Tania klimatyzacja w domu – czy to możliwe?

Klimatyzacja w domu
Ekonomiczna klimatyzacja – czy to możliwe?, fot. Belkina Margarita
ikona podziel się
Opublikowano: 24.04.2024 r., 11:09
Letnie fale upałów powoli stają się standardem w naszym kraju. Nic dziwnego, że coraz więcej osób rozważa montaż klimatyzacji, która zapewnia ochłodę w najcieplejsze dni. Niestety zakup i instalacja klasycznego systemu klimatyzacyjnego to drogie przedsięwzięcie. Na szczęście istnieją alternatywy, które pozwalają cieszyć się przyjemnym chłodem w domu lub mieszkaniu bez wydawania sporych sum pieniędzy. Tania klimatyzacja w domu? To możliwe! Sprawdź, jakie masz rozwiązania!

Klimatyzator przenośny – tańszy, a równie skuteczny

Alternatywą dla centralnego systemu klimatyzacji jest klimatyzator przenośny. Przenośne klimatyzatory są łatwe w instalacji – nie wymagają żadnych skomplikowanych prac montażowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych nie trzeba dokonywać żadnych stałych zmian w infrastrukturze domowej. To dobre rozwiązanie dla osób wynajmujących mieszkania, które mogą zagwarantować sobie przyjemne ochłodzenie w upalne, letnie dni. 

Ogromną zaletą przenośnych klimatyzatorów jest mobliność. Można je z łatwością przesuwać z pomieszczenia do pomieszczenia.

Przenośne klimatyzatory, choć zdecydowanie tańsze niż klasyczne urządzenia, mogą równie skutecznie ochładzać wnętrza. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przenośne klimatyzatory lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach lub pojedynczych pokojach. W przypadku większych powierzchni lepiej zainwestować w centralny system klimatyzacyjny.

Jaki klimatyzator wybrać?

Przy wyborze klimatyzatora przenośnego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, które ma ochładzać. Dokładnie zmierz powierzchnię pomieszczenia – to pomoże Ci określić odpowiednią moc chłodzenia dla klimatyzatora. Co do zasady, do schłodzenia 1 mkw potrzeba mocy na poziomie min. 0,1 kW (10 W).

Zwróć uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora. Urządzenia o wyższej klasie energetycznej są bardziej energooszczędne i mogą pomóc zmniejszyć rachunki za prąd.

Ważnym parametrem klimatyzatorów przenośnych jest przepływ powietrza (wyrażany w m³/h), która odpowiada za to, w jakim tempie urządzenie schłodzi pomieszczenie. Dla największej efektywności warto wybrać model o przepływie powietrza nie większym niż 300 m³/h.

Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferuje klimatyzator, na przykład tryb osuszania powietrza, tryb wentylacji, timer czy zdalne sterowanie. Ponadto upewnij się, że klimatyzator, który wybierasz, jest łatwy do przenoszenia i ma wygodne uchwyty lub koła. Określ swój budżet i porównaj ceny różnych modeli klimatyzatorów przenośnych. Pamiętaj jednak, żeby nie rezygnować z jakości ze względu na niską cenę. W ostatecznym wyborze mogą pomóc Ci doświadczenia innych. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj opinie innych użytkowników na temat różnych modeli klimatyzatorów. Może to dać Ci lepszy obraz ich wydajności i niezawodności.

Klimatyzator przenośny w domu
Klimatyzator przenośny to dobry wybór, fot. maylim

A może klimator?

Klimator, inaczej klimatyzer, działa na zasadzie przepuszczania powietrza przez wilgotne filtry lub membrany nasączone wodą. Woda w filtrze lub membranie jest chłodzona, a następnie powietrze przechodzi przez nią, co pozwala na schłodzenie i nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Niektóre modele mogą także zawierać dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, jak pyłki czy kurz.

Klimatyzer wodny jest często postrzegany jako alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów, ponieważ jest bardziej przyjazny dla środowiska i energooszczędny. Do zalet klimatów można zaliczyć także niską cenę, łatwy montaż (brak konieczności montażu rury odprowadzającej gorące powietrze) oraz niskie ryzyko przesuszenia powietrza. 

Minusem jest niska skuteczność. Klimator nie chłodzi tak dobrze jak klasyczna lub przenośna klimatyzacja. Ponadto może zwiększać ryzyko przewodzenia powietrza, co może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Wadą jest też konieczność chłodzenia wody przed użyciem. 

Alternatywy dla klimatyzacji – wentylacja, solidne rolety i inne opcje

Wentylatory są jednym z najtańszych sposobów na chłodzenie powietrza w pomieszczeniach. Choć nie chłodzą powietrza tak skutecznie jak klimatyzacja, mogą znacznie poprawić komfort termiczny poprzez cyrkulację powietrza. Strategiczne ustawienie wentylatorów w domu może pomóc w rozprowadzeniu chłodnego powietrza z okien lub innych źródeł.

Nie bez znaczenia jest także izolacja termiczna. Dobra izolacja może przyczynić się do utrzymania chłodniejszych temperatur wewnątrz w okresie letnim. Uszczelnienie drzwi i okien oraz izolacja dachu i ścian to inwestycja, która może przynieść oszczędności na dłuższą metę poprzez zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.

W domu nie może zabraknąć solidnych rolet. Ich instalacja może znacznie zmniejszyć ilość ciepła, które dostaje się do wnętrza domu podczas słonecznych dni. Dobrym wyborem są modele wyposażone w specjalne powłoki odbijające promienie słoneczne.

Źródła:

  • https://centrumrekuperacji.pl/co-zamiast-klimatyzacji-w-domu-2/
  • https://www.morizon.pl/blog/jak-ochlodzic-mieszkanie/
  • https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/klimatyzer-ewaporacyjny-kiedy-warto/
  • https://nachlodno.pl/poradnik/jak-wybrac-klimatyzator-przenosny/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto