Planujesz podłogówkę? Nie chcesz wiedzieć, co się stanie jak źle wykończysz podłogę
Niewątpliwie ogrzewanie podłogowe zapewnia niesamowity komfort cieplny w każdym domu. Jednak inwestorzy przed podjęciem decyzji o montażu takiego systemu grzewczego, z pewnością mają bardzo wiele obiekcji. Do nich zalicza się przede wszystkim to, czy instalacja nie będzie przyczyniać się do pękania płytek, bądź wypuczania się paneli. Warto dowiedzieć się, jakich błędów nie należy popełniać, aby nie borykać się z tak nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze powody pękania płytek na ogrzewaniu podłogowym
Rzeczywiście na ogrzewanej podłodze może dojść do pękania płytek. Jednak nie jest to skutek zamontowanej instalacji ogrzewania podłogowego, a tego, że na pewnym etapie popełniono określone błędy. Należy się zapoznać z najczęściej występującymi problemami, dzięki czemu możemy uniknąć tego efektu w swoim domu.
Wśród błędów montażowych przy instalacji ogrzewania podłogowego wymienimy m.in.:
- Nieprawidłowy montaż warstwy izolacji termicznej - aby podłoga dłużej trzymała ciepło, pod instalację ogrzewania podłogowego należy ułożyć warstwę izolacji termicznej. Najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest styrodur XPS lub styropian o grubości 15-20 cm. Natomiast pod nią zazwyczaj stosuje się jeszcze izolację przeciwwodną. Jeżeli wykorzystamy do izolacji termicznej styropian o niższej wytrzymałości lub popełnimy błędy w jego ułożeniu, niestety będzie mogło dochodzić do pękania płytek.
- Brak właściwej dylatacji - wykonanie szczelin dylatacyjnych przy ogrzewaniu podłogowym jest bardzo ważnym elementem. Dzięki niej płytki nie będą pękać, gdy dojdzie do wzrostu temperatury. Należy pamiętać o zastosowaniu szczelin dylatacyjnych przede wszystkim wzdłuż ścian. Oprócz tego wykonuje się je również wzdłuż drzwi. Najlepiej do tego celu wykorzystuje się tzw. taśmy brzegowe.
- Nieodpowiedni klej do montażu płytek - chcąc zachować nienaruszoną okładzinę z płytek przy ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy koniecznie zadbać o odpowiedni klej do ich montażu. W przypadku zastosowania nieodpowiedniego kleju, niestety może dojść wraz z upływem czasu, do utraty jego cennych właściwości. Ostatecznie prowadzi to nie tylko do pękania płytek, ale również wykruszania spoin.
- Zbyt szybkie uruchomienie instalacji ogrzewania podłogowego - po ułożeniu płytek należy odczekać do kilku tygodni, zanim zdecydujemy się na uruchomienie ogrzewania podłogowego. Jeżeli zbyt szybko uruchomisz ogrzewanie podłogowe, zaprawa nie wyschnie prawidłowo, co może doprowadzić do utraty właściwości kleju, a w konsekwencji pękanie płytek podłogowych.
W celu uniknięcia pękania płytek należy zadbać o odpowiednie ułożenie poszczególnych warstw. Za podstawę na instalacji grzewczej stosuje się wylewkę cementową, na której dobrze jest rozprowadzić zaprawę samopoziomującą. W ten sposób unikniemy wszelkich nierówności, które również mogłyby doprowadzić do odkształcania płytek. Jeszcze przed ułożeniem okładziny, należy zastosować specjalną emulsję gruntującą. Dopiero później stosujemy klej, a następnie układamy płytki wraz z dopasowanym spoinowaniem.
Jak dopasować płytki ceramiczne na ogrzewanie podłogowe?
Wybierając odpowiednie płytki na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę na ich grubość. Okładzina nie powinna być zbyt gruba, ponieważ wtedy przewodzenie ciepła będzie ograniczone. Natomiast zbyt cienkie płytki pod wpływem zmian temperatury będą narażone na pękanie.
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki konkretny typ płytek najlepiej sprawdzi się na podłogówce, warto postawić na terakotę lub płytki gresowe. Ich największą zaletą jest doskonałe przewodzenie ciepła. Oprócz tego płytki gresowe i terakota długo akumulują ciepła, przez co ogrzewanie podłogowe staje się jeszcze efektywniejsze.
Do kolejnych korzyści wynikających z położenia gresu lub terakoty na ogrzewaniu podłogowym, jest jego bardzo wysoka odporność na wszelkie odkształcenia oraz pęknięcia. Nie zauważymy również uszkodzeń mechanicznych, które miałyby się pojawić pod wpływem ścierania. Dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko elegancką, ale również wytrzymałą okładziną podłogową.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe niekorzystnie wpływa na parkiet lub panele?
Nieodpowiednio dopasowane deski podłogowe do ogrzewania podłogowego powodują nieestetyczne pęknięcia. W związku z tym należy wiedzieć, jaka okładzina z drewna będzie najlepsza, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Nie bez znaczenia jest gatunek drewna, z którego są zrobione deski. Do najbardziej polecanych zalicza się dąb, akacja, a także gatunki egzotyczne, takie jak iroko, lub teak. Jeżeli obawiamy się również o prawidłowe przewodzenie ciepła, to należy koniecznie zwrócić uwagę na grubość desek. Optymalna grubość drewnianej okładziny nie powinna przekraczać 1,5 cm.
Na podobne kwestie należy zwrócić uwagę przy montażu parkietu. Nie chodzi wyłącznie o wybór konkretnego produktu, ale również o to, w jaki sposób parkiet zostanie zamontowany. Tutaj należy wspomnieć o dopasowaniu elastycznego kleju, który będzie odporny na odkształcenia. W ten sposób nie będzie dochodzić do wypuczania parkietu.
Co jest lepsze na ogrzewanie podłogowe? Parkiet, czy deska?
Chociaż już wiesz, że na ogrzewaniu podłogowym sprawdzi się zarówno parkiet, jak i deski podłogowe, to jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, który materiał będzie lepszy. Okazuje się, że specjaliści zdecydowanie częściej polecają parkiet ze względu na nieduże rozmiary klepek w porównaniu do drewnianych desek.
Parkiet jest w mniejszym stopniu narażony na odkształcanie pod wpływem wysokiej temperatury. Ważne jest jednak to, aby w odpowiednim momencie zamontować parkiet, tak aby całkowicie pozbyć się wilgoci z posadzki. W innym przypadku okładzina będzie narażona na zniszczenie.
Należy również zastanowić się, czy układanie parkietu na ogrzewaniu podłogowym w starym budownictwie przyniesie oczekiwany skutek. Może się niestety okazać, że podłoga nie jest odpowiednio izolowana przed wilgocią, przez co parkiet będzie nieustannie narażony na odkształcenia.