Sposób na dyskretny nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Poznaj ukryte nawiewniki liniowe

Kobieta oddychająca świeżym powietrzem w domu, ukryte nawiewniki liniowe do mieszkania
Sposób na ukrycie nawiewnika w nowoczesnym wnętrzu, fot. Phoophinyo
ikona podziel się
Opublikowano: 05.05.2024 r., 20:27 | Autor: Katarzyna Barczyk
Dbając o jakość powietrza w naszym mieszkaniu, warto zastanowić się nad montażem nawiewników. Nie zawsze jednak podoba nam się ich wygląd, którzy rzuca się w oczy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą dyskretne modele. Zobacz, czym się wyróżniają ukryte nawiewniki, a także, na czym polega ich działanie.

W jakim celu montujemy nawiewniki?

Nawiewnik jest elementem systemu wentylacji, który montujemy w naszych domach. Określane są one również mianem anemostatów, jednak nie należy ich mylić z kratką wentylacyjną. W przypadku kratek wentylacyjnych mamy obowiązek je zamontować w każdym domu. Odpowiadają one za prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Kratki wentylacyjne stanowią niezbędny element w pomieszczeniach, w których panuje podwyższony poziom wilgotności.

Natomiast głównym zadaniem anemostaty jest regulacja przepływu powietrza. Oprócz tego, że regulują przepływ ciepłego lub zimnego powietrza, to również można zamontować je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Pozwalają także na regulację poziomu wilgotności, co szczególnie jest ważne w sezonie grzewczym. Dodatkowym atutem jest również nieprzepuszczanie alergenów oraz kurzu do środka pomieszczenia. Zatem montaż nawiewników doskonale sprawdza się w przypadku osób, które cierpią z powodu alergii wziewnych. Zobacz, czy warto zdecydować się na nawiewniki okienne.

Rodzaje nawiewników

W zależności od miejsca montażu wyróżniamy nawiewniki sufitowe oraz ścienne. W przypadku nawiewników sufitowych mamy do czynienia z nawiewnikami okrągłymi, kwadratowymi, wirowymi, czy też liniowymi. Jeżeli zdecydujemy się na nawiewniki wirowe, wtedy będziemy mogli liczyć na nawiew wirowy. Większość nawiewników jest również wyposażonych w specjalne kierownice, które odpowiadają za wytworzenie wirowego przepływu powietrza.

Dzięki specjalnym konstrukcjom istnieje możliwość zmiany kierunku nawiewu powietrza. Wśród urządzeń wymienia się także  nawiewniki wyporowe, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w lokalach gastronomicznych. Ciekawą propozycją są także nawiewniki dyszowe, które w swojej konstrukcji posiadają ruchome dysze. To właśnie dzięki nim możliwe jest nawiewanie powietrza nie tylko w płaszczyźnie pionowej, ale również poziomej.

Ukryte nawiewniki liniowe jako innowacyjne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz

Jeżeli przekonałeś się do tego, że warto zdecydować się na montaż nawiewnika w swoim domu, to z pewnością chcesz jeszcze mieć pewność tego, że zadbasz o estetykę wnętrz. W przypadku, gdy nie chcesz, aby taki nawiewnik rzucał się w oczy, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ukryty nawiewnik liniowy.

Jego budowa, a także sposób montażu pozwalają na korzystanie z niego, bez zmartwienia, że popsuje całą estetykę salonu, jadalni lub innego pomieszczenia. Taki nawiewnik liniowy posiada bardzo wiele zalet. Do nich zalicza się możliwość montażu nie tylko w suficie, ale również w ścianie. Idealnie sprawdzi się również w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu montaż nawiewników jest możliwy praktycznie wszędzie.

Natomiast już po zamontowaniu, w prosty sposób zakamuflujemy go, malując nawiewnik w tym samym kolorze co sufit lub ściana. W przypadku nawiewników liniowych montowanych na suficie mogą one stanowić integralną część z dekoracyjnym sufitem podwieszanym. Wśród proponowanych modeli znajdują się nawiewniki liniowe, które można ze sobą łączyć, dzięki czemu nie tylko dbamy o jeszcze większą estetykę nawiewników, ale także znacznie wyższą wydajność wentylacji.

Kwadratowy nawiewnik sufitowy, rodzaje nawiewników do mieszkania
Korzyści wynikające z montażu nawiewnika liniowego na suficie, fot. Andrey Popov

Innowacyjne systemy wentylacyjne

Obecnie już nie mamy do czynienia wyłącznie ze zwykłymi nawiewnikami, które możemy regulować manualnie. Do innowacyjnych technologii zaliczają się nawiewniki wyposażone w czujnik wilgotności. Dzięki temu nawiewnik uruchamia się w przypadku przekroczenia określonych wartości wilgotności względnej. Bardzo często nawiewniki tego typu posiadają możliwość uruchomienia się automatycznie lub dopiero przy manualnym ustawieniu.

Inną propozycją są nawiewniki z czujnikiem temperatury. Warto tutaj przy okazji przypomnieć, że mamy do czynienia z nawiewnikami odpowiedzialnymi za sam nawiew lub wywiew, ale także możliwe są do montażu także nawiewniki z dwiema opcjami. Warto wybierając nawiewnik wyszukać urządzenie, które generuje niski poziom hałasu. W ten sposób korzystanie z nawiewników w żaden sposób nie będzie dokuczliwe.

Decydując się na montaż ukrytego nawiewnika sufitowego, z pewnością zwiększymy komfort przebywania w swoim domu. Oprócz dopływu świeżego powietrza, będziemy mogli zadbać o powietrze zimne lub ciepłe, a także ustabilizowanie właściwego poziomu wilgotności względnej. Zobacz też, w jakich okolicznościach należy zadbać o wentylację w kotłowni.

Źródła:

  • https://www.lindab-polska.pl/pl/produkty/nawiewnik-impulsowy-perforowany-cbav.html
  • https://airidea.pl/produkt/nawiewnik-wirowy-sufitowy-dvf/
  • https://projektwentylacja.pl/Anemostaty-nawiewniki
  • https://vilpe-wentylacja.com/produkt/nawiewniki-scienne-wive/
  • https://www.morele.net/wiadomosc/anemostat-nawiewny-i-wywiewny-jaki-wybrac-jaki-najlepszy/18594/
  • https://wentylacja.com.pl/news/niewidoczny-nawiewnik-gipsowy-od-lindab-69500.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto