Zainspiruj się mieszkańcami Skandynawii i wybierz okna otwierane na zewnątrz

Okno typu skandynawskiego, okoliczności, w jakich warto zamontować okna otwierane na zewnątrz
Charakterystyka i rodzaje okien skandynawskich montowanych w ścianie, fot. Tayyab Imtiaz
ikona podziel się
Opublikowano: 10.05.2024 r., 20:28 | Autor: Katarzyna Barczyk
Mieszkańcy różnych zakątków świata starają się dostosować do warunków panujących w danym miejscu. To właśnie stąd wywodzą się różnego rodzaju technologie, których zadaniem jest zagwarantowanie jak najlepszego bezpieczeństwa przy niesprzyjających czynnikach atmosferycznych. Jednym z takich wynalazków są okna skandynawskie. Zobacz, czym wyróżniają się okna otwierane na zewnątrz, a także, dlaczego je wymyślono.

Skąd wzięły się okna skandynawskie?

Okna skandynawskie nie są żadnym wymysłem architekta, który zamierzał wprowadzić innowację na rynek budowlany. Tego typu okna są doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu domownicy radzą sobie z wietrzną pogodą. Jak sama nazwa wskazuje, okna skandynawskie (zwane również szwedzkim), wywodzi się m.in. z krajów skandynawskich takich jak Szwecja, Dania, Norwegia, czy też Finlandia. Oprócz tego możemy je również spotkać w Holandii lub Wielkiej Brytanii. W tamtych krajach określane są mianem Casementy.

Takie okna wyróżniają się na tle znanych nam modeli tym, że skrzydła otwierane są na zewnątrz. System otwierania okien w tych krajach jest dopasowany do wietrznych warunków, jakie tam występują. Silne porywy wiatru dociskają skrzydła do ram, dzięki czemu nie grozi ich otwarcie, lub nawet wybicie szyb. Zobacz, jak zmierzyć okno pod roletę.

Rodzaje okien skandynawskich

Wśród okien skandynawskich możemy wyróżnić konkretne modele, które różnią się one sposobem korzystania ze skrzydeł. Dzięki temu możemy dopasować konkretny rodzaj okna otwieranego na zewnątrz do naszych potrzeb.

Pod tym względem wyróżniamy:

 • Okna skandynawskie Side Hung - są to okna rozwierne, co oznacza, że ich skrzydło otwiera się w poziomie na zewnątrz. Producenci proponują modele, które posiadają blokadę otwierania, dzięki temu stanowią one zabezpieczenie przed całkowitym otworzeniem ich przez dzieci.
 • Okna skandynawskie Top Hung - są to okna wychylne, które otwierają się na zewnątrz w pionie. Zamykanie okna znajduje się w dolnej części.
 • Okna skandynawskie Top Swing - są to okna, które obraca się z poziomą osią o 180 stopni. Po raz pierwszy pojawiło się ono na rynku pod koniec lat 60. Jego zaletą jest nie tylko doskonała szczelność nawet podczas silnego wiatru, ale również wygoda podczas mycia szyb.
 • Okna skandynawskie Side Swing - są to okna obracające się z pionową osią obrotu o 180 stopni. Ma podobne zasady działania, jak w przypadku okien typu Top Swing.

Powyżej znajdują się wymienione najważniejsze typy okien otwieranych na zewnątrz. Jednak nie należy zapominać również o tym, że coraz częściej mamy do czynienia z kombinacjami różnych mechanizmów otwierania skrzydeł. Producenci próbują zaskoczyć swojego klienta tym, że wybrany model będzie nie tylko rozwierny lub uchylny, ale również obrotowy.

Parametry techniczne okien skandynawskich

Oczywiście poszczególne mechanizmy otwierania skrzydeł w oknach skandynawskich nie jest jedynym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien. Oprócz tego istotne są także wszelkie pozostałe parametry, wśród których wymienia się m.in. wybór profilu standardowego lub pasywnego. Na pewno należy wybierać wyłącznie modele, które mają blokadę zabezpieczającą, co jest ważne szczególnie w przypadku małych dzieci.

Bardzo ważnym aspektem jest oczywiście również to, z jakiego materiału są wykonane ramy. Do wyboru mamy okna skandynawskie plastikowe, drewniane, aluminiowe, a także aluminiowo-drewniane. W przypadku każdego typu okien powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakich kolorach są dostępne ramy, a także, czy są one odpowiednio impregnowane, jeżeli jest to konieczne. Najczęściej jednak okna skandynawskie produkowane są z najwyższej jakości drewna z aluminiowymi okuciami.

Wybierając jak najlepsze okna skandynawskie, musimy mieć pewność, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników pogodowych. W ten sposób okna będą właściwie zabezpieczone przed działaniem wilgoci oraz zróżnicowanej temperatury. Jest to ważne szczególnie w przypadku ochrony okien przed korozją biologiczną, czyli przed pojawieniem się pleśni oraz grzybów. Zobacz też, jak wykonać obróbkę okna dachowego.

Sposób otwierania okna na zewnątrz, zalety okien skandynawskich
Innowacyjne rozwiązanie ze Skandynawii w postaci okien otwieranych na zewnątrz, fot. AlexPhotoStock

Kiedy warto zdecydować się na okna skandynawskie?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na okna typu skandynawskiego? Okazuje się, że w Polsce wybranie właśnie takich okien również będzie miało sens. Na terenie kraju wyróżnione są strefy wiatrowe. Nawet pod tym względem ustanowiono normę PN-EN 1991-1-4, która wyróżnia trzy główne strefy wiatrowe.

Do nich zaliczymy:

 • Strefę wiatrową I - obejmuje ona większą część środkowej części kraju.
 • Strefę wiatrową II - obejmuje ona pas na Pomorzu.
 • Strefę wiatrową III - obejmuje ona tereny górskie na Południu Polski

Jest to norma, która ma wpływ na techniczne aspekty przy budowaniu obiektów różnego typu. Możemy zatem zauważyć, że montaż okien skandynawskich na terenach objętych strefą wiatrową II oraz III zwiększy nasze bezpieczeństwo. Ponadto możemy zdecydować się również na okna skandynawskie ze względu na ich design, który będzie pasował do domów budowanych w takim samym stylu.

Źródła:

 • https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/strefy-wiatrowe-i-sniegowe/
 • https://www.norwood.pl/pl-pl/okna/top-swing
 • https://mmtimberwindows.com/pl/product/side-hung-2/
 • https://www.aikondistribution.pl/blog/okna-ze-swiataczesc-iii-okna-skandynawskie-49
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto