Szkody wywołane burzą? Opisujemy, co robić w takiej sytuacji!
Maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące, w których w naszym kraju występuje najwięcej burz. Ma to oczywiście związek z wysoką temperaturą oraz wzmożonym nagrzewaniem się powierzchni ziemi. Burze zdarzają się przy tym coraz częściej i są coraz mocniejsze. Pomimo istnienia wielu nowoczesnych urządzeń, które pozwalają przewidywać, a częściowo także niwelować skutki tego żywiołu, burze wciąż pozostają jednak bardzo groźne i mogą wyrządzić ogrom szkód. W niniejszym artykule opowiadamy o tym, jak radzić sobie z negatywnymi konsekwencjami nawałnic oraz jak w ogóle się do nich przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cisza przed burzą, czyli o tym, jak przygotować się do nawałnicy
Aktualnie w Polsce trwa bardzo upalne lato, a co za tym idzie także sezon burzowy. Co chwila dostajemy w związku z tym alerty RCB i informowani jesteśmy o możliwych zagrożeniach.
Mało osób jednak wie, jak prawidłowo zachować się w trakcie burzy i jak przygotować do niej siebie oraz swój dom. Oto więc kilka praktycznych i przydatnych wskazówek:
- Śledź prognozę pogody. Jak podaje portal Onet.pl powołujący się na kampanię Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: burzę najlepiej przeczekać w domu, zamykając przy tym wszystkie drzwi i okna oraz zabezpieczając luźne przedmioty na zewnątrz;
- Przed burzą warto także odłączyć od sieci urządzenia, takie jak telefon komórkowy, telewizor, komputer czy mikser. Fakultatywnie możemy także wyłączyć instalację fotowoltaiczną za pomocą rozłącznika izolacyjnego (nie jest to jednak konieczne, gdyż uziemienie i odgromnik powinny być wystarczającą ochroną);
- Jeżeli w czasie burzy znajdujesz się poza domem – znajdź bezpieczne schronienie;
- Wykonuj regularne przeglądy swojego domu, w tym zwłaszcza dachu, rynien i innych elementów, które służą do odprowadzania wody;
- Zakup ubezpieczenie o możliwie szerokim zakresie i szerokiej ochronie.
Co robić po burzy? Jak poprawnie zgłosić szkodę, aby uzyskać ubezpieczenie?
Ostatni z powyżej przedstawionych punktów, a więc aktywne i możliwie szerokie ubezpieczenie przed burzą, jest szczególnie istotne. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy ta wywoła nam i naszej nieruchomości daleko idące, nieprzyjemne i długotrwałe skutki.
W kontekście ubezpieczenia przed burzą pojawia się często także pytanie o to, jak poprawnie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, aby otrzymać należną nam rekompensatę. W ostatnim czasie zasady te przypomniała nam Polska Izba Ubezpieczeń. Oto najważniejsze z przedstawionych przez tę instytucję wskazówek:
- Zabezpiecz przed dalszym zniszczeniem mienie, które zostało już naruszone;
- Jeżeli do tego zabezpieczenia nieodzowna jest naprawa – wykonaj ją. Koniecznie zachowaj jednak rachunki za tę naprawę, gdyż ubezpieczyciel zwróci Ci koszty, które w związku z nią poniosłeś;
- Sfotografuj zaobserwowane uszkodzenia;
- Możliwie niezwłocznie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi;
- Postępuj zgodnie z wszystkimi informacjami przekazanymi przez ubezpieczyciela;
- Pozostaw zniszczone mienie w jednym miejscu aż do przybycia rzeczoznawcy;
- Bez wcześniejszej konsultacji z ubezpieczycielem nie przeprowadzaj żadnych remontów.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek powinno pozwolić każdemu przejść przez proces zgłaszania szkody suchą stopą, nawet po największej ulewie i najbardziej gwałtownej nawałnicy.