Dofinansowanie na mieszkanie – nawet powyżej 150 tys. zł!
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansuje mieszkania dla osób z niepełnosprawnością. Na brak lokum dostosowanych do ich potrzeb odpowiadają programy „Mieszkanie dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”. PFRON poinformował o maksymalnych dotacjach dostępnych na IV kwartał 2024 roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może starać się o dofinansowanie mieszkania?
Program PFRON „Dostępne mieszkanie” powstał z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością ruchową, które mają problem z poruszaniem się po swoim obecnym miejscu zamieszkania. Dofinansowane umożliwia zamianę aktualnego lokum na takie, w którym nie ma barier, a osoba z niepełnosprawnością może samodzielnie opuszczać budynek na poziomie zero.
Kto może zostać beneficjentem programu „Dostępne mieszkanie”?
- Osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności lub wynikające z dysfunkcji narządu ruchu (nie mogą poruszać się bez wózka inwalidzkiego).
- Osoby, które przedstawią oświadczenie i dokumentację (w postaci zdjęć) potwierdzające istnienie barier, które utrudniają im samodzielne wychodzenie z mieszkania i / lub budynku.
- Osoby, które przedłożą oświadczenie o tytule prawnym do swojego mieszkania.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby nieletniej lub ubezwłasnowolnionej, musi zostać złożony przez opiekuna prawnego. Powinien on dołączyć oświadczenie o wspólnym zamieszkiwaniu z beneficjentem z niepełnosprawnością. Powinien też przedłożyć dokument potwierdzający niepełnosprawność narządu ruchu tej osoby.
Jakie jest dofinansowanie w programie „Dostępne mieszkanie”?
Wysokość dofinansowania na zmianę lokum szacuje się na kwotę od 79 326 zł do 151 393 zł. Ustala się ją jako różnicę między ceną mieszkania sprzedawanego a kupowanego. Nie może ona przekroczyć równowartości iloczynu 15 m2 i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, który w ramach programu „Mieszkanie na start” ogłoszony został dla danej lokalizacji i kwartału przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do rozliczenia przyznanych środków obowiązkowe jest udokumentowanie różnicy między cenami mieszkań. W tym celu należy okazać umowę sprzedaży niedostępnego mieszkania i umowę zakupu nowego, które pozbawione jest niedogodnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. Można przedłożyć też oświadczenie o zamianie mieszkań. Aby rozliczyć dofinansowanie, konieczne jest złożenie oświadczenia, że nowe lokum spełnia wymogi beneficjenta.
W programie PFRON „Dostępne mieszkanie” istnieje limit maksymalnych kwot dofinansowania na IV kwartał 2024 roku. Dotacja zależy od lokalizacji nabywanego mieszkania. Sprawdź kilka przykładowych województw i lokalizacji mieszkania docelowego, aby porównać kwoty dofinansowania na nowe lokum dla beneficjentów.
- Opolskie (pozostałe) – 79,326 zł
- Łódzkie (gminy sąsiadujące z m. Łódź) – 89,501 zł
- Podkarpackie (pozostałe) – 94,635 zł
- Kujawsko-Pomorskie (gminy sąsiadujące z m. Toruń) – 96,343 zł
- Śląskie (gminy sąsiadujące z m. Katowice) – 100,898 zł
- Zachodniopomorskie (gminy sąsiadujące z m. Szczecin) – 103,133 zł
- Warmińsko-Mazurskie (pozostałe) – 105,600 zł
- Lubelskie (m. Lublin) – 106,559 zł
- Świętokrzyskie (m. Kielce) – 109,814 zł
- Podlaskie (gminy sąsiadujące z m. Białystok) – 111,330 zł
- Lubuskie (gminy sąsiadujące z m. Zielona Góra) – 113,051 zł
- Pomorskie (gminy sąsiadujące z m. Gdańsk) – 122,813 zł
- Małopolskie (m. Kraków) – 125,040 zł
- Wielkopolskie (m. Poznań) – 139,208 zł
- Dolnośląskie (m. Wrocław) – 142,763 zł
- Mazowieckie (m. Warszawa) – 151,393 zł
Nabór wniosków na IV kwartał trwa do 31 grudnia 2024 r.
„Mieszkanie dla absolwenta” – to warto wiedzieć
Program ten skierowany jest do młodych ludzi z niepełnosprawnością, którzy chcą zacząć pracować, jednak nie mają swojego mieszkania. Dofinansowanie pokryć może ponoszone koszty wynajmu mieszkania lub domu przez maksymalnie 5 lat (60 miesięcy). Z czasem wysokość dofinansowania pokrywanych kosztów wynajmu będzie maleć.
- 100% kosztów – pierwsze 24 miesiące;
- 70% kosztów – od 25. do 52. miesiąca;
- 40% kosztów – od 43. do 60. miesiąca.
Z dofinansowania skorzystają młodzi o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niepełnosprawność narządu słuchu). Muszą mieć jednak ukończoną szkołę podstawową, ponadpodstawową lub wyższą w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku lub opuszczają rodzinny dom dziecka, rodzinę zastępczą lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Powinny mieć także pełną zdolność do podejmowania czynności prawnych i nie posiadać własnego mieszkania lub praw do lokalu. Obowiązkowo przekazać też muszą oświadczenie o podjęciu pracy lub poszukiwaniu zatrudnienia.