Grozi ci wymiana kominka za kilkanaście tys. zł? Możesz go poprawić zaledwie za kilkaset złotych!
Nie musisz wymieniać swojego starego kominka, aby stać się posiadaczem urządzenia grzewczego, które spełnia założenia Ekoprojektu! Dowiedz się, jak w prosty sposób dostosować posiadane urządzenie do wymogów unijnej dyrektywy. Nie wydawaj tysięcy złotych na przebudowę paleniska – wystarczy zakupić jeden, prosty element!
Z tego artykułu dowiesz się:
Filtr, który wiele zmienia – prosty sposób na dostosowanie kominka do norm unijnych
Mieszkańcy krajów członkowskich UE za kilka lat będą zmuszeni do wymiany kominków niespełniających wymogów Ekoprojektu – osoby, które nie dostosują się do nowych wytycznych, muszą liczyć się z dotkliwą karą w postaci grzywny. Nie zawsze konieczny będzie zakup nowego paleniska – istnieje łatwy i stosunkowo tani sposób na dostosowanie starego kominka do unijnych przepisów. Wystarczy zainwestować w prosty filtr, który możemy kupić za kilkaset złotych.
Jeszcze całkiem niedawno znalezienie odpowiedniego filtra było bardzo trudnym zadaniem. Na rynku brakowało firm, które zajmowały się produkcją takich urządzeń. Nieliczne produkty pozwalające na dostosowanie kominka do Ekoprojektu były bardzo drogie, trudno dostępne, a czasem także nieefektywne. Dopiero w 2024 roku na polskim rynku pojawiły się filtry w atrakcyjnej cenie, dzięki którym nie musimy już zaprzątać sobie głowy zakupem nowego kominka.
Proste filtry kominowe to wydatek rzędu 700-900 złotych. Takie urządzenie można kupić na przykład w sklepach specjalizujących się w sprzedaży kominków, a także za pośrednictwem dużych platform sprzedażowych. Prosty filtr zajmuje niewiele miejsca, jest łatwy w instalacji i pozwala na ograniczenie emisji pyłów, tlenków węgla, tlenków azotu oraz OGC do tego stopnia, że nawet przestarzały kominek zaczyna spełniać wyśrubowane warunki Ekoprojektu. Nie wszystkie urządzenia dostępne w sieci charakteryzują się wystarczającą efektywnością, dlatego przed dokonaniem zakupu wato skonsultować się ze specjalistami, którzy oceniają zgodność danego rozwiązania z unijną dyrektywą.
Jak sprawdzić, czy kominek spełnia normy Ekoprojektu?
Właściciele kominków mających mniej niż dwa lata nie mają się czym przejmować – od 2022 roku producenci, którzy chcą sprzedawać urządzenia grzewcze na terenie Unii Europejskiej, muszą przestrzegać przepisów Ekoprojektu. Oznacza to, że najnowsze kominki spełniają wszystkie wymagania zapisane w unijnej dyrektywie. Zdecydowana większość urządzeń dopuszczonych do sprzedaży od 2019 roku także powinna być bezpieczna dla środowiska – jeżeli kominek uzyskał odpowiednie certyfikaty, to taką informację znajdziemy w dokumentacji technicznej.
Dużo trudniejsze zadanie czeka właścicieli starszych kominków. W jaki sposób mogą oni zweryfikować, czy dane urządzenie spełnia wymogi Ekoprojektu? Samodzielne sprawdzanie poszczególnych parametrów nie ma większego sensu – to zadanie dla specjalisty, ponieważ każdy typ urządzenia grzewczego powinien odznaczać się innymi cechami. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie zgodności kominka z wymogami Ekoprojektu będzie wykonanie zdjęć urządzenia oraz jego filtrów i przesłanie fotografii do najbliższego urzędu zajmującego się jakością powietrza. Wiarygodnymi informacjami powinien dysponować także producent konkretnego kominka.
Ekoprojekt i uchwały antysmogowe – o czym muszą pamiętać właściciele kominków?
Jakim wymaganiom powinny sprostać domowe kominki? Unijne rozporządzenie jasno wskazuje, że obecnie można wprowadzać do obrotu wyłącznie urządzenia, które spełniają surowe normy w zakresie:
- emisji tlenków węgla i azotu,
- emisji cząstek stałych,
- emisji organicznych związków gazowych,
- sezonowej efektywności energetycznej.
Szczegółowe warunki Ekoprojektu wskazują między innymi, że urządzenia znajdujące się w obrocie nie mogą przekraczać emisji pyłów PM przy 13% tlenu wynoszących 20 mg/m³ dla modeli pobierających pellet, 40 mg/m³ dla innych paliw lub 50 mg/m³ przy otwartej komorze spalania. Sezonowa efektywność energetyczna kominków powinna liczyć nie mniej niż 79% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania na pellet i przynajmniej 65% dla zamkniętej komory z innym paliwem. Dla kominków z otwartą komorą spalania ta wartość wynosi z minimum 30%.
Warto pamiętać o tym, że Polacy są zobowiązani nie tylko do przestrzegania norm Ekoprojektu. W kraju nad Wisłą zdecydowanie więcej mówi się o uchwałach antysmogowych, które obowiązują tylko na wybranych obszarach. Osoby używające kominka koniecznie powinny zapoznać się z lokalną uchwałą antysmogową, ponieważ przepisy obowiązujące w poszczególnych województwach, a nawet miastach, mogą się wyraźnie różnić.