Ukryte koszty fotowoltaiki – o czym nie mówią nam sprzedawcy?
Fotowoltaika pozwala cieszyć się darmowym prądem i jest praktycznie bezobsługowa? Absolutnie nie! Właściciele instalacji doskonale wiedzą, że firmy zajmujące się sprzedażą modułów nie mówią nam wszystkiego. Poznaj ukryte koszty związane z eksploatacją paneli.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązkowe przeglądy – właściciele fotowoltaiki płacą więcej
Sprzedawcy paneli fotowoltaicznych próbują nas przekonać, że dzięki temu rozwiązaniu znacznie odciążymy domowy budżet. Chociaż rachunki za energię elektryczną rzeczywiście spadną, to właściciele takiej instalacji muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami, o których producenci wolą nie wspominać. Jednym z nich są koszty związane z licznymi przeglądami – technicznym, elektrycznym, czy gwarancyjnym.
Polskie przepisy nakazują, aby właściciele domów poddawali systematycznym przeglądom wszystkie instalacje elektryczne znajdujące się w budynku. Szczegółowa inspekcja powinna odbywać się przynajmniej raz na pięć lat. Takie badanie może wykonać jedynie elektryk z odpowiednimi kwalifikacjami. Każdy z tych specjalistów ma swój własny cennik, jednak zdecydowana większość fachowców ustala wyższe stawki dla domów z instalacją fotowoltaiczną.
Kontrola techniczna paneli to niejedyny ukryty wydatek, który muszą ponosić właściciele takiej instalacji. W umowie z firmą montującą fotowoltaikę może się znaleźć zapisek o obowiązkowych przeglądach gwarancyjnych, które odbywają się raz na rok albo dwa lata. Z reguły jest to usługa odpłatna, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez konkretną firmę zajmującą się montażem paneli fotowoltaicznych. Koszt okresowych przeglądów oscyluje w przedziale 400-600 złotych.
Inne koszty związane z utrzymaniem fotowoltaiki
Przeglądy instalacji fotowoltaicznej to przykry obowiązek. Niestety, właściciele paneli nie powinni się od niego uchylać, ponieważ jest to jedyny skuteczny sposób, który pozwoli na bezpieczne korzystanie z fotowoltaiki przez wiele lat. Warto pamiętać, że przydomowa elektrownia może generować zdecydowanie wyższe koszty niż początkowo zakładano – wiele zależy od tego, czy właściciel chce zmaksymalizować jej efektywność i żywotność. Pozostałe, dodatkowe koszty związane z eksploatacją paneli fotowoltaicznych to na przykład:
- czyszczenie modułów,
- odśnieżanie instalacji,
- ubezpieczenie fotowoltaiki,
- utylizacja starych lub niesprawnych paneli.
Okresowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się dwa razy do roku. Przynajmniej raz na kwartał należy sprawdzić, czy na modułach nie osadziło się zbyt dużo kurzu. Przy uporczywych zabrudzeniach najlepiej zdecydować się na profesjonalne mycie paneli – dzięki temu efektywność instalacji utrzyma się na niezmiennym poziomie. Średni koszt takiej usługi wynosi około 10-50 złotych za jeden moduł. W przypadku mocnych opadów śniegu konieczne będzie odśnieżanie paneli – właściciel może to zrobić samodzielnie, przy użyciu zestawu z wodą demineralizowaną, który kosztuje około 200-500 złotych.
Ubezpieczenie fotowoltaiki nie jest konieczne, jednak należy liczyć się z faktem, że panele są narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak grad, czy porywisty wiatr. Z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na wykupienie specjalnej polisy, która pokryje wydatki związane z ewentualną naprawą lub wymianą paneli. Koszt ubezpieczenia fotowoltaiki wynosi od kilku do kilkuset złotych miesięcznie.
Utylizacja paneli fotowoltaicznych – kosztowny obowiązek
Panele fotowoltaiczne powinny działać przez kilkadziesiąt lat – ich żywotność jest uzależniona między innymi od modelu oraz sposobu użytkowania i konserwacji instalacji. Prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy właściciele nieruchomości będą musieli wymienić stare moduły na nowszy egzemplarz. Koszt utylizacji paneli wynosi aktualnie około 1,5 zł/kg, jednak ich posiadacz musi zapłacić także za demontaż oraz transport niesprawnych modułów.
Chociaż problem utylizacji zużytych paneli fotowoltaicznych wciąż wydaje się bardzo odległy, to warto mieć na uwadze, że jest to jeden z wydatków, który czeka każdego właściciela fotowoltaiki. Okazuje się, że przydomowa elektrownia pozwala obniżyć rachunki za prąd, jednak generuje inne, nieprzewidziane wydatki. Warto uświadomić sobie, jak wiele dodatkowych kosztów muszą ponosić użytkownicy takiej instalacji.