Wrzucasz te śmieci do toalety? To nieekologiczne i grozi awarią!

Toaleta w domu
Wyrzucanie do toalety nieodpowiednich rzeczy, fot. nito
ikona podziel się
Opublikowano: 28.04.2024 r., 10:47 | Autor: Ewa Majkusiak
Toaleta jest miejscem przeznaczonym do usuwania nieczystości. Nie można spłukiwać w niej resztek jedzenia, włosów, podpasek, prezerwatyw czy pieluch jednorazowych. Jest to szkodliwe zarówno dla instalacji, środowiska, jak i generuje duże ryzyko dla pracowników wodociągów. Sprawdź, czego nie wolno wyrzucać do toalety i czym grozi nieprzestrzeganie zasad!
Hydraulik - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto i wypełnij krótki formularz, a otrzymasz oferty od hydraulików z Twojej okolicy.

Toaleta to nie śmietnik

Toaleta jest pierwszym etapem systemu kanalizacyjnego. Jej rolą jest uczestniczenie w utylizacji nieczystości. Niemniej jednak bardzo często jest wykorzystywana jak śmietnik – mieszkańcy wrzucają do niej szereg zużytych artykułów higienicznych, resztek jedzenia i wielu niebezpiecznych, ostrych produktów.

Pracownicy wodociągów oraz ekolodzy apelują, aby nie traktować sedesu w ten sposób. Śmieci mogą uszkodzić nie tylko domową instalację kanalizacyjną, ale również przejść dalej – do instalacji zbiorczej, wewnętrznej kanalizacji budynku, co w efekcie prowadzi do poważnych uszkodzeń. Nieprzestrzegane zasad korzystania z toalety prowadzi również do zanieczyszczania środowiska naturalnego – lasów, rzek oraz zbiorników wodnych.

Wśród przedmiotów, które często trafiają do toalety, a nie powinny, są m.in. chusteczki nawilżane, podpaski i tampony, ręcznik papierowy, prezerwatywy, pieluchy jednorazowe, patyczki higieniczne, włosy i materiały opatrunkowe. Każdy z tych artykułów może stać się przyczyną potencjalnej awarii.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak odetkać toaletę, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Zagrożenia spowodowane wyrzucaniem resztek jedzenia do toalety

Ogromnym problemem jest wyrzucanie do toalety nie tylko akcesoriów higienicznych, ale również resztek jedzenia. Nagminne jest wylewanie do toalety zepsutej żywności, olejów spożywczych i różnorodnych fusów. Jest to wyjątkowo szkodliwe dla instalacji – produkty zawierające tłuszcz prowadzą do zapychania się oraz niszczenia rur.

Dodatkowo odpady spożywcze tego rodzaju zalegają tygodniami w sieci kanalizacyjnej. Stanowią tym samym doskonałe pożywienie dla szczurów. Im więcej i częściej mieszkańcy będą wylewali resztki pożywienia do toalety, tym więcej szczurów będzie koczowało przy ujściach sieci kanalizacyjnej lub nawet bezpośrednio w rurach. Szczury w tak korzystnych warunkach chętnie i licznie się rozmnażają, co prowadzi to gwałtownego rozrastania się kolonii gryzoni.

Rury wypełnione resztkami pożywienia oraz szczurami szybko ulegają degradacji, co przekłada się na rosnącą liczbę awarii. Pogryzienie instalacji kanalizacyjnej przez szczury jest bardzo powszechnym problemem, z którym borykają się liczne zakłady wodociągowe oraz komunalne.

Jeśli chcesz wiedzieć, co oznacza skrót WC, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Szczury - efekt wyrzucania resztek jedzenia do kanalizacji
Resztki jedzenia wyrzucane do toalety, fot. salman2

Absolutny zakaz wyrzucania przedmiotów niebezpieczny – tego unikaj

Wyrzucanie środków higienicznych stanowi zagrożenie dla instalacji, natomiast wylewanie resztek pokarmu jest doskonałą pożywką dla gryzoni. Niemniej jednak do toalety nie można wyrzucać jeszcze jednej grupy produktów – materiałów niebezpiecznych. Wśród nich wyszczególnić można przede wszystkim leki – gdy rozpuszczą się one w wodzie, łatwo mogą przedostać się do środowiska naturalnego, m.in. wody czy gleby.

Ogromnym zagrożeniem są także przedmioty ostre, takie jak igły czy stłuczone szkło. Nie wolno wyrzucać także materiałów budowlanych, zwłaszcza resztek farby, cementu czy gruzu. Mogą nie tylko zatkać i zniszczyć instalację, ale również zatruć okoliczne środowisko naturalne.

Choć nie jest to bardzo częsty problem, warto mieć na uwadze także prezerwatywy oraz papierosy. Są to produkty, których nie wolno wrzucać do toalety. Zarówno ze względu na materiał, z którego są wykonane, ale również zawarte w nich substancje chemiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić szambo z beczki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://bwio.pl/toaleta-to-nie-smietnik/
  • https://noizz.pl/ekologia/tych-odpadow-nie-mozna-wyrzucac-do-toalety-oraz-do-zlewu-moga-zapchac-rury/bgz3qly
  • https://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/toaleta-to-nie-smietnik-az-trudno-uwierzyc-co-ludzie-wrzucaja-do-sedesu,n,1000336149.html
  • https://fwp.igwp.org.pl/odpadom-w-kanalizacji-mowimy-stanowcze-nie/
  • https://www.wzc.com.pl/o-nas/nie-wrzucaj-smieci-do-toalety
  • https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/wod-kan-apel-odpady-kanalizacja-8568.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto