące modele:

 • Markizy tradycyjne - montuje się ją bez dodatkowej kasety. Dlatego cały mechanizm pozwalający na zwijanie oraz rozwijanie markizy jest widoczny.
 • Markizy kasetowe - wyróżniają się tym, że cały materiał chowa się w kasecie, czyli specjalnym pojemniku, który jest odporny na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu markiza nie jest narażona na działanie deszczu lub ujemnych temperatur, nawet jeżeli jest schowana. Takie rozwiązanie pozwala także na łatwiejsze utrzymanie markizy w czystości.
 • Markizy półkasetowe - tego typu markizy są zabudowane tylko w części. Jednak taka kaseta, również dość dobrze chroni zwiniętą markizę przed czynnikami pogodowymi.

Ciekawą propozycję stanowią markizy boczne. Kaseta w tym przypadku montowana jest do ściany w pozycji pionowej. Zaletą tej markizy jest dodatkowa ochrona przed wiatrem i kurzem. Oprócz tego stanowi doskonałą osłonę przed sąsiednią posesją, dlatego na markizę boczną warto zdecydować się szczególnie w przypadku zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Możemy zdecydować się także na markizy sterowane manualnie lub wyposażone w napęd. Zobacz też, jakie zadaszenie na balkon będzie najlepsze.

Źródła:

 • https://e-markizy.pl/markizy-i-przyslony-boczne/
 • https://www.archon.pl/markiza-tarasowa-rodzaje-sposoby-montazu-cena-art-10563
 • https://www.dachytarasowe.eu/blog/markizy-zastosowanie
 • https://dopasujrolety.pl/blog/markizy-tarasowe-praktyczne-i-stylowe-rozwiazanie-dla-twojego-tarasu-b102.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto