Jak przestawić okna na tryb zimowy?
Ceny ogrzewania rosną, więc każdy próbuje poprawić komfort termiczny w swoim domu. Doszczelnić budynek można np. poprzez uruchomienie trybu zimowego w oknach. Na czym dokładnie to polega? Czy można tego dokonać w każdym oknie? Sprawdź, jak uruchomić tryb zimowy w oknach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy w każdym oknie można ustawić tryb zimowy?
Nie każdy wie, że na rynku dostępne są okna z funkcją przejścia w tzw. tryb zimowy. Zanim zaczniesz uszczelniać je taśmą czy uszczelkami przed zimą, sprawdź ustawienia okien. Być może żadna dodatkowa izolacja nie będzie ci potrzebna.
Nowoczesne okna zapewniają cyrkulację powietrza latem oraz izolację termiczną zimą. Balans pozwalają zachować nawiewniki okienne i tryb zimowy, na który przełączyć można okna. Za pomocą metalowych rolek zamocowanych w skrzydle da się skontrolować stopień przylegania uszczelki okna. Modyfikacja położenia pozwala ograniczyć napływanie zimnego powietrza do domu i wypadania ciepłego na zewnątrz.
W produkowanych dziś modelach okna z trybem zimowym są raczej standardem. Warto jednak upewnić się, czy go masz – bez konkretnego mechanizmu okien nie da się uruchomić trybu zimowego. W bocznej części skrzydła powinny być specjalne bolce – od jednego do trzech. Jeśli są, oznacza to, że w chłodne dni możesz przełączyć okno we wspomniany tryb.
Jak uruchomić tryb zimowy w oknach?
Nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy zmienić położenie rolek o 90 stopni względem letniego usytuowania. Do przestawienia okna na tryb zimowy konieczny będzie imbus lub inny klucz – producenci okien stosują elementy o różnych kształtach, dlatego odpowiednie narzędzie to konieczność. Czasami wystarczy jednak użyć kombinerek lub palców.
Producenci okien często stawiają na nieregularne kształty, które rozszerzone są z jednej strony. O trybie zimowym informuje element usytuowany grubszą stroną w kierunku uszczelki okna. Jeśli węższa część znajduje się bliżej uszczelki, oznacza to, że okno jest ustawione w trybie letnim. Aby zmienić tryb, wystarczy więc przestawić rolkę.
W plastikowych oknach tryb zimowy stosowany jest powszechnie. Rolki używane w takich oknach najczęściej są w kształcie okrągłym lub ośmiokątnym. Gdy zamyka się je lub otwiera, rolki poruszają się w płaszczyźnie pionowej. Tryb zimowy można ustawić w nich poprzez obrót osi własnej rolek. Przekręć rolkę w lewo lub w prawo za pomocą np. klucza imbusowego. Pierwszy ruch zwiększy przepływ powietrza, a drugi dociśnie skrzydło do ramy.
W drewnianych oknach tryb zimowy działa na podobnej zasadzie. Wystarczy przesunąć rolki w kierunku uszczelki, aby zwiększyć docisk i tym samym szczelność okien. Pamiętaj jedynie o tym, aby zadbać o czystość każdego elementu. Zabrudzenia mogą doprowadzić do zaburzenia efektywności mechanizmu.
Jak sprawdzić poprawność regulacji okien zimą?
Możesz zrobić to za pomocą kartki papieru. Zegnij ją w pół i włóż między ramę a uszczelkę, po czym zamknij okno. Spróbuj przesuwać nią w górę i w dół, po czym wyjąć jednym ruchem. Swobodne wyjęcie kartki lub jej przesuwanie się oznacza źle wykonaną regulację. Jeśli kartka będzie stawiać delikatny upór przy próbie jej poruszenia, oznacza to, że regulacja została wykonana poprawnie. Przeprowadź test przed zimą, aby mieć pewność, że z domu nie ucieknie ciepło.
Aby sprawdzić szczelność okien, możesz też zapalić świecę po ich zamknięciu. Przesuwaj nią powoli wokół uszczelki i ramy. Płomień drga? Oznacza to nieszczelność okna. Do testu szczelności czasami wykorzystuje się też termometr. Należy przykładać go w różne miejsca i zapisywać wyniki pomiarów. Jeśli różnice będą duże, to sygnał, że należy poprawić regulację.
Warto co jakiś czas przeprowadzić konserwację uszczelek i okuć. Należy je myć ściereczką z mikrofibry i ciepłą wodą lub płynem do mycia okien. Doskonale sprawdzą się też chusteczki nawilżane. Okucia w oknach smaruj środkami bez rozpuszczalników, np. wazeliną techniczną lub smarem silikonowym. Dobrze zadziała na nie również olej do konserwacji okuć.
Warto pamiętać o tym, że…
Wciąż niewiele osób ma świadomość istnienia funkcji zimowej w oknach. Warto więc pamiętać, że istnieje taki tryb – jego działanie może okazać się niezwykle opłacalne. Mocniejszy docisk uszczelki zatrzyma ciepło w domu, co automatycznie obniży koszt ogrzewania. Zwiększy się też komfort przebywania i funkcjonowania w domu zimą.