Ten błąd przy dużych mrozach może cię wiele kosztować

Cała Polska pod pokrywą śniegu
Bardzo duże mrozy w Polsce, fot. Jarekfoto
ikona podziel się
Opublikowano: 09.01.2024 r., 14:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Synoptycy już od kilku dni ostrzegają, iż nad całą Polskę nadciągają silne mrozy. Słupki rtęci mają wskazywać nawet -20 stopni Celsjusza. Warto dowiedzieć się, jak przygotować się na nadejście srogiej zimy, z którą może wiązać się bardzo wiele różnych problemów. Wśród nich wymienia się zamarzające rury od instalacji wodnej. Warto dowiedzieć się, co zrobić w takim przypadku.

Silne ochłodzenie od Trzech Króli

Jak co roku, jeszcze na długo przed nadejściem zimy, synoptycy starają się określić prognozę długoterminową na nadchodzącą aurę. Każdy chce wiedzieć, czy ma spodziewać się łagodnej, czy jednak surowej zimy. W tegorocznej zimie jest to pierwsze uderzenie tak dużego mrozu.

Nad Polskę nadciąga arktyczne powietrze. Słupki rtęci w czasie najbliższych dniach mogą pokazywać nawet -21°C. Największe ochłodzenie dotknie regiony na wschodzie i południu Polski. Według IMGW prawdziwy atak zimy zawdzięczamy masom powietrza, które napływają z Arktyki. W najbliższych dniach termometry mają wskazywać na -4 do -7 stopni. Najniższe temperatury mają być odnotowywane w poniedziałek 8 stycznia. Nocą słupki rtęci mają wskazywać nawet -21 stopni Celsjusza.

Należy pamiętać, iż ze względu na warunki pogodowe, takie jak wiatr północno-wschodni, temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. W granicznym pasie na Wschodzie Polski temperatura odczuwalna będzie na poziomie nawet -27 stopni Celsjusza. W nocy z 8 na 9 stycznia ma dojść do zmiany kierunku wiatru na północno-zachodni. Natomiast w środę 10 stycznia przewidywane są opady śniegu wraz ze wzrostem temperatury. Jednak słupki rtęci w większości kraju nadal mają pokazywać wartości ujemne.

Jak uniknąć zamarzania wody w rurach?

Najczęściej narażona na zamarzanie jest woda znajdująca się w rurach, które bezpośrednio są narażone na ujemne temperatury. Dlatego takie awarie zazwyczaj zdarzają się w piwnicach, garażach lub nieogrzewanych domkach letniskowych. W przypadku tych ostatnich budynków, do zamarznięcia wody w rurach dochodzi, gdy przed sezonem zimowym zapomnimy zakręcić zawór główny.

Jeżeli nie chcemy się borykać z problemem zamarzniętej wody w rurach instalacji wodno-kanalizacyjnej, warto zadbać o odpowiednią izolację cieplną. W tym celu doskonale sprawdzi się okrycie rur przy pomocy wełny mineralnej lub styropianu. Przy pomocy tych materiałów izolacyjnych ocieplamy rury w newralgicznych miejscach. Mowa jest o rurach w piwnicach, garażach oraz wszystkich pozostałych nieogrzewanych pomieszczeniach. Ponadto należy zabezpieczyć rury także w miejscach, w których znajduje się wodomierz.

Kolejnym sposobem na uniknięcie awarii jest odpowiednia prewencja. Jeżeli szykuje nam się nawet krótki wyjazd w sezonie zimowym, powinniśmy pamiętać o zamknięciu zaworu głównego. Ponadto jeżeli jest to możliwe, to nie powinniśmy zostawiać swojego domu bez całkowitego ogrzewania. Chcesz się dowiedzieć, czy lepiej jest wybrać rury plastikowe, czy miedziane do instalacji wodno kanalizacyjnej, sprawdź tutaj. Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego będą wykonane rury, ma bardzo duży wpływ, jak będą one spełniać swoją rolę w ujemnych temperaturach.

Co zrobić, gdy zamarznie woda w rurach?

Silne mrozy mogą oznaczać pasmo różnych problemów również w budownictwie. Najczęściej borykamy się z różnymi awariami, takimi jak awarie prądu, czy też ogrzewania. Niestety takie okoliczności nie obędą się bez przykrych konsekwencji. Do nich zalicza się zamarzanie wody w rurach.

Gdy już dojdzie do takiego incydentu, należy wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby nie doszło do całkowitego uszkodzenia instalacji. W takiej sytuacji trzeba zakręcić zawór główny, dzięki czemu nie będziemy doprowadzać kolejnej wody, która w ujemnych temperaturach będzie zamarzać. Kolejnym krokiem jest odkręcenie zaworu końcowego, co spowoduje, iż ogrzewana przez nas woda będzie miała swobodny odpływ.

Aby usunąć awarię w postaci zamarzniętej wody w rurach, konieczne jest ich odpowiednie ogrzanie. Nie zawsze jest to takie proste, ponieważ nie w każdym domu mamy swobodny dostęp do rur. Jeżeli właśnie znajdujemy się w takiej sytuacji, należy skupić się na ogrzewaniu pomieszczenia. W tym celu możemy wykorzystać dodatkowe źródła ogrzewania takie jak dmuchawy, czy też grzejniki elektryczne. Zobacz, jakie są koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie warto oszczędzać na tym etapie, dzięki czemu możemy w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek.

Bardzo ważne jest to, aby ogrzewanie rozpocząć od końca rury. Jeżeli ogrzewanie rur takimi doraźnymi metodami nie skończyło się powodzeniem, niestety trzeba przejść do bardziej inwazyjnych sposobów. Do nich zalicza się kucie ścian, dzięki czemu zyskamy swobodny dostęp do rur, które można ogrzać suszarką lub przy pomocy dmuchawy. W skrajnych przypadkach należy wezwać fachowców, którzy posiadają specjalne urządzenia lub technologie, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezawaryjne odmrażanie rur wodno-kanalizacyjnych.

Źródła:

  • https://klimat.rp.pl/planeta/art39655921-pogoda-na-trzech-kroli-lodowaty-podmuch-z-rosji-wedrze-sie-nad-polske
  • https://www.grupapsb.com.pl/porady/porada/zamarznieta-woda-w-rurach-co-dalej.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto