Dzięki temu urządzeniu przez całe lato nie zapłacili ani złotówki za ciepłą wodę

W czasach wysokich kosztów energii każda złotówka ma znaczenie – zwłaszcza dla seniorów. Gdy podlaskie małżeństwo postanowiło zainwestować w zapomniane rozwiązanie, nikt się nie spodziewał się, że rachunki za ciepłą wodę spadną do zera. Co stoi za tym sukcesem i czy rzeczywiście każdy może liczyć na podobne rezultaty?
- Skorzystali z rady zięcia – nie spodziewali się, że ich wydatki spadną do zera!
- Jak działają kolektory słoneczne?
- Czy rzeczywiście opłaca się inwestować w solary?
- Dlaczego warto korzystać z kolektorów słonecznych?
Skorzystali z rady zięcia – nie spodziewali się, że ich wydatki spadną do zera!
Pewni seniorzy z Podlasia mieli już dość płacenia wysokich rachunków za prąd wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej. Starsi ludzie szukali różnych rozwiązań, które pomogłyby im zaoszczędzić kilka groszy, jednak mieli problem z podjęciem decyzji. W końcu poruszyli ten temat podczas rozmowy ze swoim zięciem, który zaproponował montaż kolektorów słonecznych. To zapomniane rozwiązanie, które lata temu zostało wyparte przez fotowoltaikę. Propozycja zainteresowała seniorów, którzy postanowili zainwestować w solary.
W zeszłym roku, mniej więcej na początku marca, zięć zainstalował na dachu ich domu trzy kolektory słoneczne na glikol do podgrzewania wody użytkowej i podłączył do nich 300-litrowy zbiornik. Za cały sprzęt seniorzy zapłacili 7500 zł. Po roku użytkowania takiej instalacji okazało się, że całkowity uzysk energii wyniósł ponad 1800 kWh. Latem małżeństwo nie musiało wspomagać się elektryczną grzałką – seniorzy zgodnie stwierdzili, że inwestycja w solary była doskonałą decyzją.
Jak działają kolektory słoneczne?
Solary przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Te urządzenia zostały wyposażone w specjalny absorber, który odpowiada za przekazywanie uzyskanego ciepła do cieczy krążącej w instalacji – to ona jest nośnikiem temperatury. Energia jest magazynowana w zasobniku.
Działanie i skuteczność kolektorów słonecznych są uzależnione od natężenia promieniowania słonecznego. Taka instalacja najlepiej pracuje od marca do września, a jej najwyższa wydajność przypada na okres letni, który charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem.
Chociaż solary przegrywają rywalizację z panelami fotowoltaicznymi, to na dachach niektórych polskich domów wciąż możemy zobaczyć takie kolektory. Największą popularnością cieszą się modele płaskie – to tańsza, ale też mniej wydajna alternatywa. Osoby ceniące sobie wysoką jakość mogą zainwestować w kolektory próżniowe, które lepiej radzą sobie jesienią i zimą. Opinie na temat solarów są mocno podzielone.

Czy rzeczywiście opłaca się inwestować w solary?
Chociaż kolektory słoneczne nie są dziś zbyt popularne, to dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na oszczędności w długim okresie. Czas zwrotu z inwestycji może być różny, a wpływają na niego między innymi:
- cena kolektorów,
- ceny energii,
- wydajność solarów.
Eksperci uważają, że inwestycja w kolektory słoneczne powinna się zwrócić po około 5-10 latach. Podczas podejmowania decyzji o zakupie solarów powinniśmy zwrócić uwagę na ich cenę, jakość oraz miejsce montażu. Trudno jednoznacznie określić, czy inwestycja w takie kolektory będzie opłacalna. Wiele zależy od konkretnego przypadku, zużycia ciepłej wody i wymagań domowników.
Na szczęście solary mogą być opłacalne nawet w kraju nad Wisłą, gdzie mamy do czynienia z długimi i chłodnymi zimami. Co prawda w trakcie chłodnych miesięcy ich wydajność spada, ale mimo tego kolektory wciąż mogą przyczyniać się do ogrzewania wody użytkowej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak obliczyć zwrot z inwestycji w solary.
Dlaczego warto korzystać z kolektorów słonecznych?
Co prawda solary nie są na tyle wydajne, by zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a do tego nie brakuje historii o przegrzewaniu się tych urządzeń, ale większość użytkowników kolektorów słonecznych chwali sobie takie rozwiązanie. To ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła, który po odpowiednim zainstalowaniu staje się praktycznie bezobsługowy.
Eksperci szacują, że dzięki solarom można obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet o 70%. Jeśli kolektory będą odpowiednio konserwowane, posłużą właścicielom przez długi czas – ich żywotność wynosi co najmniej 20 lat. Osoby zainteresowane zakupem takiego urządzenia mogą skorzystać z dotacji, dzięki której inwestycja zwróci się bardzo szybko.