Klima w domu to już nie luksus, a realna potrzeba. Jej koszty nie są wygórowane
Gdy tylko zaczynają pojawiać się upalne dni, zaczynamy marzyć o tym, aby przebywać w chłodnym miejscu. Nic dziwnego zatem, że zastanawiamy się nad montażem klimatyzacji w swoim domu. Warto dowiedzieć się, z jakim kosztem będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli zdecydujemy się na klimatyzację o mocy 3,5 kW wraz z montażem. Oprócz tego dobrze jest również zapoznać się z tym, w jaki sposób należy dobierać odpowiednią moc instalacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób działa klimatyzacja?
Jeżeli jesteśmy zainteresowani montażem klimatyzacji w swoim domu, warto sprawdzić, w jaki sposób działa taka instalacja. Okazuje się, że klimatyzacja ma za zadanie zapewnić nam odpowiedni komfort, jeżeli chodzi o temperaturę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Zatem docelowo nie musimy mówić tylko o jego schłodzeniu, ale często również klimatyzacja jest wykorzystywana w celu ogrzania powietrza.
Ze względu na budowę klimatyzacji, mamy do czynienia z klimatyzacją miejscową, dzięki której możemy kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza w określonym pomieszczeniu. Natomiast decydując się na klimatyzację centralną, dzięki takiemu systemowi, jesteśmy w stanie zarządzać nim nawet w całym budynku.
Jak wyliczyć moc klimatyzacji?
Zanim przejdziemy do zakupu klimatyzacji oraz jej montażu, wcześniej musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Wśród nich wymienia się między innymi moc klimatyzacji, która zapewni nam odpowiednią wydajność całego systemu. Pojawia się zatem pytanie, jak obliczyć moc klimatyzacji, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na oczekiwany komfort.
Przyjmuje się, że na 1 kW mocy klimatyzacji jest w stanie zapewnić optymalny komfort pomieszczeniu o powierzchni 10 m2. Łatwo w takim razie przeliczymy, że klimatyzacja o mocy 3,5 kW jest w stanie zapewnić nam odpowiednią temperaturę dla mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia o powierzchni 35 m2.
Koszt klimatyzacji 3,5 kW
Klimatyzacja o mocy 3,5 kW jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń do mieszkań, ale i również pomieszczeń o charakterze usługowym. Dobrze jest sprawdzić, ile będzie nas kosztować tego typu klimatyzacja. Należy jednak mieć na uwadze, że w całkowity koszt wchodzi nie tylko zakup instalacji, ale również jej montaż. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, ile będzie nas kosztować zużycie prądu, jeżeli będziemy korzystać z klimatyzacji o mocy 3,5 kW.
Wyszukując klimatyzację, możemy natrafić zarówno na tańsze, jak i również droższe urządzenia. Średni pułap cenowy zaczyna się od kwoty rzędu ok. 1500 złotych wzwyż. Warto mieć na uwadze, że jesteśmy w stanie zmieścić się już w cenie ok. 5000 złotych. Jeżeli chodzi o montaż instalacji, to fachowcowi zapłacimy najczęściej od 3 tys. do 6 tys. złotych. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od rodzaju klimatyzacji, a także tego, w jakim mieście mieszkamy.
Kolejną składową kosztów związanych z klimatyzacją, jest oczywiście rachunek za pobierany prąd. W celu przekalkulowania kosztów związanych z korzystaniem z klimatyzacji najpierw należy przeliczyć, jaki będzie pobór prądu. W przypadku urządzenia o mocy 3,5 kW maksymalny pobór prądu będzie wynosił ok. 1,1 kW, a w rzeczywistości będzie on często dużo niższy.
Przyjmując, że klimatyzacja działa średnio 12 godzin dziennie w sezonie letnim, to będzie oznaczać pracę urządzenia przez ok. 360 godzin miesięcznie. Taki wynik należy przeliczyć przez cenę 1 kWh. Obecnie stawka ta wynosi ok. 1,20 zł za 1 kWh. W ten sposób możemy się przekonać, że miesięczny koszt, jaki poniesiemy to ok. 1500 zł.
Natomiast jeżeli zdecydujemy się na to, aby klimatyzacja działała przez ok. 3 godziny dziennie, wtedy nasz rachunek wyniesie ok. 350 złotych miesięcznie. Wiedząc już, jaką cenę zapłacimy za korzystanie z klimatyzacji, a także, jaka opłata wynosi za jej zakup i montaż, będzie nam łatwiej podjąć słuszną decyzję.
Jeżeli nie klimatyzacja, to co?
Klimatyzacja jest urządzeniem, które doskonale sprawdza się w czasie upalnych dni. Warto jednak sprawdzić, czy jest to jedyna możliwość, która pozwoli nam na ochłodzenie powietrza w budynku.
Najprostszym urządzeniem jest oczywiście wiatrak. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest on odpowiedzialny za chłodzenie, ale raczej rozdmuchanie gorącego powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że wiatrak możemy kupić praktycznie w każdym markecie, jego koszt nie jest zbyt duży. Jednak też nie możemy spodziewać się zbyt dużego efektu.
Innym rozwiązaniem może okazać się rekuperacja mechaniczna. Jest to system pozwalający na wymianę powietrza na świeże. Jednak to nie oznacza, że mamy do czynienia z jego schłodzeniem. Jednak, gdy jesteśmy w sytuacji, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze w porównaniu do tego, które znajduje się wewnątrz budynku, wtedy jego wymiana może przynieść oczekiwaną ulgę. Należy mieć również na uwadze to, że w przypadku rekuperacji nie mamy do czynienia z regulacją temperatury, zatem klimatyzacja jest mechanizmem, który zapewni nam oczekiwaną ulgę w czasie upałów.