Cisza wokół hali narodowej. Czy Warszawa znów przegra z Łodzią i Krakowem?

Warszawa od wielu lat czeka na nowoczesną halę widowiskowo-sportową. W zeszłym roku padły śmiałe deklaracje, lecz obok Stadionu Narodowego nie ruszyły jeszcze żadne prace. Czy tym razem miasto wywiąże się z obietnic? Zobacz, czy w Warszawie powstanie największa w kraju hala widowiskowo-sportowa i sprawdź, kiedy to nastąpi.
Z tego artykułu dowiesz się:
To będzie największa hala w stolicy – ilu widzów zmieści się w tym obiekcie?
W połowie 2024 roku media obiegła informacja o planowanej budowie ogromnej hali widowiskowo-sportowej, która miałaby stanąć obok Stadionu Narodowego. Aktualnie w tym miejscu funkcjonuje duży parking samochodowy, ale już za kilka lat może się to zmienić. Nowoczesna hala miałaby stać się idealnym miejscem do organizacji najważniejszych imprez w kraju, ponieważ obiekt mieszczący około 22 000 widzów byłby największą tego typu budowlą w Polsce.
Zdaniem Ministra Sportu i Turystyki, Sławomira Nitrasa, nie powinno być większych problemów z wypełnieniem trybun podczas wyjątkowych meczów z udziałem narodowych reprezentacji. Pomysł wybudowania dużej hali sportowej w Warszawie nie jest nowy, jednak przez wiele lat nie podjęto w tym kierunku konkretnych działań. Obecnie realizacja projektu znajduje się w fazie załatwiania formalności – konieczne jest odzyskanie gruntu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołanie spółki odpowiedzialnej za budowę hali, a następnie ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego.
Jak wygląda harmonogram budowy nowej hali?
Wiceprezydent Warszawy – Renata Kaznowska – w zeszłym roku przedstawiła wstępny harmonogram budowy hali widowiskowo-sportowej. Władze miasta wierzą, że taką inwestycję można szybko zrealizować, jednak od połowy zeszłego roku nie podjęto żadnych wyraźnych kroków w tym kierunku. Wciąż nie przygotowano ani nie wyłoniono żadnego projektu hali – nie ogłoszono nawet konkursu architektonicznego.
Zgodnie z zapowiedziami wiceprezydent Warszawy, hala powinna powstać i zostać oddana do użytku mniej więcej w 2030 roku. Oznacza to, że na zrealizowanie inwestycji pozostało około pięciu lat. Władze stolicy podkreślają, że konieczne jest przeprowadzenie międzynarodowego konkursu architektonicznego, który – ze względu na swoją skalę – powinien potrwać około 11 miesięcy. Proces projektowy potrwa z kolei około dwóch lat. Jeszcze niedawno zakładano, że budowa hali pochłonie około miliarda złotych. Aktualnie mówi się raczej o kwocie 1,5 mld.

Warszawa w tyle za Europą – tylko nasza stolica nie ma własnej hali
W Warszawie znajdziemy sporo atrakcji turystycznych, ale to miasto jest jedyną europejską stolicą większego państwa, która nie posiada nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej. Popularny Torwar lata świetności ma już za sobą – jego maksymalna pojemność wynosi 7 tysięcy osób, a na samej hali znajdziemy tylko 4,8 tysiąca krzesełek. Praktycznie wszyscy nasi sąsiedzi, a także inne państwa, dysponują stołecznymi halami na ponad 10 tysięcy widzów. Pod tym względem Warszawę wyprzedzają na przykład:
- Wilno,
- Ryga,
- Tallinn,
- Mińsk,
- Bratysława,
- Praga,
- Berlin,
- Nikozja,
- Podgorica,
- Luksemburg.
Warszawa przegrywa także z wieloma polskimi miastami. Zdecydowanie większe hale niż Torwar znajdziemy na przykład w Krakowie, Łodzi, Gliwicach czy Sopocie.
Ogromna hala miała powstać dziesięć lat temu – wciąż czekamy na kolejne kroki
Pomysł wybudowania dużej hali widowiskowo-sportowej pojawił się już podczas przymiarek do budowy Stadionu Narodowego. Wtedy też przeprowadzono projekt na zagospodarowanie jego błoni. Zwycięzcą konkursu zostały pracownie JEMS Architekci i Dawos, które przedstawiły najlepszy pomysł. Na podstawie ich propozycji zrealizowano tymczasowy projekt zagospodarowania przestrzennego, ale od 2012 roku nie zdecydowano się na wdrożenie zwycięskiej koncepcji.
Według projektu JEMS i Dawos hala widowiskowo-sportowa o powierzchni ponad 80 000 m² miałaby pomieścić 22 000–23 000 krzesełek. Gdyby tę koncepcję wcielono w życie, Warszawa zyskałaby większy obiekt niż słynna arena O2 w Londynie czy Uber Arena w Berlinie. Niestety, wciąż nie mamy oficjalnych informacji dotyczących rozpoczęcia budowy hali w Warszawie czy chociażby informacji o ogłoszeniu konkursu architektonicznego.