W końcu dowiesz się, jak wykonać eleganckie ogrodzenie z klinkieru

Ogrodzenie wykonane z klinkiery, zalety posiadania ogrodzenia klinkierowego
Korzyści wynikające z budowy ogrodzenia z cegły klinkierowej, fot. magdagalkiewicz
ikona podziel się
Opublikowano: 04.05.2024 r., 13:11 | Autor: Katarzyna Barczyk
Zależy ci na tym, aby zadbać o zbudowanie eleganckiego ogrodzenia? Z pewnością doskonale sprawdzi się pod tym względem klinkier, który zresztą będzie pasować do budynku z klinkierową elewacją. Zobacz, jak wykonać takie ogrodzenie krok po kroku, a także, w jakie materiały musisz wcześniej się zaopatrzyć.

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie z klinkieru?

Żeby dowiedzieć się, jakie korzyści będą wynikać z posiadania ogrodzenia z klinkieru, z pewnością warto przyjrzeć się bliżej, czym tak naprawdę jest klinkier. Mamy tutaj do czynienia z materiałem budowlanym produkowanym w procesie wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze wynoszącej ponad 1000 stopni Celsjusza. Oprócz tego klinkier jest bardzo często barwiony w masie, jeżeli będzie zależeć klientowi na innym kolorze niż naturalnym.

Decydując się na ogrodzenie z klinkieru, z pewnością możemy liczyć na niezwykle estetyczne oraz eleganckie wykończenie naszej posesji. Poza tym mamy wpływ na kolor, producenci proponują różne faktury cegieł klinkierowych. Występują one nie tylko w połysku lub macie, ale również możemy zdecydować się na przykład na klinkier wyróżniający się szorstką powierzchnią.

Kolejną zaletą posiadania ogrodzenia z klinkieru jest jego niezawodna jakość. Cegły klinkierowe wyróżniają się bardzo wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie musimy pamiętać o impregnacji klinkieru, co zdecydowanie ułatwia pielęgnację ogrodzenia i ogranicza się do mycia go przy użyciu zwykłego detergentu do czyszczenia. Należy jednak pamiętać, że jest to jedno z droższych rozwiązań, ale już wiemy, że jest warte swojej ceny. Zobacz, jak wykonać ogrodzenie z palet.

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Pierwszym krokiem przy budowie ogrodzenia jest wykonanie fundamentu. Najlepiej sprawdzi się ława fundamentowa, chociaż możemy pokusić się również o fundamenty punktowe. Musimy liczyć się z wykopem wynoszącym do 140 cm w głąb ziemi, jednak minimalna głębokość nie może być mniejsza niż 80 cm. Dzięki temu wykonamy fundament poniżej punktu przemarzania gruntu.

Zanim przejdziemy do właściwych prac murarskich, wcześniej powinniśmy pamiętać o izolacji fundamentu. Dlatego ława fundamentowa powinna na wierzchu posiadać izolację z masy bitumicznej. Dobrze sprawdzi się także warstwa izolacyjna z wykonana z tradycyjnej papy. W ten sposób cegła klinkierowa będzie dobrze chroniona nie tylko przed wilgocią, ale również przed korozją biologiczną.

Układanie cegły klinkierowej

Po wykonaniu fundamentu w miejscu, w którym chcemy postawić ogrodzenie, kolejnym krokiem będzie układanie cegły klinkierowej. Zanim się zabierzemy za tę czynność, powinniśmy pamiętać o mieszaniu cegieł z różnych palet. Powodem tego mogą być minimalne różnice w odcieniach, które naturalnie występują podczas wypalania każdej serii cegły klinkierowej. Jeżeli mamy cegłę pochodzącą z różnych serii, takie układanie spowoduje, że ewentualne różnice w odcieniach nie będą zauważalne.

Cegłę klinkierową zaczynamy układać od narożników, następnie kierując się ku środkowej części ogrodzenia. Bardzo ważne jest to, aby wykorzystać wyłącznie odpowiednią zaprawę przeznaczoną do klinkieru, dzięki czemu między cegły nie będzie dostawać się woda, która mogłaby doprowadzić do kruszenia zaprawy.

Murując ogrodzenie z cegły klinkierowej, najczęściej decydujemy się na układ słupków, pomiędzy którymi znajdują się nieco niższe murki. Zazwyczaj wysokość słupków wynosi 150 cm, natomiast szerokość wynosi 38 cm. W przypadku murków nie są one niższe niż 30 cm, a także najczęściej mają szerokość 25 cm.

Nie zawsze decydujemy się na wypełnienie między słupkami cegłą klinkierową. Bardzo często w celu obniżenia kosztów lub też uzyskania zupełnie innego waloru estetycznego, wybieramy przęsła metalowe, bądź drewniane. Oczywiście montujemy je na niezbyt wysokiej podmurówce, w której montujemy specjalne kołki rozporowe lub używamy do tego celu zaprawy. Zobacz, jak zrobić krok po kroku podmurówkę.

Budowanie słupka do ogrodzenia z cegły klinkierowej, jak postawić ogrodzenie z klinkieru krok po kroku
Ogrodzenie z klinkieru i sposób budowy takiego ogrodzenia krok po kroku, fot. bildlove

Jak wykończyć ogrodzenie z klinkieru?

Do ostatnich etapów, które mają na celu wykończenie ogrodzenia z klinkieru, zalicza się m.in. ułożenie daszków na słupkach. Takie daszki oprócz tego, że niosą ze sobą walory estetyczne, chronią słupki przed zaleganiem wody opadowej na ich powierzchni. Daszki na słupki wykonamy zarówno z gotowych elementów, jak i również możemy do tego celu wykorzystać pozostałości po dachówce, którą mamy ułożonym na dachu domu.

Nie możemy zapominać o fugowaniu cegły klinkierowej. Należy ten etap wykonać dopiero po dokładnym zawiązaniu się zaprawy, a także upewnieniu się, że aktualne warunki pogodowe nie stanowią żadnego zagrożenia. W końcu przy zbyt dużej wilgotności zaprawa do fug może stracić swoje właściwości.

Źródła:

  • https://klinkier.pl/ogrodzenie-z-klinkieru/
  • https://hammerman-tech.pl/blog/ogrodzenia-klinkierowe-elegancka-i-dlugowieczna-ozdoba-posesji
  • https://www.muratorplus.pl/technika/bramy-ogrodzenia/murowanie-klinkierowego-ogrodzenia-krok-po-kroku-aa-PEvB-j3mp-yyU3.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto