Wypoczynek zimą na tarasie? Sprawdź, jak go zorganizować!
Wypoczynek na świeżym powietrzu kojarzy się ze słonecznymi dniami i wysokimi temperaturami. Nadejście zimy wcale nie musi oznaczać rezygnacji z korzystania z tarasu lub ogrodu przydomowego. Wystarczy odpowiednio przygotować i wyposażyć przestrzeń, by móc cieszyć się białym, zimowym krajobrazem nie tylko przez szybę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie meble wybrać zimą na taras?
Pierwsze myśli związane z odpoczynkiem na tarasie bądź w ogródku, kierują się ku wygodnym meblom. Latem możemy pozwolić sobie na pozbawione wodoodpornych właściwości materiały, obicia i poduszki, które podczas gorszej pogody wystarczy schować lub przykryć. Zimą, kiedy warunki stają się trudniejsze, warto postawić na trwalsze i odporniejsze rozwiązania, decydując się na meble z materiałów, które gwarantują odporność na wilgoć, promienie słoneczne oraz zabrudzenia.
Na niezadaszonym tarasie sprawdzą się meble wykonane z aluminium, żeliwa, szkła, technorattanu oraz z tworzyw sztucznych, które nie wymagają konserwacji ani dodatkowej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli nie chcemy rezygnować z miękkich obić i poduszek, podnoszących komfort odpoczynku, zwróćmy uwagę, czy wykonane zostały z trwałych i wodoodpornych materiałów lub czy możliwy jest ich bezproblemowy demontaż.
Meble tarasowe wykonane z drewna to jeden z najczęstszych wyborów. Drewno nie jest materiałem w pełni odpornym na wilgoć oraz promienie UV, przez co wymaga dodatkowej konserwacji. Drewno egzotyczne jest odporniejsze od naszych rodzimych gatunków – mimo wszystko z czasem może ulec zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych.
Meble ogrodowe lub tarasowe z metalu sprawdzą się w niezadaszonej przestrzeni pod warunkiem, że są odpowiednio przygotowane oraz zabezpieczone. Decydując się na ten materiał, sprawdźmy, czy pokryty został np. farbą antykorozyjną lub innym rodzajem zabezpieczenia.
Wypoczynek wykonany z rattanu lub wikliny sprawdzi się tylko w przypadku zadaszonego tarasu. Materiały te są bardzo delikatne i szybko niszczeją pod wpływem wilgoci i promieni UV.
Najlepszym wyborem będą meble, które mogą być używane przez cały rok niezależnie od pogody, czyli takie, które sprawdzą się także podczas zimowych miesięcy. Wybór ten jest znacznie łatwiejszy w przypadku ogrodu zimowego, w którym nie są narażone na czynniki atmosferyczne.
Meble wielofunkcyjne – oszczędność przestrzeni
W większości przypadków tarasy lub strefy relaksu w ogrodzie to powierzchnie niewielkie, w których najlepiej sprawdzają się elastyczne rozwiązania. Zimą pojawia się także kwestia zapewnienia komfortu cieplnego – łatwiej i taniej ogrzać oraz zabezpieczyć przed chłodem niewielką przestrzeń.
Wartą rozważenia opcją są meble wielofunkcyjne, stanowiące klucz do oszczędności przestrzeni. Stół z ukrytymi schowkami, krzesło rozkładające się do leżaka – są to sposoby na połączenie komfortu z praktycznością i użytecznością.
W ofercie producenta mebli ogrodowych i tarasowych Marina można znaleźć praktyczne rozwiązanie, jakim jest rozkładana ławka, która po rozłożeniu pełni funkcję stolika z siedziskami. Jest to opcja, która pozwala na oszczędność przestrzeni na co dzień, ale także w razie konieczności zapewnia miejsce dla większej ilości gości np. podczas zimowego relaksu na świeżym powietrzu przy rozgrzewającej herbacie. Istotną informacją jest fakt, że ławka stolik została wykonana z wytrzymałych oraz odpowiednio zabezpieczonych materiałów, dzięki którym jest odporna na zimowe warunki.
Ogrzewanie tarasu zimą – ogrzewacze tarasowe
Gdy ujemne temperatury stają się dokuczliwe i uniemożliwiają pełen relaks na świeżym powietrzu, a koce i ciepłe odzienie przestają być wystarczające, warto wziąć pod uwagę możliwości dogrzania przydomowej przestrzeni na zewnątrz za pomocą ogrzewaczy tarasowych lub ogrodowych, by stała się miejscem w pełni komfortowym.
Ogrzewacze gazowe
Ogrzewacze gazowe to rozwiązanie popularne np. w restauracyjnych ogrodach. Znane są od lat, a ich design nieustannie się zmienia. Można je zakupić w formie parasoli, piramidek oraz grzybków montowanych na butach gazowych. Ich działanie nie jest natychmiastowe, dlatego warto zaplanować nagrzanie tarasu z wyprzedzeniem. Zaletą ogrzewaczy gazowych jest korzystanie z nich bez użycia prądu. Dostępne są modele z systemami zabezpieczającymi, które chronią przed wydostaniem się gazu.
Ogrzewacze elektryczne
Ogrzewacze elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są prądem, więc konieczne jest zapewnienie im dostępu do gniazdka elektrycznego. W ich przypadku ciepło odczuwalne jest od razu po włączeniu, nie jest konieczne wcześniejsze nagrzewanie przestrzeni. Ogrzewacze elektryczne na taras występują w wielu wariantach – od niewielkich, dyskretnych urządzeń po większe, mogące stanowić ciekawą ozdobę np. lamy grzewcze.
Ogrzewacze na podczerwień
Ogrzewacze na podczerwień nie nagrzewają powietrza, a jedynie znajdujące się w pobliżu osoby i powierzchnie, przez co są wydajniejsze od ogrzewaczy gazowych i elektrycznych. Ich działanie jest natychmiastowe, wydzielają ciepło zaraz po uruchomieniu. Ogrzewacze na podczerwień są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia – nie wydzielają szkodliwych gazów oraz nie emitują promieniowania UV. Można je zakupić w wielu formach – lamp grzewczych, ogrzewaczy montowanych w ścianie lub zadaszeniu.
Ogrzewacze na drewno
Ogrzewacze opalane drewnem to opcja dla fanów kominków. Na rynku dostępne są różnego rodzaju paleniska i koksowniki. Decydując się na ogrzewanie ogrodu lub tarasu za pomocą drewna należy odpowiednio przygotować przestrzeń, by było to w pełni komfortowe i bezpieczne. Ogień nie powinien znajdować się zbyt blisko mebli oraz tekstyliów. Warto także wziąć pod uwagę wydzielający się podczas palenia dym.
Biokominek na taras
Do ogrzewania tarasu można także wykorzystać biokominek, zasilany odpowiednim biopaliwem. Taka forma ogrzewaczy wyposażona jest w pokrywę, odgradzającą przestrzeń od ognia i nieprzyjemnego dymu. Można wybierać między biokominkami przenośnymi a modelami do zabudowy.
Jak dbać o taras zimą?
Jak już ustaliliśmy, użytkowanie tarasu nie musi ograniczać się tylko do ciepłych miesięcy. Jednak gdy nadchodzą trudniejsze warunki atmosferyczne – mróz, śnieg, wysoka wilgotność – warto zadbać o zewnętrzną przestrzeń, by korzystać z niej bezpiecznie i przez wiele lat.
Przygotowanie tarasu na okres zimowy powinno rozpocząć się od porządków – po mrozach niektóre zabrudzenia mogą stać się niemożliwe do usunięcia. Warto oczyścić powierzchnie, nim przejdzie się do konserwacji, która jest konieczna w przypadku tarasów wykonanych z takich materiałów jak drewno. Płytki klinkierowe i gresowe są odporne na czynniki atmosferyczne, jednak warto zadbać o wszelkie nieszczelności. Woda przedostająca się w przestrzenie pomiędzy płytkami, a następnie wielokrotnie zamarzająca i rozmarzająca, może przyczynić się do zniszczeń, którym można łatwo zapobiec.
Regularne odśnieżanie tarasu to konieczność. Biały puch może być estetyczny i miły dla oka, ale jednocześnie stanowi obciążenie i zagrożenie dla wykończenia tarasu. Jeśli nie mamy pewności, czy materiał do tego użyty jest antypoślizgowy, możemy sięgnąć po specjalne preparaty, oleje bądź maty antypoślizgowe przeznaczone do użytku zewnętrznego, by czas spędzony zimą na tarasie był w pełni bezpieczny.