Zakaz montażu pieców gazowych - czy konieczny będzie demontaż?

Piec gazowy zamontowany w domu
Czy Unia zakaże pieców gazowych?, fot. Studio Harmony
ikona podziel się
Opublikowano: 15.05.2024 r., 9:14 | Autor: Ewa Majkusiak
Piece gazowe to ekonomiczne i powszechnie montowane systemy, dbające zarówno o centralne ogrzewanie, jak i wodę użytkową. Coraz głośniej mówi się jednak, że w ciągu kilku lat zostaną wprowadzone restrykcyjne zakazy, uniemożliwiające montaż i eksploatację kotłów gazowych. Kogo obejmą nowe przepisy? Czy konieczny będzie demontaży już istniejących instalacji? Sprawdź, czy musisz się martwić!

Od kiedy nowe przepisy dotyczące kotłów gazowych?

Nowe projekty dyrektyw unijnych zostały zaprezentowane przez Parlament Europejski. W ich treści znaleźć można szereg oczekiwań wobec państw wspólnoty. Celem nowych przepisów jest zwiększenie udziału energii pozyskanej z odnawialnych źródeł oraz wyeliminowanie paliw kopalnianych.

Zasady dotyczące zeroemisyjności oraz działań w zakresie ochrony środowiska zakładają, że w najbliższych latach stopniowo doprowadzi się do wyeliminowania kotłów na paliwa kopalniane. Pierwszym etap wejdzie w życie już w 2025 roku i obejmie zakaz dofinansowania montażu kotłów gazowych (m.in. popularny program „Czyste Powietrze”, który ułatwiał wymianę kotłów węglowych na gazowe). Od 2028 roku planowane jest wprowadzenie zakazu montażu pieców gazowych w nowopowstałych budynkach samorządowych oraz państwowych. W roku 2030 zakaz ten ma zostać poszerzony również o nowe budynki prywatne. Celem wszystkich tych etapów jest doprowadzenie w 2040 roku do likwidacji wszystkich kotłów na paliwa kopalniane. W efekcie dojdzie do redukcji emisji dwutlenku węgla aż o 55%.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ustawić kocioł gazowy, aby obniżyć rachunki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czy nowe przepisy obejmą stare budynki i działające już kotłownie gazowe?

Obecnie w wielu domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych zastosowano instalacje gazowe oraz zamontowano piece gazowe, przeznaczone zarówno do centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania wody użytkowej. To praktyczne, chętnie wybierane rozwiązanie, zwłaszcza w latach, gdy dostępne były liczne dofinansowania.

W najbliższych latach już zamontowane urządzenia nie zostaną objęte nowymi przepisami. Warto mieć jednak na uwadze, że koszty ogrzewania gazowego będą stale rosły, a obowiązek zlikwidowania urządzenia zostanie wprowadzony między 2035 a 2040 rokiem. Warto rozważyć inne systemy grzewcze, również te hybrydowe – łączące gaz z różnorodnymi OZE.  

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać dwufunkcyjny piec gazowy, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Panel sterowania domowym piecem gazowym
Czy zakaz ogrzewania na gaz obejmie stare budynki?, fot. toshi8

Wyjątki od zakazu montażu pieców

Zakaz montażu i eksploatacji pieców gazowych dotknie wiele gospodarstw domowych. Zgodnie z projektami przedstawionymi przez unię Europejską, już od 2030 roku montaż tego rodzaju urządzeń w nowych budynkach ma być niemożliwy.

Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że prawdopodobnie w tych wymogach znajdują się wyjątki. Jeśli inwestycje zostały rozpoczęte przed 2025 rokiem, a także miały miejsce w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub rządowego programu „Czyste Powietrze”, prawdopodobnie nie zostaną objęte nowymi przepisami. Zwłaszcza jeśli otrzymane wsparcie z puli środków publicznych w regulaminie realizacji przewiduje okres kilku lat – tak jak ma miejsce właśnie w programie „Czyste Powietrze”.

Montaż kotłów) gazowych będzie możliwy także w ramach instalacji hybrydowych, tj. takich, w których ten model grzewczy będzie łączony z energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł (np. pompa ciepła, panele fotowoltaiczne).

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać jednofunkcyjny piec gazowy, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła

  • https://www.money.pl/gospodarka/beda-wyjatki-od-zakazu-montazu-piecow-na-gaz-poznalismy-szczegoly-7005879119293312a.html
  • https://rankomat.pl/nieruchomosci/likwidacja-piecow-gazowych
  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wymiana-pieca-gazowego-kiedy-nastapi-likwidacja-kotlow-gazowych/4jr7clf
  • https://energia.rp.pl/gaz/art40012581-wymiany-kotlow-gazowych-bedzie-mozna-uniknac-sa-jednak-warunki
  • https://allegro.pl/artykul/unia-wprowadzi-zakaz-montazu-kotlow-gazowych-padly-pierwsze-daty-6M90601L0f8
  • https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/unia-zakaze-montazu-piecow-na-gaz-bedzie-furtka-ale-kosztowna,510362.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Jan / 18 maja 2024 07:05
A gdzie odpowiedź na pytanie z tematu?
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto