Skąd biorą się wysokie rachunki za prąd przy fotowoltaice?
Fotowoltaika postrzegana jest jako jeden z elementów m.in. budowy domu, który może być kluczowy przy redukcji kosztów energii elektrycznej. Oczekując dużych oszczędności na rachunkach za prąd, wielu inwestorów decyduje się na system fotowoltaiczny. Czasami jednak zdarza się, że mimo posiadania paneli fotowoltaicznych, za energię przychodzą wysokie rachunki. Skąd się biorą duże koszty? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nieodpowiednia wielkość lub kąt nachylenia paneli
Jednym z kluczowych czynników zwiększających rachunki za prąd przy posiadaniu fotowoltaiki jest nieodpowiednia wielkość instalacji. Powinna być ona dostosowana do bieżącego zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym lub firmie, gdzie zdecydowano się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jeśli system będzie za mały, nie pokryje w całości zapotrzebowania na energię. Wymusi to dalsze jej pobieranie z sieci energetycznej, najczęściej przy wyższych stawkach za prąd.
Na mniejszą efektywność fotowoltaiki i w konsekwencji wyższe rachunki za prąd może płynąć orientacja i kąt nachylenia paneli. Aby system działał prawidłowo, panele muszą zostać skierowane na południe i być nachylone pod odpowiednim kątem – wszystko zależy od szerokości geograficznej miejsca instalacji. Jeśli orientacja będzie nieprawidłowa lub kąt nachylenia zbyt stromy (albo zbyt płaski), może to zmniejszyć wydajność fotowoltaiki. Niestety, prowadzi to do zwiększenia rachunków za energię elektryczną.
Błędy, które skutkują wysokimi rachunkami przy fotowoltaice
Drastycznie obniżyć wydajność paneli fotowoltaicznych może ich zacienienie. Na ilość produkowanej energii wpływa cień rzucany na powierzchnię paneli fotowoltaicznych przez m.in. drzewa, budynki i inne przeszkody. Aby zminimalizować ten problem, zaleca się regularnie monitorować i odpowiednio przycinać roślinność wokół instalacji. Dzięki temu słońce będzie bez problemu docierać do modułów i zwiększy się ilość produkowanej energii.
Dla optymalnego działania systemu fotowoltaicznego kluczowa jest profesjonalnie wykonana instalacja. Właśnie dlatego istotny jest wybór doświadczonych montażystów. Kluczowe jest też regularne serwisowanie systemu fotowoltaiki. Do strat energii często przyczyniają się błędy popełnione podczas montażu paneli, takie jak:
- niedokładne przymocowane panele
- źle zamontowane inwertery
- nieprawidłowe połączenia elektryczne
Posiadanie fotowoltaiki wcale nie oznacza, że można zużywać całą nagromadzoną energię. Wysokie rachunki za prąd mogą być wynikiem nieprawidłowego zarządzania energią, np. korzystanie z urządzeń pochłaniających dużo prądu wieczorem, gdy panele produkują go mniej. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią, które będą optymalizować jej zużycie w zależności od dostępności.
O czym jeszcze warto pamiętać, zakładając fotowoltaikę?
Mimo że fotowoltaika z założenia jest bezobsługowa, należy regularnie przeglądać i konserwować cały system. Trzeba pamiętać o tym, że do wyższych rachunków za prąd przyczynić się może serwisowanie fotowoltaiki, wymiana uszkodzonych paneli oraz inwerterów. Jeśli zaniedbasz te czynności, w dłuższym okresie doprowadzić to może do spadku wydajności systemu i większych kosztów.
Powodem wpływającym na zwiększone rachunki za prąd przy fotowoltaice może być również niedostateczne magazynowane energii. W wielu przypadkach instalacje wspierane są przez akumulatory. Przechowywane są w nich nadmiary produkowanej energii do wykorzystywania w czasie, kiedy produkcja jest niższa (np. podczas pochmurnych dni oraz w nocy). Koszt akumulatorów nie należy jednak do najniższych, przez co ogóle wydatki związane z systemem fotowoltaicznym mogą być wyższe.
Zmiany w systemie rozliczeń – fotowoltaika 2024
2 lipca 2024 r. w Polsce pojawi się nowy rodzaj kategorii prosumenta – mianowicie wirtualnego. Obecnie indywidualni użytkownicy oraz przedsiębiorstwa, które założyły fotowoltaikę przed 31 marca 2022 r., rozliczają się zgodnie z systemem net-metering. Działanie tego systemu porównywalne jest do oddawania depozytu. Nadwyżki energii wracają do prosumentów, a firmy energetyczne pobierają opłatę od 20% do 30% za jej magazynowanie. Osoby, które założyły fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r. rozliczają się na zasadach net-bilingu, który zakłada sprzedaż nadwyżek energii do sieci.
Od 1 lipca 2024 r. nadprodukowaną energię rozliczać się będzie zgodnie z ceną godzinową na rynkach dnia następnego. Za sprawą sprzedaży i zakupu energii na podstawie obecnych cen prądu instalacją paneli fotowoltaicznych w domu ma zainteresować się więcej osób.
Nowością jest pojawienie się kategorii prosumenta wirtualnego, która może odmienić rynek fotowoltaiki. To osoba, która nie ma fizycznych paneli fotowoltaicznych, a dysponuje tylko udziałami w większej instalacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy będzie mieć szansę na mniejsze rachunki za prąd. Nawet gdy jest się w posiadaniu wydajnego systemu fotowoltaicznego, dostarczana energia może nie być wystarczająca dla gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zostanie prosumentem wirtualnym. Może nim być każdy – zarówno klient indywidualny, jak i firma.