Tani dom? Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu

Dom w budowie
Czy można wybudować dom niskim kosztem?, fot. jpjariz
ikona podziel się
Opublikowano: 17.04.2024 r., 16:46
Budowa domu to spełnienie marzeń o własnych czterech kątach, ale też niemałe przedsięwzięcie wymagające rozważnych decyzji finansowych. Efektywne zarządzanie budżetem, a w tym wybór obszarów, na których można oszczędzać, a które warto traktować jako inwestycję w komfort i trwałość budynku, to jedno z największych wyzwań w całym przedsięwzięciu. Jak wybudować tani dom i jednocześnie cieszyć wysoką jakością przez wiele lat? Dziś o tym, na czym można oszczędzać, a w co warto zainwestować.

Na tym możesz oszczędzić przy budowie domu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy w 2023 roku rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów. To o jedną trzecią mniej niż na przełomie lat 2021/22. Według ekspertów tak słabych wyników mnie było od 17 lat. Wpływ na to miały m.in. rosnące koszty robocizny i materiałów budowlanych. W 2024 roku ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Nic dziwnego, że Polacy zaczęli szukać alternatyw, które pozwolą im realizować marzenia o własnych czterech kątach. Na jakich elementach można oszczędzić przy budowie domu?

Potencjalny inwestor może zaoszczędzić już na etapie wyboru działki. Najdroższe grunty znajdują się w miastach. Jeśli budżet ma duże znaczenie, warto wybrać ziemię poza aglomeracją. W dobie wysoko rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej mieszkanie na terenach podmiejskich jest bardziej komfortowe niż w centrum. Do największych plusów takiego rozwiązania zaliczymy czyste powietrze, bliskość terenów zielonych, ciszę i spokój.

Kolejny etap to rozważny wybór projektu domu. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu. Oferty biur architektonicznych są bardzo zróżnicowane – można znaleźć taki projekt, który w pełni wpisze się w oczekiwania inwestora. Warto przy tym pamiętać, że zdecydowanie tańsza będzie budowa małego, kompaktowego domu o powierzchni 100 mkw niż wielkiej willi liczącej ponad 200 mkw. Przy ograniczonym budżecie nie ma sensu rozbudowywać bryły o dodatkowe pomieszczenia, które nie są niezbędne mieszkańcom do komfortowego życia. Co ciekawe, warto zrezygnować z podpiwniczenia. Budowa domu bez piwnicy to oszczędności sięgające nawet 30%!

Oszczędności można szukać też przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych. W sklepach dostępnych jest wiele zamienników drogich materiałów, które spełniają takie same standardy jakościowe. Zakup tańszych, ale równie porządnych paneli podłogowych czy płytek ceramicznych to gwarancja trwałości na lata, wyjątkowej estetyki i niebanalnego wyglądu.

Projekt budowy domu
Na czym można oszczędzić przy budowie domu?, fot. toshi8

Inwestycja w komfort i trwałość

Decyzje podejmowane na etapie budowy mają długoterminowe konsekwencje dla komfortu, funkcjonalności i trwałości domu. Budynek ma być nie tylko ładny i nowoczesny, ale też bezpieczny i dopasowany do potrzeb.

Przede wszystkim nie warto oszczędzać na fundamentach i konstrukcji. Stanowią one bowiem podstawę całego budynku, a przy tym są kluczowym elementem gwarantującym mu wieloletnią trwałość. Oszczędzanie na fundamentach czy konstrukcji może prowadzić do problemów strukturalnych w przyszłości.

Za bezpieczeństwo i komfort użytkowania przestrzeni domowej w dużej mierze odpowiadają instalacje. Elektryka, hydraulika czy ogrzewanie powinny być wykonane z najwyższą starannością i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Inwestycja w solidne instalacje może zaoszczędzić nam wielu problemów i napraw w przyszłości.

Kolejnym – nieoczywistym na pierwszy rzut oka – elementem, na którym nie warto oszczędzać, jest izolacja termiczna i akustyka. Niska jakość izolacji może skutkować większymi rachunkami za energię. Ponadto może znacząco obniżać komfort użytkowania przestrzeni.

Elementem, który warto traktować jako inwestycję, jest robocizna. Współpraca z doświadczonymi fachowcami, którzy mogą poszczycić się dużą wiedzą techniczną i umiejętnościami, to gwarancja wysokiej jakości i trwałości prac budowlanych i wykończeniowych. Porządna ekipa budowlana jest na wagę złota!

Budowa własnego domu to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka. To czas pełen emocji, wyzwań i nadziei na stworzenie wymarzonego miejsca. To także niemałe wyzwanie finansowe. Dlatego warto poświęcić czas, by skrupulatnie przeanalizować koszty i wybrać obszary, na których można oszczędzić.

Źródła:

  • https://new-house.com.pl/blog-akademia-budowlana/post/1002
  • https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/na-czym-podczas-budowy-domu-nie-warto-oszczedzac/
  • https://www.wnp.pl/budownictwo/zalamanie-na-rynku-domow-jednorodzinnych-tak-zle-nie-bylo-od-17-lat,804425.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto