Prosty zabieg, który mocno ograniczy straty ciepła w każdym domu. Zrobisz to sam w 5 minut
Drzwi wejściowe to kluczowy element każdego domu. Pełnią one funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Dzięki drzwiom wejściowym zapewniona jest ochrona przed zimnem i hałasem. Gwarantują one także większe bezpieczeństwo. Wraz z upływem czasu szczelność drzwi wejściowych może jednak ulec pogorszeniu. Sprawdź, jak krok po kroku uszczelnić drzwi wejściowe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie narzędzi i wybór uszczelek
Zanim przystąpisz do uszczelniania drzwi, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. To, jakich narzędzi będziesz potrzebować, zależy od rodzaju problemu z uszczelnieniem. Przydatne mogą okazać się m.in.: uszczelki samoprzylepne (piankowe, silikonowe, gumowe), miarka, silikon uszczelniający, odtłuszczacz (np. alkohol izopropylowy), nożyczki lub nożyk i szmatka.
Pierwszy krok to dokładne sprawdzenie stanu drzwi i ramy. Zwróć uwagę m.in. na szczeliny i przerwy. W tym celu przejrzyj całą powierzchnię drzwi, zwłaszcza wokół krawędzi. Aby wykryć nieszczelność, można użyć latarki w ciemności. Jeśli światło przedostaje się na drugą stronę, to wyraźny znak, że drzwi są nieszczelne.
Sprawdź również stan uszczelek, zwłaszcza jeśli drzwi już wcześniej były uszczelniane. Zorientuj się, w jakim stanie są uszczelki – możliwe, że są zużyte, popękane, lub odklejone. Wykonaj prosty test, aby sprawdzić ewentualne przeciągi. Przyłóż zapaloną świecę lub zapalniczkę wzdłuż krawędzi drzwi i obserwuj, czy płomień drży.
Wybór materiału uszczelniającego zależy od rodzaju szczelin. Wśród szczególnie polecanych są uszczelki piankowe – tanie i łatwe w montażu, ale mniej trwałe. Można wykorzystywać je np. w niewielkich szczelinach. Polecane są też uszczelki gumowe lub silikonowe, które są wytrzymalsze i elastyczniejsze niż piankowe – nadadzą się do większych przerw. Świetnie sprawdzą się też uszczelki szczotkowe – doskonale ochronią przed kurzem i przeciągami, zwłaszcza w dolnej części drzwi.
Montaż uszczelek – jak to zrobić?
Aby uszczelki dobrze przylegały, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W tym celu usuń stare uszczelki i resztki kleju. Następnie oczyść krawędzie drzwi i ramy z kurzu, a także brudu. Odtłuść powierzchnię, używając alkoholu izopropylowego lub innego preparatu.
Kolejny krok to montaż uszczelek. W tym przypadku wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj uszczelek się zdecydujesz.
- Uszczelki samoprzylepne – aby je zamocować, należy zmierzyć długość krawędzi, które chcesz uszczelnić, a następnie przyciąć uszczelkę na odpowiednią długość. Odklej warstwę ochronną kleju i równomiernie przyklej uszczelkę, delikatnie dociskając na całej długości. Upewnij się, że uszczelka dokładnie przylega, uważając na zagięcia i nierówności.
- Listwy szczotkowe – przyłóż listwę do dolnej krawędzi drzwi. Następnie zaznacz miejsca na śruby montażowe. Wywierć otwory i przymocuj listwę według instrukcji producenta. Sprawdź, czy szczotka przylega do podłogi. Nie powinna jednak utrudniać otwierania i zamykania drzwi.
Jeśli szczeliny są zbyt duże, aby „załatać” je standardowymi uszczelkami, zastosować możesz silikon uszczelniający. W tym celu nałóż silikon wzdłuż szczeliny za pomocą pistoletu do masy. Możesz go wygładzić, a następnie poczekać do całkowitego wyschnięcia masy przed zamknięciem drzwi.
Do uszczelniania wykorzystać możesz m.in. grubą gumę. To popularne rozwiązanie ze względu na niski koszt zakupu i łatwość montażu. Na drzwi wejściowe zamontować możesz też uszczelki z kauczuku. Dobrym sposobem może być również założenie ciepłych uszczelek z polichlorku winylu lub uszczelek z elastomerów termoplastycznych.
O czym warto pamiętać, uszczelniając drzwi wejściowe?
Gdy uda ci się założyć uszczelkę, przeprowadź test szczelności. W tym celu użyj wspomnianej latarki lub świecy, aby upewnić się, że ani światło, ani przeciąg nie prześwitują przez uszczelnione miejsca. Jeśli wciąż widać jakieś nieszczelności, popraw uszczelkę. Gdy wszystko będzie w porządku, pamiętaj, aby systematycznie kontrolować stan uszczelek i innych elementów. W razie potrzeby należy wymieniać zużyte materiały i oczyszczać na bieżąco powierzchnie z zabrudzeń.
Uszczelnienie drzwi wejściowych to prosty, ale kluczowy krok w poprawie komfortu termicznego domu. W tym celu należy dobrać odpowiednie materiały, przygotować powierzchnię i starannie zamontować uszczelki. Dobrze uszczelnione drzwi to nie tylko ochrona przed chłodem, ale też sposób na lepsze zabezpieczenie mieszkania przed kurzem czy owadami.