Czy biura architektoniczne obawiają się mniejszej liczby zleceń w 2024 roku?
Pojawia się coraz więcej przesłanek ku temu, że nadchodzi poważny kryzys gospodarczy. Na taką sytuację nie tylko w Polsce, ale również na świecie ma wiele czynników. Nie bez znaczenia jest sytuacja geopolityczna, rewolucja sztucznej inteligencji, a także pokłosie, które jeszcze zbieramy z czasów pandemii. W wielu branżach zauważalne jest mocne wyhamowanie rozwoju. Pojawia się zatem pytanie, czy architekci także obawiają się spadku liczby zleceń w 2024 r.
Z tego artykułu dowiesz się:
Globalna sytuacja fiskalna w niezbyt dobrej sytuacji
Bank Światowy nie ma dla nas zbyt dobrych informacji, ponieważ przewiduje się, że globalny PKB w 2024 r. wzrośnie o 2,4%. Wydawać by się mogło, że wzrost PKB nie wróży niczego złego. Należy jednak mieć na uwadze, że jeszcze w 2021 r. wzrost wskaźnika PKB wyniósł 6,1%.
Do spowolnienia rozwoju gospodarczego przyczynia się wiele różnych aspektów, na które nie mieliśmy i nadal nie mamy wpływu. Pamiętajmy, że w 2020 r. wybuchła pandemia, która spowodowała zatrzymanie gospodarki. Dosłownie 2 lata później doszło do wybuchu wojny w Ukrainie, która również odbiła się echem szczególnie w sytuacji Polaków.
Obecnie Bank Światowy okres od 2020 r. do 2024 r. porównuje do kryzysu gospodarczego, który miał miejsce w latach 2008-2009. Wg Banku Światowego i tak przy całkiem dobrej sytuacji, może się ona diametralnie zmienić na skutek dynamicznej sytuacji geopolitycznej, a także napięciom, jakie obecnie odbywają się na Wschodzie, jak i również w kontekście konfliktu między Strefą Gazy, a Izraelem.
Eksperci z Banku Światowego, widzą pewne rozwiązanie, aby uchronić się przed spowolnieniem gospodarki. Przy widmie coraz większych zadłużeń, po które sięgają szczególnie kraje Zachodu, istnieje szansa na boom inwestycyjny. Taką opinię wystawił Ayhan Kose, który pełni rolę głównego ekonomisty Banku Światowego: “Rządy powinny wdrożyć kompleksowe pakiety polityk mających na celu poprawę ram fiskalnych i monetarnych, rozszerzenie transgranicznego handlu i przepływów finansowych, poprawę klimatu inwestycyjnego oraz wzmocnienie jakości instytucji.”
Czy spowolnienie gospodarki przełoży się na pracę biur architektonicznych?
Projekt badawczy budowlanki OMNIBUD jest przeprowa Instytut BCMM. W swoim projekcie zawarł m.in. zapytanie do biur architektonicznych, jak widzą oni pozyskiwanie zleceń w 2024 r. Okazuje się, że sytuacja architektów jest w dobrej kondycji, ponieważ aż 54% z nich ocenia swoją sytuację rynkową, jako dobrą. To oznacza poprawę sytuacji, ponieważ w 2023 r. za taką odpowiedzią zadeklarowało się 48% biur architektonicznych.
W badaniu przeprowadzonym w tym roku 45% biur architektonicznych widzi, że ilość zleceń oraz wykonywanych projektów będzie taka sama jak w roku poprzednim. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej szczegółowe dane pochodzą z marca 2024 r. Na pytanie: “Jak ocenia Pani/Pan obecną sytuację rynkową Państwa biura architektonicznego?”, procentowy udział odpowiedzi utrzymuje się na następującym poziomie:
- 7,3% badanych odpowiedziało, że sytuacja wygląda bardzo dobrze
- 46,3% ankietowanych przyznało, że ich sytuacja jest raczej dobra
- 32,7% architektów stwierdziła, że ich sytuacja nie jest ani dobra ani zła
- 10% badanych określiło swoją sytuację, jako raczej złą
- 2,3% ankietowanych odpowiedziało, że ich sytuacja jest bardzo zła
- 1,3% badanych nie umiało odpowiedzieć na zadane pytanie
Dla porównania wyniki w marcu 2013 r. przedstawiały się następująco:
- 1,5% architektów określiło swoją sytuację jako bardzo dobrą
- 21,7% badanych opisało ilość zleceń na poziomie raczej dobrym
- 37,7% ankietowanych określiło, że ich sytuacja jest ani dobra, ani zła
- 25,6% biur architektonicznych określiły napływające zlecenia na raczej złym poziomie
- 11,9% badanych stwierdziła, że ich sytuacja jest bardzo złą
- 1,7% ankietowanych nie umiała określić swojej sytuacji
Możemy zatem zauważyć, że po ponad 10 latach, sytuacja biur architektonicznych uległa znacznej poprawie. Chociaż oczywiście w chwili obecnej nadal mniej więcej co 10 biuro architektoniczne ocenia swoją sytuację jako raczej złą.
Liczba przyjmowanych zleceń a wielkość biura architektonicznego
Okazuje się, że Instytut BCMM zwracał uwagę nie tylko na samych ankietowanych, ale również na ilość zatrudnień w określonym biurze architektonicznym. W przypadku niedużych biur architektonicznych, które zatrudniają do 3 architektów, sytuacja pod względem liczby zleceń poprawiła się najbardziej. Tutaj względem poprzedniego roku, aż o 6% więcej architektów uznało, że ich sytuacja jest bardzo dobra i raczej dobra.
Natomiast w przypadku większych biur architektonicznych, czyli takich, które zatrudniają 4 specjalistów i więcej, zauważalny jest spadek odsetek architektów, którzy uważają, że ich sytuacja jest raczej zła i bardzo zła. W poprzednim roku było ich prawie 16%, a podczas tegorocznego badania, ten odsetek spadł do niespełna 9%.
Źródła:
- https://bank.pl/bank-swiatowy-przewiduje-slaby-wzrost-gospodarczy-w-2024-roku/
- https://architektura.info/wiadomosci/aktualnosci/biura_architektoniczne_badanie_rynku_2024