Moje mieszkanie nie pachnie już wilgocią, a ja w końcu czuję się lepiej — wszystko dzięki tej jednej decyzji!

Rozwieszone pranie, wilgoć unosząca się w powietrzu i nieprzyjemny zapach — ten problem zna każdy, kto choć raz, zwłaszcza w zimie, suszył pranie w mieszkaniu lub domu. Nie są to jedyne negatywne następstwa, jakie może powodować ten, wydawałoby się, niewinny nawyk. Na szczęście istnieje łatwy sposób, by temu zaradzić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wilgoć w mieszkaniu — dlaczego jest groźna?
Suszenie prania w mieszkaniu bądź domu wydaje się niewinnym nawykiem, ale w rzeczywistości może nieść naprawdę poważne konsekwencje. Partia mokrego prania może uwolnić nawet kilka litrów wody w postaci pary wodnej, a to znacząco zwiększa poziom wilgotności w powietrzu.
W źle wentylowanych mieszkaniach (a Polacy mają tendencję do nadmiernego uszczelniania okien i wentylacji, zwłaszcza w miesiącach zimowych) wilgoć osiada na ścianach, meblach oraz tkaninach. W ten sposób suszenie prania w mieszkaniu pomaga stworzyć idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Suszenie prania w domu a pleśń — jak wilgoć szkodzi zdrowiu?
Brytyjska organizacja National Health Service przeprowadziła badania dotyczące wilgoci w pomieszczeniach. Przedstawione wyniki badań wskazują, że wilgotność powyżej 60% sprzyja intensywnemu rozwojowi pleśni. Suszenie prania w domu lub mieszkaniu może podnieść wilgotność o 30% w zaledwie kilka godzin.
Niektóre rodzaje pleśni produkują alergeny i toksyny, które uwalniane są do powietrza i dostają się do organizmów domowników. Mogą prowadzić do różnorodnych reakcji alergicznych, astmy i innych problemów z układem oddechowym u dzieci i dorosłych. Długotrwałe wdychanie zarodników pleśni może skutkować poważnymi, przewlekłymi chorobami.

Wilgoć w domu — jakie szkody powoduje i jak ich uniknąć?
Wilgoć może niszczyć strukturę budynku — taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Building Research Establishment. Wilgotność przez długi czas utrzymująca się powyżej 70% powoduje poważne uszkodzenia materiałów budowalnych i wyposażenia budynku.
Wilgoć wnika w tynk i gips, powodując ich pęcznienie, pękanie i odspajanie, a w skrajnych przypadkach konsekwencją może być nawet osłabienie struktury ściany. Tapety odklejają się, farba się łuszczy lub pęka.
Meble i wszelkie inne drewniane elementy, takie jak podłogi czy ościeżnice, mogą się odkształcać lub gnić. Badania Building Research Establishment wykazały, że drewno przez długotrwałe narażenie na wilgoć traci swoją wytrzymałość.
Wilgoć może przedostać się także do materiałów izolacyjnych, które w ten sposób tracą swoje właściwości. Przyczynia się to do większych strat ciepła, a to stanowi jeden z głównych powodów wysokich rachunków za prąd. Badania wykazały, że wilgotna izolacja obniża efektywność energetyczną budynku o 30%. Co zrobić, gdy w domu pojawia się wilgoć i pleśń? Jak osusza się budynki? Wyjaśniamy tutaj.

Skutki suszenia prania w domu — potwierdzone naukowo
Suszenie prania w domu jest jednym z najczęstszych i głównych powodów wilgoci. Przeprowadzono na ten temat liczne badania naukowe. Jedno z nich, z 2017 roku wykonane w Clinical & Experimental Allergy, wykazało, że domy lub mieszkania, w których regularnie suszy się pranie, mają o 25% wyższe stężenie zarodników pleśni — zwiększa to ryzyko występowania alergii u domowników, nie tylko związanych z układem oddechowym, ale także skórnych. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach charakteryzujących się wysokim poziomem wilgotności zaostrza objawy astmy u aż 20% przebadanych pacjentów.
Z raportu Building Research Establishment z 2020 roku jasno wynika, że 75% problemów z wilgocią w domach lub mieszkaniach jest związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak suszenie prania.

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Prosty sposób
Suszarka bębnowa jest prostym rozwiązaniem, które może szybko wyeliminować problem wilgoci w domu, której źródłem jest regularne rozwieszanie mokrego prania. Urządzenie suszy pranie w zamkniętym systemie, a para wodna odprowadzana jest do specjalnego zbiornika lub kanału wentylacyjnego — dzięki temu w pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć.
Suszenie trwa zazwyczaj 1-2 godzin, choć zależy to od konkretnego urządzenia i wybranego trybu suszenia. Eliminuje to problem pleśni, roztoczy i alergii oraz chroni budynek i wyposażenie przed zniszczeniem. Pomieszczenia przestają pachnieć wilgocią, a samopoczucie domowników wyraźnie się poprawia.
Faktem jest jednak, że suszarka bębnowa jest wydatkiem, na który nie każdy i nie w każdym momencie może sobie pozwolić. Dlatego, jeśli suszenie prania wewnątrz jest konieczne, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji i wymianie powietrza, by nie doprowadzić do syndromu chorego budynku. Ważne pozostaje wietrzenie mieszkania lub używanie osuszaczy powietrza.
Źródła
- https://www.nhsinform.scot
- https://www.who.int
- https://www.asthmaandlung.org.uk