Wykańczasz mieszkanie? Uważaj na te popularne błędy!

fachowiec, kobieta i mężczyzna wybierają kolor ścian, jednym z popularnych błędów Polaków jest zła organizacja harmonogramu prac remontowych
Remont generuje spore wydatki i zajmuje mnóstwo czasu – tak uważa większość Polaków, fot. grinny/contrastwerkstatt
ikona podziel się
Opublikowano: 09.05.2024 r., 16:50 | Autor: Barbara Ochman
Marzymy o tym, żeby wykańczanie wnętrz przebiegało sprawnie i bezproblemowo. Niestety, z reguły jest to nieprzewidywalny i czasochłonny proces, który potrafi generować niepotrzebny stres. Wystarczy pamiętać o kilku szczegółach, dzięki którym unikniemy popularnych pułapek. Czy wiesz, jakie błędy popełniamy podczas remontu?

Jak uniknąć opóźnień podczas wykańczania nieruchomości?

Większość z nas zakłada konkretny termin zakończenia prac remontowych, wierząc, że fachowcy będą działać według ustalonego harmonogramu. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, a nasz optymizm gaśnie z każdym dniem opóźnienia. Raport przygotowany przez rynekpierwotny.pl oraz Decoroom wskazuje, że aż 64% badanych, którzy w ostatnich latach wykańczali mieszkanie, nie zdążyło zakończyć prac w planowanym terminie. Co czwarty ankietowany przyznał, że opóźnienie było bardzo poważne.

Dlaczego to właśnie czas jest naszym największym wrogiem podczas wykańczania wnętrz? Dobre rozplanowanie prac remontowych przypomina zawiły proces logistyczny – zadania należy rozłożyć w czasie w taki sposób, aby wszyscy fachowcy idealnie się zgrali. Opóźnienie jednego wykonawcy może wpłynąć na terminy kolejnych usługodawców. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że rozwiązania, które wybieramy, są niezwykle czasochłonne – na przykład układanie płytek zgodnie z najnowszym trendem wnętrzarskim może zająć zdecydowanie więcej czasu niż standardowa praca glazurnika.

Dobre planowanie prac wykończeniowych wymaga od nas elastyczności i umiejętności szybkiego reagowania na bieżące problemy. Nie ma co liczyć na to, że wszystko pójdzie sprawnie – kilkudniowe opóźnienia zdarzają się bardzo często, dlatego warto pozostawić sobie w kalendarzu niewielki zapas na wszelkie nieprzewidziane okoliczności.

80% Polaków przekracza założony budżet – jak zapanować nad wydatkami?

Zdecydowana większość z nas podczas wykańczania mieszkania przekracza ustalony budżet, a mniej więcej co trzeci badany przyznał, że wydatki znacznie przewyższyły jego szacunki. Na właścicieli czeka mnóstwo pułapek – brak fachowej wiedzy sprawia, że z reguły nie jesteśmy w stanie dokładnie określić kosztów materiałów budowlanych. Sama znajomość cen nie wystarczy, dopóki nie przetestujemy wydajności wybranych produktów.

Kolejnym wrogiem naszych portfeli jest inflacja i związane z nią podwyżki cen materiałów budowlanych. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten problem, ponieważ wpłynęła na zaburzenie łańcucha dostaw. Osoby, które w ostatnich latach wykańczały mieszkania, miały okazję na własnej skórze przekonać się, jak niekontrolowane podwyżki rewidują plany co do założonego budżetu. Dzisiaj sytuacja nieco się ustabilizowała, dzięki czemu mamy większe szanse, by prawidłowo zaplanować wydatki.

Zwróćmy uwagę również na fakt, że dodatkowe koszty często pojawiają się dopiero w trakcie prowadzenia prac. Zdaniem wykonawców nie wszystkie wydatki można uwzględnić już na starcie – czasem koszt ich usług rośnie z dnia na dzień, jednak roszczenia nie zawsze są uzasadnione. W takim przypadku zachowajmy szczególną czujność, ponieważ nie można wykluczyć, że usługodawca po prostu chce się wzbogacić na naszej niewiedzy.

mieszkanie w trakcie remontu i po remoncie, jednym z problemów są rosnące ceny materiałów budowlanych
Prace wykończeniowe z reguły generują wyższe koszty niż zakładaliśmy, fot. anatoliy_gleb

Uważaj, kogo zatrudniasz! Czym charakteryzuje się dobry fachowiec?

Znalezienie dobrego fachowca to jedno z największych wyzwań, z jakim muszą się mierzyć osoby planujące wykończenie mieszkania. Praktycznie wszyscy cenieni specjaliści mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy do przodu. Kiedy znajdujemy się pod presją czasu, wybieramy dowolnego fachowca, który akurat może zająć się większym zleceniem. Warto pamiętać, że remont jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na usługodawcach. Niedoświadczony lub niewykwalifikowany wykonawca może przysporzyć nam wielu problemów i wygenerować dodatkowe koszty będące wynikiem wprowadzania licznych poprawek.

Jeśli chcemy uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem ekipy remontowej, najlepiej zacznijmy rozglądać się za nią na kilka miesięcy przed odbiorem lub zakupem mieszkania. Dobry zespół o wiele rzadziej notuje opóźnienia, a jakość wykonanych prac z reguły nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Gdzie znaleźć usługi remontowe na poziomie? Podczas wybierania fachowców możemy korzystać z poleceń znajomych lub bazować na opiniach zadowolonych klientów.

Źródła:

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto