Oczywisty sposób, dzięki któremu kable znikną. Dlaczego tak mało osób go zna?

Ukrywanie kabli w ścianie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wykończenie wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem są płyty gipsowo-kartonowe (g-k), które pozwalają zamaskować przewody bez konieczności kucia murów. Sprawdź, jak skutecznie schować kable za pomoc płyt gipsowo-kartonowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaplanuj instalację i wybierz odpowiednie materiały
Zanim zaczniesz pracę, przygotuj szczegółowy plan rozmieszczenia przewodów. Koniecznie określ:
- lokalizację gniazdek elektrycznych,
- punkty dostępu do kabli,
- trasę przewodów,
- możliwe kable w konstrukcji ścian.
Wykonaj schemat instalacji, aby w przyszłości uniknąć problemów z przewierceniem przewodów. Następnie przygotuj kilka materiałów koniecznych do zabudowy kabli w ścianie z płyt g-k:
- płyty gipsowo-kartonowe (ognioodporne lub standardowe, w zależności od miejsca),
- puszki elektryczne podtynkowe,
- peszle ochronne na przewody,
- profile metalowe (np. UW i CW),
- wkręty do płyt g-k,
- masę szpachlową,
- taśmę wzmacniającą.
Chowanie przewodów w płytach g-k
Najpierw wykonaj montaż rusztu z profili metalowych. Pamiętaj przy tym o zachowaniu odpowiednich odległości między profilami – zapewni to stabilność konstrukcji. Przed zamocowaniem płyt wykonaj w nich otwory na kable oraz puszki elektryczne. Gdy ci się uda, przejdź do kolejnych kroków:
- Umieść przewody w peszlach ochronnych, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Poprowadź kable wzdłuż profili metalowych, mocując je opaskami lub uchwytami montażowymi. Puszki elektryczne umieść na wysokości zgodnej z projektem instalacji.
- Przystąp do montażu płyt gipsowo-kartonowych. W tym celu przykręć je do profili wkrętami, zachowując niewielkie odstępy między krawędziami płyt. Dzięki temu unikniesz ich pękania na łączeniach.
- Po zamontowaniu płyt zaszpachluj połączenia między nimi, a także wkręty. Użyj do tego masy szpachlowej i taśmy wzmacniającej.
- Po wyschnięciu masy przeszlifuj powierzchnię, aby uzyskać gładką ścianę gotową do malowania lub tapetowania.
Sprawdź też: 10 błędów przy planowaniu instalacji w domu

O tym warto pamiętać, ukrywając kable
Jeśli chcesz estetycznie schować przewody w ścianie za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, powinieneś pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.
- Planuj z wyprzedzeniem. Zanim zamontujesz płyty g-k, dobrze rozplanuj rozmieszczenie kabli i gniazdek. Pamiętaj o dostępności do instalacji na przyszłość, np. poprzez puszki rewizyjne.
- Twórz pionowe prowadnice. Poprowadzenie przewodów pionowo od gniazdek do sufitu (lub podłogi) ułatwi późniejszą identyfikację, a także zapobiegnie przypadkowemu przewierceniu przewodów.
- Wykorzystaj pustkę między płytami a ścianą. Jeśli montujesz płyty g-k na stelażu, zostaw wolną przestrzeń (ok. 2-3 cm), aby przeciągnąć kable bez konieczności wykonywania bruzd.
- Użyj magnesów neodymowych do lokalizacji przewodów – dzięki nim będziesz mieć pewność, gdzie biegną.
- Dodaj zapas kabli – zostaw kilka centymetrów zapasu przewodu w okolicy gniazdka lub przełącznika. Dzięki temu ułatwisz sobie ewentualne naprawy lub modernizacje w przyszłości.
- Oznacz trasy przewodów – zanim zamkniesz konstrukcję, sfotografuj trasy kabli i zaznacz na zdjęciach ich przebieg. Ułatwi to ewentualne przyszłe prace remontowe.
Przed zakończeniem prac koniecznie upewnij się, czy instalacja elektryczna działa prawidłowo. W tym celu możesz przeprowadzić test przy użyciu np. miernika napięcia. Możesz też wezwać elektryka do odbioru instalacji.
Błędy, których lepiej nie popełniać
Układanie kabli w ścianie luzem może sprawić, że w przyszłości będą trudne do wymiany i bardziej narażone na uszkodzenia. Złączki, kostki czy lutowanie przewodów ukrytych w ścianie to również poważny błąd. Każde połączenie powinno znajdować się w puszce elektrycznej, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji.
Kolejnym błędem są zbyt krótkie kable przy gniazdkach, które mogą utrudnić montaż osprzętu i przyszłe modyfikacje. Nie wolno także przyklejać przewodów taśmą klejącą lub wpychać ich na siłę w szczeliny między płytami. Unikając tych błędów, zapewnisz sobie bezpieczną i trwałą instalację elektryczną, która w przyszłości nie powinna sprawiać problemów.