Upalny dzień idealny dla fotowoltaiki? Zdziwisz się, bo są znacznie lepsze dni!
Wysokie temperatury wcale nie sprzyjają działaniu fotowoltaiki. Mimo że słoneczna pogoda i letnie dni wydają się najlepsze dla poprawnego funkcjonowania systemu, w rzeczywistości w ogóle tak nie jest. Wysoka temperatura może zmniejszyć efektywność instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, dlaczego jeszcze upalny dzień nie jest idealny dla fotowoltaiki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wysoka temperatura przyspiesza uszkodzenie fotowoltaiki
Fale upałów w Polsce z roku na rok stają się coraz dotkliwsze. Wiele osób zastanawia się, jak rosnąca temperatura może wpłynąć na działanie instalacji fotowoltaicznej. W założeniu powinna pracować z pełną mocą, ponieważ wystawiona jest na silne działanie słońca. Tymczasem okazuje się, że wysoka temperatura wcale nie jest najlepszym przyjacielem urządzeń elektrycznych – również fotowoltaiki.
Upały często doprowadzają do przegrzewania się falownika, co skutkuje jego wyłączeniem w celu zapobiegnięcia uszkodzenia. Częste przegrzewanie się fotowoltaiki doprowadzać może do jej szybszego zużycia. Spada również sprawność instalacji. Eksperci uważają, że każdy wzrost temperatury o 3 st. C zmniejsza wydajność paneli o ok. 1%. Właśnie dlatego nie powinno się instalować falowników w miejscach narażonych na pełne słońce.
W trakcie upałów widoczne są problemy ogniw modułów fotowoltaicznych, które przez działanie wysokiej temperatury się uszkadzają. Moduły mogą zepsuć się również przez wpływ zabrudzeń, dlatego należy dbać o czystość paneli. Przed założeniem instalacji należy odpowiednio przemyśleć projekt, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się awarii. Można np. zainstalować panele na gruncie, a nie na dachu, żeby zadbać o lepszą wentylację.
Duże nasłonecznienie nie jest dobre dla systemów fotowoltaicznych
Optymalna temperatura do pracy systemów fotowoltaicznych, które będą działać w pełni wydajnie, to 25 st. C. Wraz ze wzrostem temperatury produktywność modułów spada. Szacuje się, że w spadek wydajności fotowoltaiki w upalne dni wynosi ok. 5%, a czasami sięga nawet do 25%. Przegrzanie może mieć kluczowy wpływ na pracę systemu fotowoltaicznego. Im wyższa temperatura modułów, tym większe drgania w ogniwach. Konsekwencją jest zaburzony przepływ elektronów, co powoduje spadek napięcia paneli i generowanie mniejszej mocy.
Jak widzisz, wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na działanie fotowoltaiki. Podczas upałów często dochodzi do przegrzewania się inwertera, czyli jednego z kluczowych elementów instalacji. To on przekształca prąd stały na zmienny, zasilający dom. Gdy inwerter przestaje prawidłowo działać, może się wyłączać. Wyższa temperatura to dłuższe i częstsze przerwy w pracy fotowoltaiki.
Fale upałów czasami doprowadzają do mikropęknięć w instalacji. Jeśli dojdzie w nich do przegrzania, istnieje duże ryzyko powstania zapłonu fotowoltaiki. Wówczas skutkować to będzie pożarem paneli.
Jak zapobiec przegrzaniu się paneli fotowoltaicznych?
Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie negatywnych skutków działania upałów na fotowoltaikę. Wszystko przez to, że panele są krzemowe, więc pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoje właściwości. Nieunikniona jest zatem niższa produktywność energii podczas upałów. Tylko prawidłowo zainstalowane moduły fotowoltaiczne będą odpowiednio wentylowane, dzięki czemu zapobiec można przegrzewaniu się systemu. Należy też zapewnić odpowiednią przestrzeń pomiędzy dachem a konstrukcją, aby powietrze łatwiej ją opływało.
Montaż inwertera również powinien odbyć się według instrukcji wskazanej przez producenta. Bardzo ważne, aby nie był narażony na bezpośrednie działanie słońca. Istotna jest również prawidłowa wentylacja i systematyczne czyszczenie kurzu i pyłu osiadającego na panelach. Jak widzisz, panele fotowoltaiczne do działania potrzebują słońca. Jednak niekoniecznie wskazane jest ciągłe oddziaływanie na nie wysokiej temperatury powietrza. Całe szczęście w polskich warunkach klimatycznych nie dominują upalne dni tak jak np. w krajach tropikalnych.